LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK: prej 1542 mostrave kemi 645 raste pozitive, 12 të vdekur dhe 353 të shëruar!

  23 Nentor, 2020
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.542 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 645 raste pozitive.
  Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 248 raste, Prizren ...
 • IKShPK: prej 1831 mostrave kemi 707 raste pozitive, 10 të vdekur dhe 550 të shëruar!

  22 Nentor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.831 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 707 raste pozitive.
  Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 380 raste, Ferizaj 43 ...
 • IKShPK: prej 1633 mostrave kemi 711 raste pozitive, 19 të vdekur dhe 721 të shëruar!

  21 Nentor, 2020
  masat kunder covidGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.633 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 711 raste pozitive.
  Brenda ...
 • Mini-Shengeni për eliminimin e barrierave të CEFTA-s

  21 Nentor, 2020

  ceftaKrijimi i tregut të përbashkët rajonal apo si njihet ndryshe me emrin mini–Shengen, është më i avancuar dhe më përfitues sesa Marrëveshja për tregti të lirë, CEFTA, thotë Arian Zeka, kryeshef ekzekutiv në Odën Ekonomike Amerikane në Prishtinë.

  Udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, më 10 nëntor kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët 

 • IKShPK: prej 1930 mostrave kemi 855 raste pozitive, 11 të vdekur dhe 748 të shëruar!

  20 Nentor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.930 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 855 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 ...
 • Përgjegjësitë individuale për “ndërmarrje të përbashkët kriminale”

  20 Nentor, 2020

  Salla e gjyqit në HagëPër krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit, të cilat Prokuroria e Specializuar me seli në Hagë pretendon se i kanë kryer ish-krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nuk ekziston përgjegjësia kolektive, thotë Ismet Salihu, profesor i të Drejtës Penale Ndërkombëtare.

  Prandaj, sipas tij, nga Dhomat e Specializuara, që ...

 • Urdhërohet zhvarrosja e trupave pranë Rashkës

  20 Nentor, 2020

  vareze masiveDy ditë më parë u gjend një varrezë masive në Kizhevak afër Rashkës në Serbi, ku besohet të jenë trupat e pesëmbëdhjetë deri në shtatëmbëdhjetë personave shqiptarë të Kosovës.

  Një Gjykatë e lartë në Beograd ka lëshuar urdhër për zhvarrosjen e një numri të paidentifikuar trupash të pajetë nga një varrezë masive në Kizhevak të Komunës së Rashkës, në ...

 • “Gjenocidi shqiptar kundër serbëve në shekullin 20”, libri më i ri i serbëve kundër shqiptarëve

  19 Nentor, 2020

  SANUAkademia e Shkencave të Serbisë- SANU, ka nxjerr së fundmi në botim një libër të titulluar “Gjenocidi shqiptar kundër serbëve në shekullin 20”, e përkthyer në disa gjuhë të botës.

  Për këtë libër thuhet se janë dhënë 100 mijë euro nga shteti serb.

  Profesori Safet Hasani këtë e ka konsideruar si çmendurinë e radhës të ...

 • IKShPK: prej 1816 mostrave kemi 807 raste pozitive, 14 të vdekur dhe 677 të shëruar!

  19 Nentor, 2020
  frenoni covid 19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.816 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 807 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste ...
 • IKShPK : prej 1599 mostrave kemi 720 raste pozitive, 11 të vdekur dhe 469 të shëruar!

  18 Nentor, 2020
  kontaktet
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.599 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 720 raste pozitive.
  Brenda 24 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"