LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK: prej 1530 mostrave kemi 478 raste pozitive, 11 të vdekur dhe 690 të shëruar!

  4 Dhjetor, 2020
  Maska
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.530 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 478 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 205 raste, Mitrovicë ...
 • Në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi

  4 Dhjetor, 2020

  EUJavën që vjen, më saktësisht më 10 dhjetor, pritet të zhvillohet një takim ndërmjet shefave të delegacioneve, të Kosovës dhe atij të Serbisë në dialogun, të cilin e ndërmjetëson Bashkimi Evropian.

  Këtë e ka konfirmuar të premten në Bruksel Peter Stano, zëdhënës në BE për politikë të Jashtme dhe Siguri.

  “Mund të konfirmoj ...

 • Varreza masive të identifikuara në të gjithë Kosovën

  4 Dhjetor, 2020

  varezet masive

   

  rel

 • Hapen varrezat masive, por jo edhe arkivat

  3 Dhjetor, 2020

  srs ksPresidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq së fundmi ka deklaruar se në Kosovë ka varreza masive të serbëve. Po për cilat varreza dhe për çfarë krimesh e ka fjalën?

  vend ku kanë janë mbajtur 30 persona të arrestuar nga forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, thuhet në aktakuzën e Dhomave të Specializuara në Hagë, kundër ish-presidentit Hashim Thaçi, Kadri Veselit, ...

 • IKShPK: prej 1510 mostrave kemi 627 raste pozitive, 22 të vdekur dhe 543 të shëruar!

  3 Dhjetor, 2020
  kontaktet
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.510 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 627 raste pozitive.Rastet pozitive janë nga ...
 • Gjykata Kushtetuese e Kosovës shqyrton vlefshmërinë e votës për qeverinë Hoti

  2 Dhjetor, 2020

  gjykata kushtetuese KosovesGjykata Kushtetuese mbajti të mërkurën një seancë dëgjimore lidhur me kërkesën e lëvizjes Vetëvendosje për vlerësimin e ligjshmërisë së pjesëmarrjes në votim të deputetit Etem Arifi, i cili ishte i dënuar me 1 vjet e 3 muaj heqje lirie për “mashtrim me subvencione”.

  Deputeti Arifi, në prill të vitit 2018, ishte dënuar me dy vjet burgim, për përvetësimin ...

 • IKShPK: prej 1340 mostrave kemi 555 raste pozitive, 14 të vdekur dhe 324 të shëruar!

  2 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.340 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 555 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 327 raste, Lipjan 32 raste, ...
 • IKShPK: prej 1375 mostrave kemi 521 raste pozitive, 10 të vdekur dhe 585 të shëruar!

  1 Dhjetor, 2020
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.375 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 521 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 285 raste, Pejë 36 raste, ...
 • Lëvizja Vetëvendosja fiton Podujevën, Lista Srpska Veriun e Mitrovicës

  30 Nentor, 2020

  LVNë zgjedhjet e jashtëzakonshme në komunën e Podujevës fitoi Vetëvendosja pas 20 vjet udhëheqje të kësaj komune nga LDK. Srpska vazhdon qeverisjen ne Veri.

  Lëvizja Vetëvendosja fitoi në Podujevë në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të kësaj komune. Që nga përfundimi i luftës kjo komunë është udhëhequr nga LDK. Ndërsa,  në Mitrovicën e Veriut zgjedhjet i fitoi Lista Srpska. Zgjedhjet ...

 • IKShPK: prej 1219 mostrave kemi 539 raste pozitive, 11 të vdekur dhe 574 të shëruar!

  30 Nentor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.219 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 539 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 179 raste, Gjilan 63 raste, Mitrovicë 50 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"