LAJMET NGA KOSOVA

 • Seancë në Kongres: Angazhimi amerikan, i nevojshëm për zgjidhjen e problemeve të Balkanit

  9 Dhjetor, 2020

  Mr Eliot EngelEkspertë të Ballkanit i bëjnë thirrje administratës së ardhshme të drejtuar nga Joe Biden që të shtojnë vëmendjen ndaj Ballkanit dhe të bashkëpunojnë me Bashkimin Evropian për të zgjidhur problemet e mbetura në rajon. Ballkani ishte në qendër të një seance të Komisionit të Jashtëm të Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan. Siç njofton kolegia Keida Kostreci, ...

 • Çun Lajçi: Për bukuri

  9 Dhjetor, 2020
  BurraPër bukuri
  Jetuem kështu siç po na shihni
  bardh e zi pa ngjyra
  me ftyrën e Zotit e teshat e tërziut
  u lamë prrojeve aty ku pinë ujë drangojt
  Tirq e xhubleta n’fi e n’hi i zbardhëm
  gardhiqeve i thamë kur rreziti dielli
  e fryni era
  Siç po na shihni jetuem
  s’ishim barkaleca se me kore buke u ...
 • IKShPK: prej 1357 mostrave kemi 561 raste pozitive, 11 të vdekur dhe 884 të shëruar!

  9 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1357 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 561 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 269 raste, Podujevë 54 ...
 • IKShPK: prej 1541 mostrave kemi 557 raste pozitive, 17 të vdekur dhe 727 të shëruar!

  8 Dhjetor, 2020
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.541 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 557 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 217 raste, Mitrovicë 41 raste, ...
 • IKShPK: prej 1407 mostrave kemi 519 raste pozitive, 14 të vdekur dhe 926 të shëruar!

  7 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.407 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 519 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 215 raste, Mitrovicë 49 ...
 • IKShPK: prej 1314 mostrave kemi 468 raste pozitive, 19 të vdekur dhe 683 të shëruar!

  6 Dhjetor, 2020
  frenoni covid 19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1314 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 468 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 227 raste, Fushë-Kosovë ...
 • Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit

  6 Dhjetor, 2020

  Albin KurtiNjë studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit.

  “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e publikuar 1), i ...

 • IKShPK: prej 1620 mostrave kemi 560 raste pozitive, 14 të vdekur dhe 678 të shëruar!

  5 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.620 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 560 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 198 raste, Gjilan 54 raste, ...
 • Bisedimet Kosovë – Serbi vazhdojnë javën e ardhshme

  4 Dhjetor, 2020

  LajcakBashkimi Evropian paralajmëroi për të enjten takimin e radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh, në kuadër të bisedimeve të lehtësuara nga i dërguari i posaçëm evropian, Miroslav Lajçak.

  Zëdhënësi i BE-së Peter Stano tha se rendi i ditës do të përcaktohet në prag të takimit.

  Palët u takuan për herë të fundit më 29 tetor për të diskutuar çështjet ...

 • Gërmimet në një varrezë të dyshuar masive në Serbi

  4 Dhjetor, 2020

  vareza masiveTë premten ekspertët e Serbisë dhe të Kosovës hynë në ditën e pestë të gërmimeve në Kizhevak të Rashkës, në Serbinë jugperëndimore, ku besohet se ka një varrezë të dyshuar masive me trupa të shqiptarëve të vrarë gjatë luftës.

  Gërmimet filluan më 30 nëntor pak ditë pasi që hetuesit mjeko-ligjorë duke përdorur pamje satelitore, thanë se ka gjurmë të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"