LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK: prej 5049 mostrave kemi 827 raste pozitive, 16 të vdekur dhe 518 të shëruar!

  22 Mars, 2021
  kujdesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 5.049 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 827 raste pozitive. Rastet ...
 • IKShPK: prej 4838 mostrave kemi 793 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 352 të shëruar!

  21 Mars, 2021
  transmetimiGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, si dhe laboratorët publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.838 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 793 raste pozitive. Rastet ...
 • IKShPK: prej 3937 mostrave kemi 771 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 666 të shëruar!

  20 Mars, 2021
  kujdesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.937 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 771 raste pozitive. Rastet ...
 • Shqipëria do të vaksinojë 500 punëtorë shëndetësorë të Kosovës

  19 Mars, 2021

  VaksinaFederata e Sindikalistëve të Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK) ka njoftuar se më 20 mars, 250 punëtorë shëndetësorë të Kosovës do të dërgohen për vaksinim në Kukës, Shqipëri.

  Udhëheqësi i kësaj federate Blerim Syla, ka thënë përmes një njoftimi për media se 250 punëtorë shëndetësorë tjerë do të vaksinohen në ditët në vijim.

  Ky vendim është thënë të jetë marrë pas takimit ...

 • Kosovë: Lëvizja Vetëvendosje përfundon bisedimet për formimin e institucioneve

  19 Mars, 2021

  albinKryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, tha të premten në Prishtinë se është në dorën e kryesisë së partisë së tij të zgjedh për të votuar ose jo për presidente, Vjosa Osmanin e cila aktualisht është ushtruese e kësaj detyre.

  Nesër si LDK e kemi mbledhjen e këshillit të përgjithshëm ku do të formojmë kryesinë e re dhe ...

 • IKShPK: prej 5102 mostrave kemi 828 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 744 të shëruar!

  19 Mars, 2021
  transmetimi
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 5.102 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej ...
 • Austrian: Status quoja është e paqëndrueshme si për Kosovën ashtu edhe për Serbinë

  18 Mars, 2021

  OSCECourtney Austrian, e ngarkuar me punë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, tha të enjten se SHBA-të mbështesin fuqishëm procesin e bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në funksion të një të ardhmeje demokratike, të begatë dhe paqësore në Ballkanin Perëndimor.

  “Shtetet e Bashkuara njohin rolin e rëndësishëm të Serbisë në këtë. Ne ...

 • IKShPK: prej 4291 mostrave kemi 704 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 342 të shëruar!

  18 Mars, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.291 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 704 raste pozitive. Rastet ...
 • IKShPK: prej 4388 mostrave kemi 709 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 385 të shëruar!

  17 Mars, 2021
  transmetimiGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.388 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 709 raste pozitive. Rastet ...
 • Me urdhër të Gjykatës së Posaçme në Hagë arrestohet ish pjesëtari i UÇK-së, Pjetër Shala

  16 Mars, 2021

  Ndërtesa e Gjykatës Speciale në Hagë.Dhomat e Specializuara me seli në Hagë, njoftuan të martën për arrestimin e një ish pjesëtari të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nën akuzat për krime lufte.

  Në një njoftim të këtyre dhomave thuhet se autoritetet belge arrestuan Pjetër Shalën, në bazë të një fletarrestimi dhe aktakuzës së konfirmuar për krime lufte, të lëshuar nga gjykatësi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"