LAJMET NGA KOSOVA

 • Osmani: Nuk është momenti që të vazhdohet dialogu me Serbinë

  10 Nentor, 2020

  VjosaNë një intervistë ekskluzive për DW, Vjosa Osmani presidente e Kosovës në detyrë flet për procesin në Gjykatën Speciale, dialogun me Serbinë, rolin e Gjermanisë e presidentit të zgjedhur amerikan, Biden në këtë proces.

  Deutsche Welle: Zonja presidente në detyrë dhe kryetare e Kuvendit, pak ditë më parë ju morët detyrën e Presidentes së Kosovës ashtu siç e parashikon kushtetuta, ...

 • Hashim Thaçi, para gjykatës: Akuzat nuk qëndrojnë; deklarohem i pafajshëm për të gjitha pikat

  9 Nentor, 2020

  HTHIsh presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha së është i pafajshëm përballë akuzave për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

  Ai u paraqit të hënën në Gjykatën e Posaçme në Hagë, disa ditë pasi dha dorëheqjen për t’u përballur me akuzat e Prokurorisë së Posaçme, e cila e ngarkon atë për krime luftë dhe krime kundër njerëzimit.

  Zoti Thaçi akuzohet për ...

 • Jakup Krasniqi para gjykatësit në Hagë

  9 Nentor, 2020

  Jakup KrasniqiIsh zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqi, hodhi poshtë të hënën akuzat e Prokurorisë së Posaçme me seli në Hagë e cila e ngarkon atë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

  Zoti Krasniqi, ish kryetar i Parlamentit të Kosovës, sipas prokurorisë akuzohet nën dyshimet për përfshirje në veprat përndjekje dhe burgosje, ndalim arbitrar, akte të tjera ...

 • IKShPK : prej 1712 mostrave kemi 637 raste pozitive, 13 të vdekur dhe 104 të shëruar!

  9 Nentor, 2020
  armiku corona jo maskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.712 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 637 raste pozitive.
 • IKShPK : prej 1794 mostrave kemi 730 raste pozitive, 11 të vdekur dhe 75 të shëruar!

  8 Nentor, 2020
  frenoni covid 19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.794 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 730 raste pozitive.
  Brenda 24 ...
 • IKShPK : prej 1137 mostrave kemi 491 raste pozitive, 12 të vdekur dhe 66 të shëruar!

  7 Nentor, 2020
  risk1137 TESTIME, 66 TË SHËRUAR DHE 491 RASTE ME COVID-19!
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.137 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej ...
 • Hagë: ABC-ja e procedurës

  6 Nentor, 2020

  gjykata_specialeKatër të akuzuarit nga Kosova u sistemuan në mjediset e paraburgimit të Dhomave Speciale të Kosovës në Hagë dhe presin proceset që fillojnë të hënën.

  Katër ish-drejtuesit nga Kosova të akuzuar nga Dhomat Speciale të Kosovës në Hagë, kanë arritur në mjediset e paraburgimit të Gjykatës së Hagës i bëri të ditur Deutsche Welles, zyra e mediave të Dhomave Speciale. ...

 • IKShPK : prej 1827 mostrave kemi 728 raste pozitive, 12 të vdekur dhe 60 të shëruar!

  6 Nentor, 2020
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.827 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i ...
 • Dhomat e Specializuara publikojnë aktakuzën ndaj Thaçit, Veselit, Selimit dhe Krasniqit

  5 Nentor, 2020

  Ndërtesa e Gjykatës Speciale në Hagë.Dhomat e Specializuara në Hagë kanë bërë publike aktakuzën për krime lufte kundër Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit.

  Kjo aktakuzë, prej 68 faqesh, është konfirmuar më 26 tetor 2020, thanë Dhomat e Specializuara.

  Veprat që rëndojnë nga Thaçit, Veselit, Selimit dhe Krasniqit kanë të bëjnë me krime lufte, ndalimit të paligjshëm ose ...

 • Engel: SHBA të mos bashkëpunojë me Gjykatën e Posaçme të Kosovës – nëse ajo ndjek vetëm shqiptarë

  5 Nentor, 2020

  Eliot EngelLigjvënësi amerikan, Eliot Engel, kryetar i Komitetit për marrëdhënie me jashtë në Dhomën e Përfaqësuesve, tha të enjten se Gjykata e Posaçme e Kosovës me seli në Hagë ka ndjekur vetëm shqiptarët ndonëse ligji për krijimin e saj nuk bën dallime etnike.

  Në një reagim të zotit Engel pas dorëheqjes së presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për t’u përballur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"