LAJMET NGA KOSOVA

 • Sot 553 vjet nga vdekja e Gjergj Kastriotit Skënderbeut

  18 Janar, 2021

  GjergjSot bëhen 553 vjet nga vdekja e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu.

  Me këtë rast e ribotojmë fjalimin e rrallë të Gjergj Kastriotit në shtratin e vdekjes, botuar në Gjermani 242 vjet më parë

  Ai lindi në vitin 1405 dhe ishte fëmija i parafundit në familjen me shumë fëmijë të Gjonit e të Vojsavës. Këta kishin katër djem (Stanishën, Reposhin, ...

 • IKShPK: prej 1642 mostrave kemi 353 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 279 të shëruar!

  17 Janar, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.642 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 353 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 97 raste, Prizren 54 raste, ...
 • IKShPK: prej 1589 mostrave kemi 363 raste pozitive, 6 të vdekur dhe 418 të shëruar!

  16 Janar, 2021
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.589 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 363 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 109 raste, Podujevë 41 raste, ...
 • IKShPK: prej 1659 mostrave kemi 296 raste pozitive, 7 të vdekur dhe 526 të shëruar!

  15 Janar, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.659 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 296 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 88 raste, Podujevë 31 ...
 • IKShPK: prej 1775 mostrave kemi 279 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 441 të shëruar!

  14 Janar, 2021
  IKSHPK
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.775 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 279 raste pozitive. Rastet pozitive ...
 • Kosovë: Albin Kurti e Vjosa Osmani – së bashku në zgjedhjet e 14 shkurtit

  14 Janar, 2021

  Vjosa AlbinKryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe udhëheqësja e nismës Guxo, Vjosa Osmani, njëherësh kryetare e parlamentit dhe ushtruese e detyrës së presidentes së Kosovës, nënshkruan të enjten një marrëveshje për të kandiduar së bashku në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit.

  Sipas marrëveshjes, që u nënshkrua në mjediset e parlamentit të Kosovës, Albin Kurti do të kandidojë ...

 • IKShPK: prej 1825 mostrave kemi 299 raste pozitive, 1 të vdekur dhe 526 të shëruar!

  13 Janar, 2021
  kontaktet
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.825 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 299 raste pozitive. Rastet pozitive janë ...
 • Akuza dhe kundërakuza Kosovë-Serbi: E ardhmja e dialogut e paqartë?

  12 Janar, 2021

  Marrëveshja e WashingtonitPërplasje në distancë mes autoriteteve të Prishtinës dhe atyre të Beogradit lidhur me dialogun dhe zbatimin e marrëveshjeve Kosovë-Serbi: Dështoi marrëveshja e Uashingtonit?

  Dialogu Kosovë Serbi ka ngecur prej disa muajsh dhe kështu edhe do të vazhdojë me gjasë edhe për disa muaj të tjerë. Kjo për faktin që Kosova tashmë ndodhet në një proces zgjedhor, ndërsa, në pranverë edhe ...

 • IKShPK: prej 1751 mostrave kemi 279 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 431 të shëruar!

  12 Janar, 2021
  frenoni covid 19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.751 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 279 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 126 raste, ...
 • IKShPK: prej 1281 mostrave kemi 206 raste pozitive, 6 të vdekur dhe 389 të shëruar!

  11 Janar, 2021
  mbajtja e maskesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.281 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 206 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 54 raste, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"