LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK : prej 1791 mostrave kemi 765 raste pozitive, 11 të vdekur dhe 193 të shëruar!

  14 Nentor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1791 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 765 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve ...
 • IKShPK : prej 2056 mostrave kemi 963 raste pozitive, 13 të vdekur dhe 177 të shëruar!

  13 Nentor, 2020
  IKSHPK
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.056 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 963 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar ...
 • IKShPK : prej 2178 mostrave kemi 767 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 186 të shëruar!

  12 Nentor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.178 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 767 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve ...
 • Kosova do të përfitojë falas 360,000 vaksina kundër koronavirusit

  12 Nentor, 2020

  VaksinaKosova do të përfitojë 360,000 vaksina falas nga Aleanca Botërore e Vaksinimit, e njohur si COVAX.

  Ministria e Shëndetësisë e Kosovës tha për Radion Evropa e Lirë se pjesën tjetër të vaksinave, Kosova do ta blejë me mjete të veta financiare, kur ato të jenë në treg dhe të lejuara për përdorim te njerëzit.

  “Kosova, prej disa muajsh, ka qenë në ...

 • IKShPK : prej 1519 mostrave kemi 733 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 137 të shëruar!

  11 Nentor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.519 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 733 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes ...
 • Rexhep Selimi para Gjykatës së Posaçme: Ndjehem i pafajshëm për të gjitha pikat e akuzës

  11 Nentor, 2020

  Rexhep SelimiNë Dhomat e Specializuara në Hagë u mbajt seanca e parë kundër njërit prej ish-krerëve të UÇK-së, Rexhep Selimi. Selimi u vetëdeklarua i pafajshëm ndaj të gjitha pikave të aktakuzës.

  Rexhep Selimi, sikur edhe Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqi akuzohet nga Prokuroria e Dhomave të Specializuara në Hagë për anëtarësi në “ndërmarrje kriminale të përbashkët” dhe për ...

 • Daniel Serwer: Proceset në Hagë për përgjegjësi individuale

  11 Nentor, 2020

  Daniel SerwerNë një prononcim për DW, eksperti nga SHBA për çështje ndërkombëtare dhe njohës i Ballkanit, Daniel Server, nënvizon, se edhe me ndryshimin në Shtëpinë e Bardhë marrëveshja ekonomike Prishtinë-Beograd qëndron.

  Me zgjedhjen e Joe Bidenit si President në SHBA mund të ndryshojë edhe qasja e Shtëpisë së Bardhë ndaj Ballkanit. Nëse kjo mund të influencojë edhe ndaj marrëveshjes së ...

 • IKShPK : prej 1559 mostrave kemi 596 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 136 të shëruar!

  10 Nentor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.559 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 596 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me ...
 • Kadri Veseli para gjykatës: Jam i pafajshëm për të gjitha akuzat

  10 Nentor, 2020

  Kadri VeseliIsh kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, tha të martën se është i pafajshëm për të gjitha akuzat e Prokurorisë së Posaçme e cila e ngarkon atë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

  Zoti Veseli u paraqit në Gjykatën e Posaçme në Hagë, disa ditë pasi dha dorëheqje nga të gjitha funksionet politike për t’u përballur ...

 • Osmani: Nuk është momenti që të vazhdohet dialogu me Serbinë

  10 Nentor, 2020

  VjosaNë një intervistë ekskluzive për DW, Vjosa Osmani presidente e Kosovës në detyrë flet për procesin në Gjykatën Speciale, dialogun me Serbinë, rolin e Gjermanisë e presidentit të zgjedhur amerikan, Biden në këtë proces.

  Deutsche Welle: Zonja presidente në detyrë dhe kryetare e Kuvendit, pak ditë më parë ju morët detyrën e Presidentes së Kosovës ashtu siç e parashikon kushtetuta, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"