LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK : prej 974 mostrave kemi 124 raste pozitive dhe 49 të shëruar!

  21 Tetor, 2020
  tabela komunat covidGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 974 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 124 raste pozitive. Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë rast i vdekjes me ...
 • Zais dhe Jovanovic: Marrëveshjet ekonomike Kosovë – Serbi nuk zëvendësojnë bisedimet politike në Bruksel

  20 Tetor, 2020

  Zais dhe JovanovicZyrtarë të lartë të administratës amerikane qëndruan për dy ditë në Kosovë, në një vizitë që kishte për qëllim zbatimin e marrëveshjes për normalizimin ekonomik Kosovë-Serbi që u nënshkrua në Shtëpinë e Bardhë më 4 shtator.

  Delegacioni u përqendrua në fillimin e studimit të fizibilitetit për liqenin e Ujmanit dhe krijimin e lidhjeve më të mira në tregun ...

 • IKShPK : prej 818 mostrave kemi 130 raste pozitive, 1 të vdekur dhe 71 të shëruar!

  20 Tetor, 2020
  covid komunat
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 818 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 130 raste pozitive.
 • FJALA E PATER GJERGJ FISHTËS NË DEKË T’AVNI RUSTEMIT

  20 Tetor, 2020

  Varrimi i AvniutCeremonia e varrimit të Avni Rustemit

  “…Hajde, Avni, pra, tash me u da pergjithmonë. E sa per punë të Shqipnis mos ban merak: Un, që ti e din se nuk gënjej, po ta jap fjalën ktu mbi grykë të vorrit tand se ideali yt kombtar do të triumfojë e Shqipnija ka me perparue e lirë e lulzueme; pse ...

 • IKShPK : prej 828 mostrave kemi 118 raste pozitive, 2 të vdekur dhe 50 të shëruar!

  19 Tetor, 2020
  tabela covid komunatGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 828 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, ...
 • IKShPK : prej 869 mostrave kemi 137 raste pozitive dhe 49 të shëruar!

  18 Tetor, 2020
  tabela komunat covid
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 869 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 137 raste pozitive.
  Brenda ...
 • IKShPK : prej 981 mostrave kemi 148 raste pozitive dhe 56 të shëruar!

  17 Tetor, 2020
  tabela komunatGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 981 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 148 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë rast i ...
 • Çfarë përmban raporti i OKB-së për Kosovën?

  17 Tetor, 2020

  kbKëshilli i Sigurimit të OKB do të merret me Kosovën më 21 tetor, në takimin e rregullt të radhës. Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Antonio Guterres ka përpiluar raportin për punën e UNMIK këto gjashtë muaj.

  Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të mbajë takimin informues të radhës për Kosovën më 21 tetor. Është ky takimi i dytë ...

 • Lajçak paralajmëron ndryshimin e Kushtetutës, Qeveria e Kosovës hesht

  16 Tetor, 2020

  qeveriaPërfaqësuesi i Posaçëm i Miroslav Lajçak, ka deklaruar në Beograd se në të gjitha takimet që ka pasur në Prishtinë, i është thënë se Kosova do të implementojë të gjitha obligimet që i ka marrë përsipër, duke përfshirë këtu edhe krijimin e Asociacionit të komunave me ...

 • Ambasadori gjerman në Kosovë: Nuk ka alternativë tjetër pos dialogut

  16 Tetor, 2020

  RohdeAmbasadori gjerman në Kosovë Joern Rohde: Gjermania do që dialogu Kosovë-Serbi, të çojë në një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme, e cila i zgjidh të gjitha çështjet, përfshirë edhe atë të njohjes reciproke.

  DW: Ambasador Rohde, nuk jeni shumë gjatë që keni ardhur në Kosovë si ambasador i Gjemanisë, cilat janë përshtypjet e para tuaja për Kosovën?

  Ambasadori Rohde: Në kohë të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"