LAJMET NGA KOSOVA

 • Shaip Kamberi: Koha do t’i konfirmojë temat e fjalimit tim në kuvend

  2 Nentor, 2020

  Shaip KamberiShaip Kamberi, deputet në Kuvendin e Serbisë nga lista “Alternativa Demokratike e Shqiptarëve – Lugina e Bashkuar” (DAAUD), thotë se ai nuk ka pritur se do të ketë reagime me nervozë nga udhëheqja e shtetit ndaj deklaratave të tij lidhur me krimet e luftës.

  Në një intervistë për Radion Evropa e ...

 • IKShPK : prej 1374 mostrave kemi 486 raste pozitive, 9 të vdekur dhe 30 të shëruar!

  2 Nentor, 2020
  komunatGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.374 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 486 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar nëntë ...
 • Kosovë: Situatë serioze për Covid-19 me tendenca përkeqësimi

  2 Nentor, 2020

  PrishtinaQeveria e Kosovës ashpërsoi masat kundër përhapjes së koronavirusit. Masat mund të ashpërsohen edhe më tej, nëse vazhdon tendenca e shtimit të infektimeve.

  Situata epidemiologjike me Covid-19 në Kosovë është shumë serioze, sepse numri i qytetarëve të prekur me koronavirus në ditët e fundit e ka kaluar numrin e 120 të infektuarve për 100 mijë banorë. Kjo ka bërë që ...

 • IKShPK : prej 1318 mostrave kemi 337 raste pozitive, 7 të vdekur dhe 91 të shëruar!

  1 Nentor, 2020
  tabela komunaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.318 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 337 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve ...
 • IKShPK : prej 1750 mostrave kemi 514 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 86 të shëruar!

  31 Tetor, 2020
  tabela komuna
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.750 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 514 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë ...
 • IKShPK : prej 1608 mostrave kemi 418 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 67 të shëruar!

  30 Tetor, 2020
  komuna covid
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.608 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 418 raste pozitive.
  Brenda 24 ...
 • Dialogu Kosovë-Serbi – Një hap tjetër përpara me këndvështrime të ndryshme

  30 Tetor, 2020

  Miroslav LajcakKosova dhe Serbia diskutuan në Bruksel për çështje të pronës dhe të pretendimeve financiare. Veç tyre Serbia kërkon që Asociacioni i Komunave me shumicë serbe të ketë kompetenca ekzekutive.

  Pas një muaj ndërprerje Prishtina dhe Beogradi zhvilluan në Bruksel edhe një raund bisedimesh në nivel ekspertësh të përfaqësuar nga kordinatori shtetëror i Kosovës Skënder Hyseni dhe ai i Serbisë, Petar Petkoviq. ...

 • Engel: SHBA duhet të luajë rol aktiv për zgjidhjen e çështjes Kosovë-Serbi

  29 Tetor, 2020

  Eliot EngelMë pak se një javë para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, kongresmeni demokrat Eliot Engel thotë se çfarëdo administrate të jetë në fuqi, duhet t’i kushtojë rëndësi zgjidhjes së çështjes së Kosovës dhe Serbisë dhe rajonit të Ballkanit në përgjithësi. Në një diskutim organizuar nga prof. David Phillips i Universitetit të Kolumbias, kryetari i Komisionit të Dhomës ...

 • IKShPK : prej 1058 mostrave kemi 284 raste pozitive, 1 të vdekur dhe 72 të shëruar!

  29 Tetor, 2020
  Gjtabela komunatatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.058 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 284 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve është ...
 • IKShPK : prej 932 mostrave kemi 281 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 97 të shëruar!

  28 Tetor, 2020
  tabela komuna97 TË SHËRUAR DHE 281 RASTE ME COVID-19!
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 932 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"