LAJMET NGA KOSOVA

 • Si do të rrjedhin procedurat për formimin e qeverisë së re të Kosovës

  21 Shkurt, 2021

  PrishtinaNë Kosovë nuk ka përfunduar ende procesi i plotëi numërimit të votave që më pas duhet certifikuar nga KQZ-ve. Kosova tash përballet me formimin e qeverisë dhe shpejtë edhe më një sfidë tjetër zgjedhjen e presidentit.

  Procesi i numërimit të votave të ardhura nga diaspora dhe ato me kusht akoma po vazhdon, ndërsa për votat e rregullta tashmë ka përfunduar ...

 • IKShPK: prej 2996 mostrave kemi 398 raste pozitive, 1 të vdekur dhe 228 të shëruar!

  21 Shkurt, 2021
  Maska
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.996 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 398 raste pozitive. Rastet pozitive janë ...
 • Kur do të shpallen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve?

  20 Shkurt, 2021

  hartaRezultatet preliminare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 shkurtit në Kosovë tashmë janë publikuar, por rezultatet përfundimtare dhe certifikimi i tyre mund të marrë të paktën edhe dy javë. Zyrtarisht, askush nuk jep datë të saktë, por bazuar në praktikat e deritanishme, procedurat nuk mund të përfundojnë në afat të shpejtë.

  Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2019, janë dashur ...

 • IKShPK: prej 2833 mostrave kemi 292 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 556 të shëruar!

  20 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.833 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 292 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 100 raste, Fushë-Kosovë 20 ...
 • IKShPK: prej 2715 mostrave kemi 340 raste pozitive, 10 të vdekur dhe 411 të shëruar!

  19 Shkurt, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.715 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 340 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 162 raste, Prizren 29 ...
 • Kurti: Nuk i shmangim bisedimet me Serbinë – por së pari drejtësi e punësim

  18 Shkurt, 2021

  AlbinKryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha në një intervistë me Zërin e Amerikës se nuk i nënçmon bisedimet me Serbinë por nuk mund t’i shndërrojë ato në pëprparësi të punës së qeverisë së ardhshme. Në një intervistë me korrespondentin e Zërit të Amerikës, Besim Abazi, zoti Kurti renditi ndër synimet e para projektligjin për konfiskimin e pasurisë së ...

 • Weber: Vetëvendosja të mos injorojë shansin unik për dialogun me Serbinë

  18 Shkurt, 2021

  Bodo Weber analist nga BerliniBodo Weber, analist nga Berlini, analizon ekskluzivisht për DW, rezultatin e zgjedhjeve në Kosovë dhe shpjegon se përse Kurti duhet ta marrë seriozisht dialogun me Serbinë.

  Deutsche Welle: Fitorja sërishme e Vetëvendosjes në Kosovë është pritur me entuziazëm brenda Kosovës, por me rezerva nga jashtë . Si duhet lexuar rezultati paraprak i zgjedhjeve të 14 shkurtit ...

 • Zgjedhjet në Kosovë: Po vijnë kohë më të vështira për Serbinë

  18 Shkurt, 2021

  AlbinFitorja e Albin Kurtit në zgjedhjet e Kosovës nuk është ndonjë befasi në Beograd, por paralajmërim se për Serbinë po vijnë kohë më të vështira sa i përket dialogut.

  Imazhi i Kurtit si negociator i ashpër për Serbinë është theksuar shpesh në analizat e publikuara në Serbi. Mund të thuhet se udhëheqësi i “Vetëvendosjes” e bëri të qartë këtë me deklaratën ...

 • IKShPK: prej 3196 mostrave kemi 285 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 319 të shëruar!

  18 Shkurt, 2021

  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.196 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 285 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 123 raste, Gjakovë 22 raste, Pejë 22 raste, Podujevë 17 raste, ...

 • Kurti për “Le Temps”: Studentët dhe shkencëtarët tanë të kthehen në Kosovë

  17 Shkurt, 2021

  AlbinFituesi i madh i zgjedhjeve legjislative të 14 shkurtit në Kosovë, Albin Kurti detajon për gazetën e njohur “Le Temps” se si synon të transformojë vendin e tij, ndërkohë që u bën thirrje kosovarëve që jetojnë në Zvicër dhe në Europë.

  Dy përparësitë e Albin Kurtit, udhëheqësit të partisë së majtë ”Vetëvendosja”, janë të qarta: të luftojë korrupsionin dhe të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"