LAJMET NGA KOSOVA

 • Si u shpërngulën shqiptarët nga trojet e tyre, me marrëveshjet turko-greke, turko-serbe, ku përkatësia fetare ishte si kriter për shpërngulje dhe jo përkatësia kombëtare.

  30 Janar, 2021

  shperngulja-masovikeMarrëveshja turko-greke, 98 vjet më parë në Lozanë të Zvicrës, firmosi shkëmbimin e popullatës. Më 30 janar të vitit 1923, u nënshkrua në Lozanë, marrëveshja e veçantë turko-greke, mbi shkëmbimin e grekëve të Anadollit, me “turqit” (këtu u përfshinë shqiptarët e besimit mysliman, nga Çamëria) e Greqisë. 

  Në marrëveshje, përkatësia fetare ishte si kriter për shpërngulje dhe jo përkatësia kombëtare. ...

 • IKShPK: prej 1926 mostrave kemi 342 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 235 të shëruar!

  29 Janar, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.926 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 342 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 85 raste, Prizren 41 ...
 • IKShPK: prej 1652 mostrave kemi 316 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 195 të shëruar!

  28 Janar, 2021
  mbajtja e maskesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.652 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 316 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 116 raste, ...
 • TI: Shqipëria, Kosova asnjë përparim në luftën kundër korrupsionit

  28 Janar, 2021

  corruption index 2020Viti 2020 solli një tablo të zymtë përsa i takon korrupsionit në botë, ku shumica e vendeve ka bërë pak ose aspak përparim në drejtim të luftës ndaj kësaj dukurie. Në raportin e përvitshëm për Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit në botë, organizata Transparency International thotë se korrupsioni jo vetëm minoi përgjigjen globale ndaj pandemisë COVID-19, por ...

 • Pandemia në Kosovë: Provokimi i Serbisë për vaksinat

  27 Janar, 2021

  Mitrovica veriorePresidenti serb, Aleksandar Vuçiç njofton një fushatë të vaksinimit ndaj koronavirusit për veriun e Kosovës pa e informuar qeverinë dhe autoritetet në Prishtinë. Kjo e thellon hendekun mes popullsisë në Kosovë.

  Është një ditë e ftohtë dhe me re, jo shumë njerëz ndodhen jashtë nëpër rrugë. Ndaj është më mirë të udhëtosh me taksi, sepse këtu në veri të ...

 • QUINT: KQZ të kujdeset që mos të ketë ndërhyrje politike në procesin zgjedhor

  26 Janar, 2021

  PrishtinaAmbasadorët e vendeve perëndimore QUINT, u kërkuan partive politike që të përmbahen nga gjuha nxitëse dhe spekulative. Ky reagim i tyre erdhi pasi disa parti politike kritikuan KQZ-në për anshmëri politike.

  Ambasadorët e shteteve më të industrializuara QUINT, ku bëjnë pjesë Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Gjermania, Franca dhe Italia, thanë se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve duhet të kujdeset ...

 • IKShPK: prej 1842 mostrave kemi 288 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 256 të shëruar!

  26 Janar, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.842 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 288 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 110 raste, Podujevë 27 ...
 • ICG: Asnjë nga opcionet e kompromisit Kosovë-Serbi nuk është ideal

  25 Janar, 2021

  BrukselGrupi Ndërkombëtar i Krizave (International Crisis Group -ICG), boton të hënën (25.01) raportin lidhur me një rifillim të dialogut Kosovë-Serbi. ICG rekomandon që Brukseli të fokusohet në inkurajimin e bisedimeve.

  Raporti i ICG përmban 27 faqe dhe është ndarë në pesë pjesë mes të cilave flitet për rolin e BE në bisedimet për çështjet teknike, si e shohin Prishtina dhe ...

 • IKShPK: prej 1903 mostrave kemi 311raste pozitive, 10 të vdekur dhe 128 të shëruar!

  25 Janar, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.903 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 311 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 84 raste, Prizren 83 ...
 • Kosovë: KQZ nuk certifikon listat zgjedhore të Vetëvendosjes, Nismës dhe AAK-së

  24 Janar, 2021

  PrishtinaTre subjektet politike, të cilave KQZ nuk iu certifikoi listat e kandidatëve për deputetë, kanë të drejtë ankimi. 47 persona kandidatë për deputetë kanë problem me ligjin dhe nuk mund të garojnë në zgjedhje.

  Pas një mbledhjeje maratonike me shumë debate dhe tensione, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk i certifikoi listat zgjedhore me emrat për deputetë të subjekteve politike, Vetëvendosje, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"