LAJMET NGA KOSOVA

 • Osmani takon ambasadorët e BE-së, u kërkon heqjen e masave

  22 Maj, 2024

  Osmani me ambasadoretPresidentja Vjosa Osmani ka pritur sot në takim ambasadorë të disa shteteve evropiane si dhe atë të EULEX-it, në krye me Ambasadorin e BE-së Thomas Szunyog, për të diskutuar koordinimin e agjendës ndërkombëtare, si dhe bashkërendimin me politikat e BE-së dhe me shtetet e tjera aleate për çështje të politikës së jashtme dhe sigurisë.

   

  “Presidentja Osmani theksoi se ...

 • Chulick: Kosova të punojë me partnerët për anëtarësim në organizatat euro-atlantike

  22 Maj, 2024

  Chulick AlbinZëvendës ndihmësja e sekretarit amerikan të Shtetit për Demokraci, të Drejta të Njeriut dhe Punë, Nicole Chulick, u bëri thirrje të martën autoriteteve në Kosovë që të punojnë me partnerët e tyre për anëtarësimin në organizatat euro-atlantike si dhe të trajtojë shqetësimet lidhur me komunitetin serb.

   

  Kosova dështoi javën e kaluar të anëtarësohet në Këshillin e Evropës pasi refuzoi ...

 • SHBA kritikon ashpër mbylljen e degëve të bankës serbe në veri të Kosovës

  21 Maj, 2024

  Department of StateDepartamenti amerikan i Shtetit shprehu zhgënjimin për mbylljen nga policia e Kosovës të gjashtë njësive të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, duke thënë se “ky veprim nuk ishte i koordinuar me partnerët ndërkombëtarë” dhe se ai “përshkallëzon tensionet”.

   

  “Ai (veprimi) minon perceptimin se Kosova po vepron me vullnet të mirë për zgjidhjen e çështjeve ...

 • Aksioni në veri, konfiskohen në `bankë` 1.6 milion euro e 74 milionë dinarë

  21 Maj, 2024

  para mitrovicePolicia e Kosovës në një komunikatë shtesë për aksionin e zhvilluar sot në veri, ku u mbyllën gjashtë filiale të të ashtuquajturës “Bankë Postare Kursimore”, ka njoftuar se është konfiskuar një sasi e konsiderueshme e parave.

   

  “Operacioni policor i realizuar sot në veri të vendit, ku u mbyllen gjashtë njësi ilegale të të ashtuquajturës ‘Bankë Postare Kursimore’, rezultoi edhe ...

 • Ku gaboi Kosova që e humbi shansin për KiE?

  21 Maj, 2024

  konradKosova nuk ishte në agjendën e Këshillit të Evropës, megjithëse Asambleja Parlamentare e rekomandoi anëtarësimin e saj. Intervistë me historianin dhe ekspertin e Ballkanit Konrad Clewing.

   

  DW: Kosova nuk ishte në agjendën e Këshillit të Evropës(KiE), megjithëse Asambleja Parlamentare e KiE rekomandoi anëtarësimin e Kosovës me 82 për qind. Ku qëndron gabimi?

  Konrad Clewing: Kosova bëri shumë gabime. Së pari, u mbështet në faktin se partnerët perëndimorë ...

 • Joseph:Nëse Kurti ose Osmani e bëjnë Asociacionin, nominohen për çmim Nobel

  21 Maj, 2024

  JosephProfesori dhe analisti amerikan, Edward Joseph tha se Kosova ka humbur një mundësi historike për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Në një intervistë për “Lajmet e fundit” në RTK ai tha se sfida kryesore e Kosovës është përfitimi i legjimitetit të saj ndërkombëtar duke hyrë në organizatat ndërkombëtare.

   

  Joseph tha se Kosova duhet ta bëjë Asociacionin e komunave me shumicë ...

 • “SHBA të çojë dronë në Kosovë”, Serwer: Vuçiq do “Serbinë e madhe”, Asociacioni pas njohjes së Kosovës nga Serbia

  21 Maj, 2024

  SerwerKushtëzimin e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës me krijimin e Asociacionit, profesori në universitetin amerikan Johns Hopkins dhe njohësi i zhvillimeve në Ballkanin Perëndimor, Daniel Serwer, e sheh si të padrejtë.

  Duke kritikuar atë që e sheh diplomaci të keqe, nga SHBA dhe BE, ai mbështet qëndrimin e kryeministrit Albin Kurti dhe thotë se Asociacioni duhet të krijohet ...

 • Allen: Përparimi drejt Asociacionit thelbësor për rrugën euro – atlantike të Kosovës

  20 Maj, 2024

  VjosaNënsekretarja amerikane e shtetit për Diplomaci Publike, Liz Allen, tha të dielën në Prishtinë se përparimi drejt themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe është thelbësor për integrimet euro-atlantike të Kosovës.

   

  “Ne mund të mbështesim më së miri rrugën e Kosovës drejt institucioneve evropiane dhe euro-atlantike, kur gëzojmë një bashkëpunim të ngushtë dhe bashkërendim dhe e di se kjo ...

 • Analistët: zhvillimet rreth Këshillit të Evropës rrezikojnë të ulin ritmin e integrimit evropian të Kosovës

  20 Maj, 2024

  PierreIsh Drejtori për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Evropian, Pierre Mirel, në një intervistë me Zërin e Amerikës tha se mungesa e gatishmërisë së Kosovës për të hedhur hapa drejt themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, vë në pikëpyetje besueshmërinë e saj te partnerët ndërkombëtarë.

   

  Moshedhja e hapave për themelimin e Asociacionit e la Kosovën jashtë agjendës në takimin ...

 • Unë nuk jam myslimane me origjinë sllave, siç shkruajnë për mua disa vëllezër të besimit katolik,unë jam shqiptare i besimit mysliman nga Sanxhaku!

  20 Maj, 2024

  AminaKam gati një javë që mendoj nëse do ta postoj këtë status apo jo.

  Unë nuk jam myslimane me origjinë sllave, siç shkruajnë për mua disa vëllezër të besimit katolik,unë jam shqiptare i besimit mysliman nga Sanxhaku!

  Nuk kam lidhje me kombësinë sllave, falë Zotit tashmë vij nga një familje e vjetër iliro-shqiptare.

  Përsa i përket fesë, vëllai im nuk mund të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"