LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK: prej 2886 mostrave kemi 488 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 270 të shëruar!

  2 Mars, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.886 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 488 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 285 raste, Gjilan 47 ...
 • Lajçak pret marrëveshje Kosovë-Serbi brenda mandatit të Qeverisë Kurti 2

  2 Mars, 2021

  Lajcak OsmaniPërfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogu, Mirosllav Lajçak deklaroi në Prishtinë se pret që marrëveshja gjithëpërfshirëse Kosovë-Serbi të arrihet brenda mandatit qeverisës të Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit.

  Pas një takimi me ushtruesen e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, ai tha se dhe BE-ja pret zbatimin e programit elektoral të kreut ...

 • Lajçaku viziton Kosovën e Serbinë

  1 Mars, 2021

  LajcakI ngarkuari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak viziton Prishtinën dhe Beogradin në përpjekje për të rinisur dialogun.

  I ngarkuari i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, nis me datë (01.03) vizitën e tij tre ditëshe në Kosovë, për të vazhduar më pas vizitën në Serbi, nga 3 deri më 4 mars. Lajçak, po ashtu viziton edhe Malin ...

 • Kurti: Nuk jemi kundër dialogut – e duam parimor dhe të përgatitur mirë

  1 Mars, 2021

  AlbinKryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, njëherësh kandidat për postin e kryeministrit të Kosovës tha të hënën mbrëma se nuk është kundër bisedimeve me Serbinë, por kërkon që ato të jenë parimore dhe të përgatitura mirë.

  Ai i bëri këto komente pas takimit me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ...

 • IKShPK: prej 2914 mostrave kemi 467 raste pozitive, 9 të vdekur dhe 214 të shëruar!

  1 Mars, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.914 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 467 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 188 raste, Pejë 42 ...
 • IKShPK: prej 3680 mostrave kemi 453 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 206 të shëruar!

  28 Shkurt, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.680 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 453 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 185 raste, Pejë 39 ...
 • IKShPK: prej 2643 mostrave kemi 437 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 255 të shëruar!

  25 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.643 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 437 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 194 raste, Prizren 36 ...
 • IKShPK: prej 3138 mostrave kemi 461 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 319 të shëruar!

  24 Shkurt, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.138 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 461 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 179 raste, Gjakovë 34 raste, ...
 • IKShPK: prej 2843 mostrave kemi 368 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 241 të shëruar!

  23 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.843 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 368 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 211 raste, Gjilan 30 raste, ...
 • Dialogu me Serbinë prioritet apo jo i qeverisë së ardhshme të Kosovës?

  23 Shkurt, 2021

  AlbinLideri i Vetëvendosjes Albin Kurti, i cili pritet ta formojë qeverinë e Kosovës, thotë se dialogu me Serbinë nuk është prioritet i tij. Por BE-ja dhe SHBA-ja kërkojnë nga qeveria e re të hyjë në dialog me Serbinë.

  Lideri i lëvizjes Vetëvendosja Albin Kurti, partia e të cilit fitoi thellë në zgjedhjet e 14 shkurtit, ka thënë se ai nuk ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"