LAJMET NGA KOSOVA

 • Hagë: Mandati i Gjykatës Speciale deri në njoftimin e Këshillit të BE-së

  27 Nentor, 2020

  HagaMandati i Dhomave të Specializuara, apo siҫ njihet në opinion Gjykata Speciale do të zgjasë deri në njoftimin e Këshillit të Bashkimit Evropian.

  Dhoma e Specializuar e Gjykatës Kushtetuese në Hagë, vendosi se “amendamentet kushtetuese të propozuara mbi vazhdimin e mandatit të Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë nga ish-presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, pakësojnë ...

 • IKShPK: prej 1827 mostrave kemi 764 raste pozitive, 12 të vdekur dhe 584 të shëruar!

  27 Nentor, 2020
  riskGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.827 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 764 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 319 raste, Gjilan 60 raste, ...
 • Ndikimi rus brenda Kosovës

  26 Nentor, 2020

  PrishtinaNë një studim të Qendrës së Kosovës për Studime të Sigurisë, thuhet se ndikimi rus në Kosovë mund të kategorizohet në nivelin mesatar dhe se ky ndikim ushtrohet përmes serbëve të Kosovës të cilët shfrytëzohen për të krijuar paqëndrueshmëri të brendshme politike.

  Në studimin “Ndikimi rus në Kosovë nën hijet e mitit dhe realitetit”, autori i tij, Elis Vllasi i tha Zërit ...

 • IKShPK: prej 1903 mostrave kemi 775 raste pozitive, 15 të vdekur dhe 553 të shëruar!

  26 Nentor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.903 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 775 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 306 raste, Mitrovicë 64 raste, ...
 • Kosova dhe Serbia me marrëveshje për pezullimin e vizitave

  26 Nentor, 2020

  PrishtinaKosova dhe Serbia javën e kaluar kanë arritur një “marrëveshje mirëkuptimi” për të pezulluar vizitat e ndërsjella, për aq kohë sa do të zgjasin gërmimet në varrezat e dyshuara masive, ku dyshohet se janë varrosur civilët shqiptarë, të vrarë gjatë luftës së fundit në Kosovë.

  Kjo marrëveshje, sipas burimeve nga Bashkimi Evropian, u bë menjëherë, pasi ...

 • Lajqak letër kryeministrit Hoti pas refuzimit të Prishtinës që Vuçiq ta vizitojë Kosovën

  26 Nentor, 2020

  LajcakBE pret që Kosova të vazhdojë të angazhohet në normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, që përfshin respektimin dhe zbatimin e marrëveshjeve të arritura në dialogun e deritashëm, ku përfshihet edhe liria e lëvizjes.

  I ngarkuari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajqak i dërgoi një letër kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti, me cilën i rikujton palës kosovare marrëveshjen për ...

 • IKShPK: prej 1651 mostrave kemi 704 raste pozitive, 9 të vdekur dhe 391 të shëruar!

  25 Nentor, 2020
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.651 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 704 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 271 raste, Pejë 46 raste, Fushë-Kosovë 41 ...
 • Heshtje rreth varrezës së re masive në Serbi

  25 Nentor, 2020

  KizevakZyrtarët serbë nuk i kanë kushtuar vëmendje as lajmit për zbulimin e një varreze të re masive në Serbi, ku besohet se gjenden trupa të shqiptarëve të vrarë gjatë luftës në Kosovë.

  Pak më shumë se një jave më parë drejtori i Institutit për Mjekësi Ligjore në Prishtinë, Arsim Gerxhaliu, deklaroi se ...

 • Gjykata e Posaçme në Hagë refuzon lirimin me kusht të Sali Mustafës

  24 Nentor, 2020

  Sali MustafaGjykata e Posaçme e Kosovës më seli në Hagë, refuzoi kërkesën për lirimin me kusht të ish pjesëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa, i akuzuar për krime lufte.

  Në vendimin e gjykatësit të procedurës paraprake Nicolas Guillou, thuhet mes tjerash se “pozicioni i Mustafës brenda aparatit të sigurisë ...

 • IKShPK: prej 1590 mostrave kemi 609 raste pozitive, 13 të vdekur dhe 350 të shëruar!

  24 Nentor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.590 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 609 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 276 raste, Mitrovicë 53 raste, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"