LAJMET NGA KOSOVA

 • NUMËROHEN 81.16% E VOTAVE: VETËVENDOSJE MERR MBI 300 MIJË VOTA

  14 Shkurt, 2021

  hartaLëvizja Vetëvendosje ka rritur bindshëm numrin e votave të fituara në krahasim me zgjedhjet e tetorit.

  Nga 81.16 për qind e votave të numëruara deri më tash nga KQZ-ja, partia e Albin Kurtit prin me 47.94 për qind ose 305.167 vota. Lëvizja Vetëvendosje më 6 tetor 2019 mori 221.001 vota.

  Votat e deritanishme të numëruara nga KQZ-ja, renditin të dytën Partinë ...

 • DNV PUBLIKON REZULTATET: VV-48,95%, PDK- 16,93%, LDK-13,34%, AAK-7,45%

  14 Shkurt, 2021

  DNVDemokracia në Veprim ka publikuar rezultatet preliminare të zgjedhjeve të 14 shkurtit, të cilat rendisin Lëvizjen Vetëvendosje parti fituese me rreth 49 për qind të votave.

  Ismet Kryeziu nga Demokracia në Veprim në një konferencë për media sonte ka bërë të ditur rezultatet preliminare të kësaj ...

 • KQZ: deri në ora 15:00, 32.38 % gjegjësisht 578.670 votues kanë votuar.

  14 Shkurt, 2021
  Votues në listën e votuesve 1.794.862
  Numri i votuesve të përpunuar (99,58%) 1.787.310
  Numri i votuesve që kanë votuar 578.670
  Numri i vendvotimeve 2.382
  Numri i vendvotimeve të procesuara (99,45%)2.369
  Pjesëmarrja në zgjedhje* 32,38%

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), raporton se deri në ora 15:00 ...

 • Kosova po mban zgjedhje të parakohshme parlamentare

  14 Shkurt, 2021

  votimi ksDeri në orën 15 afro 32 për qind e rreth 1 milion e 800 mijë votuesve të regjistruar morën pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që po mbahen në Kosovë.

  Një mijë e 52 kandidatë të 28 subjekteve politike të të gjitha etnive, synojnë të sigurojnë një ulëse në parlamentin 120 vendesh të Kosovës. Dhjetë nga këto vende i ...

 • Wesley Clark: Administrata Biden do t’i kushtojë vëmendje Ballkanit

  14 Shkurt, 2021

  Wesley ClarkIsh-komandanti i lartë i NATO-s, Wesley Clark thotë se një njohje e ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë, është rruga drejt përparimit dhe integrimit dhe se kjo sjell përfitime për të dyja vendet. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, zoti Clark thotë se administrata e re e Presidentit Joe Biden, do ta shtojë vëmendjen ndaj Evropës Juglindore dhe ...

 • IKShPK: prej 3031 mostrave kemi 246 raste pozitive dhe 201 të shëruar!

  14 Shkurt, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.031 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 246 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 95 raste, Pejë 24 ...
 • Kosova në heshtje parazgjedhore nesër votohet…

  13 Shkurt, 2021

  KQZSot në territorin e  Kosovës është heshtje elektorale për zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të mbahen nesër (të dielën).

  Rreth 1 milion e 800 mijë qytetarë kanë të drejtën e votës dhe ata mund të zgjedhin mes 28 subjekteve politike të regjistruara që synojnë të hynë në parlamentin prej 120 deputetëve të Kosovës.

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë tashmë të ...

 • IKShPK: prej 2062 mostrave kemi 290 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 336 të shëruar!

  13 Shkurt, 2021
  IKSHPK
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.062 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 290 raste pozitive. Rastet pozitive janë ...
 • IKShPK: prej 2856 mostrave kemi 372 raste pozitive, 6 të vdekur dhe 333 të shëruar!

  12 Shkurt, 2021
  frenoni covid 19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.856 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 372 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 156 raste, ...
 • IKShPK: prej 2281 mostrave kemi 344 raste pozitive, 2 të vdekur dhe 230 të shëruar!

  11 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.281 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 344 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 127 raste, Podujevë 27 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"