LAJMET NGA KOSOVA

 • Ende pa konsensus për Osmanin për presidente

  1 Prill, 2021

  Vjosa OsmaniLëvizja Vetëvendosje ende nuk ka mbledhur nënshkrimet për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme për zgjedhjen e presidentit të ri të Kosovës, konfirmojnë zyrtarët e kësaj partie, e cila ka shumicën në Kuvendin e Kosovës.

  Lidhja Demokratike e Kosovës, gjatë kësaj jave mori vendimin që të mos bëjë obstruksione në procesin e zgjedhjes së presidenti të vendit.

  Prania e deputetëve të ...

 • IKShPK: prej 5010 mostrave kemi 975 raste pozitive, 12 të vdekur dhe 893 të shëruar!

  1 Prill, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 5.010 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 975 raste pozitive. Rastet ...
 • IKShPK: prej 3470 mostrave kemi 923 raste pozitive, 14 të vdekur dhe 771 të shëruar!

  31 Mars, 2021
  transmetimiGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.470 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 923 raste pozitive. Rastet ...
 • Lidhja Demokratike do të votojë për zgjedhjen e presidentit të Kosovës

  30 Mars, 2021

  Lumir AbdixhikuLidhja Demokratike e Kosovës vendosi të martën që të marrë pjesë në votimin për zgjedhjen e presidentit të ri të Kosovës kurdo që të mbahet seanca parlamentare për këtë çështje.

  Kryetari i Lidhjes Demokratike, Lumir Abdixhiku, tha pas një takimi me deputetet e kësaj partie se Lidhja Demokratike nuk do të paraqesë pengesa dhe do të ushtrojë detyrimin e ...

 • IKShPK: prej 3892 mostrave kemi 752 raste pozitive, 14 të vdekur dhe 665 të shëruar!

  30 Mars, 2021
  kujdesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.892 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 752 raste pozitive. Rastet ...
 • IKShPK: prej 3586 mostrave kemi 774 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 903 të shëruar!

  29 Mars, 2021
  transmetimiGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.586 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 774 raste pozitive. Rastet ...
 • Intensifikim përpjekjesh për takimin Kurti-Vuçiq

  28 Mars, 2021

  Albin Kurti & Aleksandër VucicI ngarkuari i BE për dialogun, Miroslav Lajçak thotë se shpejt mund të ketë takim ndërmjet Albin Kurtit e Aleksandër Vuçiqit. Beogradi reagoi ashpër pas deklaratave të Kurtit për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe

  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti zhvilloi një bisedë telefonike me të ngarkuarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Mirosllav Lajçak, duke ...

 • IKShPK: prej 4733 mostrave kemi 914 raste pozitive, 10 të vdekur dhe 602 të shëruar!

  28 Mars, 2021
  kujdesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.733 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 914 raste pozitive. Rastet ...
 • Weber: Zgjedhjet e reja nuk janë në favor të opozitës

  25 Mars, 2021

  Bodo WeberBodo Weber, bashkëpunëtor i lartë i Këshillit për Politika të Demokratizimit në Berlin

  Fitorja e Lëvizjes Vetëvendosje është e pashembullt në Kosovë dhe nëse ky vend nuk përballet sërish me zgjedhje, kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka shumë punë para vetes.

  Por, edhe nëse zgjedhjet mbahen, për shkak të mospajtimeve eventuale ...

 • Pa doreza – Donika Gërvalla, ministrja e jashtme e Kosovës

  25 Mars, 2021

  Donika Gërvalla SchwarzMinistrja e re e Kosovës Donika Gërvalla personifikon në biografinë e saj një pjesë shumë të madhe të historisë së shqiptarëve në këto pesë dekada. Cilësia e saj më e çmuar. Guximi për të thënë të vërtetën.

  “Kush nuk e di nga vjen, nuk mund ta dijë se për ku është nisur“. Me këto fjalë, të huazuara nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"