LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK : prej 1018 mostrave kemi 197 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 48 të shëruar!

  27 Tetor, 2020
  tabela komunatGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.018 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 197 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve ...
 • IKShPK : prej 943 mostrave kemi 205 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 62 të shëruar!

  26 Tetor, 2020
  Tabela komunaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 943 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 205 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve ...
 • Shuarja e Task-Forcës antikorrupsion ngritë shqetësime të mëdha

  26 Tetor, 2020

  HutiQeveria e Kosovës tha se ishte jo ligjor funksionimi i Task-Forcës antikorrupiosn brenda policisë. Ky vendim u kritikua ashpër nga shoqëria civile, por edhe nga ambasadori gjerman në Kosovë.

  Një vendim i javës që shkoi i qeverisë së Kosovës për shurajen e Task-Forcës Antikorrupsion që funksiononte brenda policisë së Kosovës, po vazhdon të ngjallë reagime, sikundër ka përplasur edhe partnerët ...

 • IKShPK : prej 1049 mostrave kemi 186 raste pozitive, 2 të vdekur dhe 54 të shëruar!

  25 Tetor, 2020
  tabela komunatGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.049 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 186 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve ...
 • IKShPK : prej 1056 mostrave kemi 166 raste pozitive, 2 të vdekur dhe 55 të shëruar!

  24 Tetor, 2020
  tabela komunat55 TË SHËRUAR DHE 166 RASTE ME COVID-19!
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.056 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 166 ...
 • IKShPK : prej 1119 mostrave kemi 169 raste pozitive, 2 të vdekur dhe 85 të shëruar!

  23 Tetor, 2020
  kovid komunat
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.119 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 169 raste pozitive.
 • Debate të ashpra për Kosovën në Këshillin e Sigurimit

  22 Tetor, 2020

  KBTakimi i Këshillit të Sigurimit për Kosovën ka filluar të mërkurën, më 21 tetor, me gjysmë ore vonesë, sepse Rusia kërkonte largimin e ministres së Jashtme të Kosovës si dhe simboleve të Kosovës.

  Rusia e cila mbanë kryesinë e radhës në Këshillin e Sigurimit kërkoi që në fillim largimin e ministres së Jashtme të Kosovës si dhe simbolet e Kosovës ...

 • Kosovë: Masë paraburgimi për një zyrtar të thesarit të shtetit

  22 Tetor, 2020

  gjykataNë Kosovë Gjykata Themelore në Prishtinë i caktoi masën e paraburgimit prej 30 ditësh një zyrtari të thesarit të shtetit i cili u arrestua një ditë më parë nën dyshimet për transferimin e një shume prej mbi 2 milionë eurosh nga llogaria e thesarit në atë të një kompanie private.

  Ai dyshohet se ka transferuar mbi ...

 • BB: Shqipëria e Kosova me rënien më të fortë ekonomike në Ballkan pas Malit të zi

  22 Tetor, 2020

  WBGBanka Botërore ka rishikuar në ulje vlerësimet e saj për rritjen ekonomike të Ballkanit Perëndimor, si pasojë e ndikimit të pandemisë së COVID 19-ës, duke folur për një recesion të thellë të rajonit. “Aktiviteti ekonomik në Ballkan, parashikohet të tkurret me 4.8 % në 2020, ose – 1.7 pikë përqindje nën parashikimin e bërë në Raportin e Rregullt Ekonomik ...

 • IKShPK : prej 1245 mostrave kemi 159 raste pozitive dhe 58 të shëruar!

  22 Tetor, 2020
  tabela komunatGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.245 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 159 raste pozitive. Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë rast i vdekjes me SARS ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"