LAJMET NGA KOSOVA

 • Vjosa Osmani – Presidentja e re e Kosovës

  4 Prill, 2021

  VjosaMerr fund në Kosovë drama politike rreth presidentes duke shmangur kështu zgjedhjet e reja. Vjosa Osmani arriti të zgjidhet Presidente e Kosovës me mandat pesë vjeҫar në raundin e tretë.

  Pas një drame politike disa ditore, më në fund lëvizja Vetëvendosja në pushtet me ndihmën e Lidhjes Demokratike të Kosovës në opozitë, arriti t’i sigurojë votat e mjaftueshme për ta ...

 • Vjosa Osmani zgjidhet Presidente e Kosovës

  4 Prill, 2021

  VjosaGruaja më e votuar në zgjedhjet e fundit parlamentare Vjosa Osmani nga Lista Guxo, pjesë e Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvend, është zgjedhur presidente e shtetit të Kosovës.

  Në raundin e tretë të votimit për president në Kuvend, ku morën pjesë 82 deputetë, ka marrë 71 votat e nevojshme, 11 vota ishin të pavlefshme.

  Dje, për shkak të mungesës së kuorumit në votim, ...

 • IKShPK: prej 4086 mostrave kemi 680 raste pozitive, 9 të vdekur dhe 465 të shëruar!

  4 Prill, 2021
  transmetimi

  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.086 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej ...
 • Parlamenti i Kosovës provon sot sërish zgjedhjen e presidentit

  4 Prill, 2021

  parlamentiMungesa e vetëm një vote më shumë, bëri që parlamenti i Kosovës të ndërpresë seancën e së shtunës mbrëma për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit.

  Prania fizike e më shumë se tetëdhjetë deputetëve mundësoi hapjen e seancës, por në kutinë e votimit u hodhën më pak vota se 80 vota. Sipas kushtetutës së Kosovës në votim për presidentin ...

 • Ndërprerja e seancës: Vjosa Osmani ende pa kuorum të mjaftueshëm

  4 Prill, 2021

  VjosaDrama politike në Kosovë vazhdon. Ndërprerja e seancës parlamentare për zgjedhjen e presidentes të dielën në mesnatë u bë pas mosarritjes së numrit të duhur të deputetëve. Kritika nga BE për Albin Kurtin.

  Në Kosovë deri në mesnatën e së dielës vazhdoi seanca për zgjedhjen e Presidentit të Kosovës, pastaj ajo u ndërpre në mungesë të kuorumit prej 2/3 të deputetëve. Dy herë ...

 • Nis seanca për zgjedhjen e presidentit

  3 Prill, 2021

  Kuvendi i KosovësNë Kuvendin e Kosovës ka nisur seanca e jashtëzakonshme, ku pritet të votohet për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit.

  Kandidatja e Lëvizjes Vetëvendosje për postin e presidentit është Vjosa Osmani-Sadriu, e cila në këtë garë, për kundërkandidat do të ketë Nasuf Bejtën.

  Pas prezantimit zyrtar të dy kandidatëve, kuvendi ...

 • IKShPK: prej 4143 mostrave kemi 777 raste pozitive, 12 të vdekur dhe 566 të shëruar!

  3 Prill, 2021
  kujdes
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.143 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej ...
 • Përplasje politike në Kosovë në prag të votimit për presidentin e ri

  2 Prill, 2021

  Parlamenti iksLëvizja Vetëvendosje kërkoi të premten seancë të jashtëzakonshme të parlamentit të Kosovës, për ndryshimin e ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme, ndërsa la të hapur mundësinë që menjëherë të kërkojë një seancë të re për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit, duke nxitur shumë reagime e pakënaqësi të opozitës.

  Ushtruesja e detyrës së shefes së grupit parlamentar të Vetëvendosjes, ...

 • IKShPK: prej 4033 mostrave kemi 793 raste pozitive, 10 të vdekur dhe 755 të shëruar!

  2 Prill, 2021
  transmetimiGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.033 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 793 raste pozitive. Rastet pozitive ...
 • Ende pa konsensus për Osmanin për presidente

  1 Prill, 2021

  Vjosa OsmaniLëvizja Vetëvendosje ende nuk ka mbledhur nënshkrimet për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme për zgjedhjen e presidentit të ri të Kosovës, konfirmojnë zyrtarët e kësaj partie, e cila ka shumicën në Kuvendin e Kosovës.

  Lidhja Demokratike e Kosovës, gjatë kësaj jave mori vendimin që të mos bëjë obstruksione në procesin e zgjedhjes së presidenti të vendit.

  Prania e deputetëve të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"