LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK : prej 1599 mostrave kemi 720 raste pozitive, 11 të vdekur dhe 469 të shëruar!

  18 Nentor, 2020
  kontaktet
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.599 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 720 raste pozitive.
  Brenda 24 ...
 • Mbrojtja e ish-krerëve të UÇK-së kërkon nisjen e gjykimit në qershor të vitit 2022

  18 Nentor, 2020

  Hage

  Në konferencën statutore apo të ecurisë së çështjes, mbrojtja e Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, ka kërkuar që gjykimi për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të nisë jo më herët se në verën e vitit 2022.

  Avokati mbrojtës i ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi David Hooper dhe ...

 • Guardia di Finanza nuk heton vjedhjen e dy milionëshit

  18 Nentor, 2020

  EuroAgjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, nuk e ka konfirmuar nëse do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës.

  Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të Kosovës, janë në pritje ...

 • Gjykata në Serbi nuk është informuar për varrezën masive afër Rashkës

  17 Nentor, 2020

  Rashka në Serbi, ku janë kryer kërkime në disa raste gjatë viteve të mëparshme.Gjykatës së Lartë në Beograd nuk i është dorëzuar njoftimi për gjetjen e mbetjeve mortore më 16 nëntor në afërsi të Rashkës në Serbi, të cilat dyshohet se i përkasin viktimave shqiptare nga Kosova, thuhet në një përgjigje të kësaj gjykate dhënë Radios Evropa e Lirë.

  E ...

 • Kosovë: I vështirë konsensusi për emrin e presidentit të ri

  17 Nentor, 2020

  Parlamenti iksÇështja e presidentit është vendimtare nëse do të mbahen ose jo zgjedhjet e reja në Kosovë, sipas analistëve. Por me këtë përbërje të kuvendit, duket se konsensusi për presidentin është i vështirë.

  Partnerët e koalicionit qeverisës në Kosovë thonë se në këtë fazë duhet të gjendet një zgjidhje për postin e presidentit. Por partitë opozitare kërkojnë që vendi të ...

 • IKShPK : prej 1566 mostrave kemi 690 raste pozitive, 16 të vdekur dhe 337 të shëruar!

  17 Nentor, 2020
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.566 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 690 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve ...
 • IKShPK : prej 1865 mostrave kemi 688 raste pozitive, 11 të vdekur dhe 236 të shëruar!

  16 Nentor, 2020
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.865 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 688 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë ...
 • Shaip Kamberi: Çështja e Shqiptarëve në Jug të Serbisë të përfshihet në Dialogun Beograd-Prishtinë

  16 Nentor, 2020

  Shaip KamberiShaip Kamberi, deputet nga Bujanovci, kryetar i grupit të vetëm opozitar në parlamentin serb kritikon politikën e Vuçiqit ndaj shqiptarëve në jug të Serbisë, që i diskriminon ata në të drejtat e tyre si dhe ekonomikisht.

  Deputeti i opozitës në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, thotë se politika e Serbisë ndaj shqiptarëve duhet të ndryshojë tërësisht, nëse Beogradi kërkon ...

 • Albin Kurti, në konferencën për medie të mbajtur sot me datë 15 nëntor 2020

  15 Nentor, 2020
  AlbinFjala e plotë e kryetarit të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Albin Kurti, në konferencën për medie të mbajtur sot me datë 15 nëntor 2020
  Në javën që lamë pas, në Hagë, në atë që po e quajmë Gjykatë Speciale, u paraqitën dhe thanë fjalët e tyre hyrëse ish ...
 • Prokurorët që po hetojnë ish-pjesëtarët e UÇK-së

  15 Nentor, 2020

  te akuzuarit dhe prokuroretDhomat e Specializuara të Kosovës deri më tani kanë ngritur aktakuzë ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit si dhe Salih Mustafës. Këta akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

  Hetimet ndaj këtyre ish-pjesëtareve të UÇK-së, i ka kryer një grup prokurorësh me karrierë të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"