LAJMET NGA KOSOVA

 • Engel: SHBA të mos bashkëpunojë me Gjykatën e Posaçme të Kosovës – nëse ajo ndjek vetëm shqiptarë

  5 Nentor, 2020

  Eliot EngelLigjvënësi amerikan, Eliot Engel, kryetar i Komitetit për marrëdhënie me jashtë në Dhomën e Përfaqësuesve, tha të enjten se Gjykata e Posaçme e Kosovës me seli në Hagë ka ndjekur vetëm shqiptarët ndonëse ligji për krijimin e saj nuk bën dallime etnike.

  Në një reagim të zotit Engel pas dorëheqjes së presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për t’u përballur ...

 • Thaçi, Veseli dhe Selimi nisen për Hagë

  5 Nentor, 2020

  aeroportiTashmë nga aeroporti ushtarak në Sllatinë, kanë dal edhe shtatë veturat e misionit të EULEX-it me të cilat u sollën krerët UÇK-së. Ndërsa çaste më parë nga pista e po këtij aeroporti është nisur edhe aeroplani në të cilin ndodhen ish-presidenti Hashim Thaçi, ish kreu i PDK-se, Kadri Veseli dhe shefi i grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep ...

 • Kosovë: Qeveria thotë se nuk ka vakuum institucional pas dorëheqjes së presidentit

  5 Nentor, 2020

  VjosaPas dorëheqjes së presidentit Hashim Thaçi dhe konfirmimit të aktakuzës për krime lufte kundër tij, zyrtarisht ushtruese e detyrës së presidentes u bë kryetarja e kuvendit Vjosa Osmani.

  Pas dorëheqjes së presidentit Hashim Thaçi, pas konfirmimit të aktakuzës për krime lufte kundër tij nga Prokuroria Speciale, qeveria thotë se në Kosovë nuk ka vakuum institucional. Sipas qeverisë së udhëhequr nga ...

 • BE kërkon vazhdimësi në Kosovë pas dorëheqjes së Thaçit

  5 Nentor, 2020

  BEPas dorëheqjes së Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, si pasojë e aktakuzës për krime lufte, ka reaguar edhe Bashkimi Evropian.

  Zëdhënësi i komisionit të jashtëm, Peter Stano, nëpërmjet një mesazhi në Twitter tha, se e mirëpret faktin që presidenti i Kosovës ka vendosur të bashkëpunojë me Dhomat e Specializuara të Kosovës dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar.

  “BE mbështet fuqimisht punën ...

 • Konfirmohet aktakuza ndaj Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit

  5 Nentor, 2020

  HAshimPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dha dorëheqje të enjten dhe u nis për në Hagë për t’u përballur me drejtësinë pasi që është konfirmuar akuza kundër tij e ngritur nga Prokuroria e Posaçme e cila e ngarkon atë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

  Duke publikuar njoftimin për konfirmimin e akuzës, ai tha se dorëheqja është veprim për të ...

 • IKShPK : prej 1617 mostrave kemi 661 raste pozitive, 6 të vdekur dhe 92 të shëruar!

  5 Nentor, 2020
  riskGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.617 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 661 raste pozitive.
  Brenda 24 ...
 • Arrestohet Jakup Krasniqi! Niset për në Hagë

  4 Nentor, 2020

  Jakup KrasniqiPas nëntë orësh bastisjeje të banesës së tij nga Gjykata Speciale, ish-zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, njëkohësisht ish kryetar i parlamentit të Kosovës, Jakup Krasniqi është arrestuar.

  Kjo u konfirmuar edhe nga avokati i Krasniqit, Valon Hasani, i cili shtoi se Krasniqi është nisur për në Hagë, ku shumë shpejt do të dalë përpara gjykatës. “ Sapo ...

 • IKShPK : prej 1626 mostrave kemi 546 raste pozitive, 9 të vdekur dhe 107 të shëruar!

  4 Nentor, 2020
  tabela komunat
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.626 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 546 raste pozitive.
  Brenda 24 ...
 • IKShPK : prej 1621 mostrave kemi 334 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 81 të shëruar!

  3 Nentor, 2020
  tabella kovid1621 TESTIME, 81 TË SHËRUAR DHE 334 RASTE ME COVID-19!
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.621 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, ...
 • Vuçiq: Kërkesat për njohje të ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë janë të pakuptimta

  2 Nentor, 2020

  VucicKërkesat për njohje të ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë janë të pakuptimta, ka deklaruar presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit të Qeverisë së re në Beograd.

  Pas seancës së 2 nëntorit, ku mori pjesë si kryetar i shtetit, ai tha se njohja e ndërsjellë nuk është një çështje që Serbia do ta diskutojë ndonjëherë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"