LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosova do të ndalojë përdorimin e pajisjeve 5G nga shitës të pabesueshëm

  16 Tetor, 2020

  HotiKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha sot se Kosova do të ndalojë përdorimin e pajisjeve 5G, të siguruara nga shitës të pabesueshëm dhe se ku mund të ketë pajisje të tilla, institucionet përkatëse të vendit do të angazhohen për heqjen e tyre.

  Ai e bëri këtë njoftim në një postim në llogarinë e tij në facebook duke theksuar se ka ...

 • IKShPK : prej 889 mostrave kemi 104 raste pozitive, 2 të vdekur dhe 42 të shëruar!

  16 Tetor, 2020
  komunat covidGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 889 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë ...
 • IKShPK : prej 649 mostrave 77 raste pozitive dhe 59 të shëruar!

  15 Tetor, 2020
  komunat covid 19
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 649 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 77 raste pozitive.
  Brenda ...
 • Lajçak: Nuk ka marrëveshje Kosovë – Serbi pa Asociacionin e komunave serbe

  15 Tetor, 2020

  LajçakI dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tha të enjten se nuk mund të ketë normalizim marrëdhëniesh ndërmjet të dyja palëve pa zbatimin e marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë.

  Zoti Lajcak i bëri këto komente në përmbyllje të vizitës së tij në Prishtinë, në një periudhë kur vazhdimi i procesit ...

 • DASH këshillon amerikanët: Kujdes udhëtimet në Kosovë

  15 Tetor, 2020

  Departamenti i shtetitDepartamenti i Shtetit këshilloi amerikanët të rishikojnë udhëtimet në Kosovë për shkak të koronavirusit dhe të tregojnë kujdes nga rreziku i terrorizmit në disa zona, ku ai është rritur.

  Në një kujtesë për udhëtimet, Departamenti i Shtetit thotë se Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në SHBA ka lëshuar një njoftim ku Kosova vazhdon të përfshihet ...

 • Lajçak viziton Prishtinën dhe Beogradin

  14 Tetor, 2020

  LajcakZhbllokimi i ҫështjes së asociacionit të komunave me shumicë serbe arsyeja e vizitës që po realizon në Prishtinë dhe Beograd, i ngarkuari i BE-së për dialogun Kosovë Serbi Mirosllav Lajçak.

  I ngarkuari special  i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak filloi një vizitë dyditëshe në Kosovë për të vazhduar më pas edhe në Beograd, në përpjekje për rifillimin e ...

 • IKShPK : prej 650 mostrave 80 raste pozitive 1 të vdekur dhe 55 të shëruar!

  14 Tetor, 2020
  komunat covid
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 650 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 80 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve ...
 • IKShPK : prej 685 mostrave 98 raste pozitive 1 të vdekur dhe 37 të shëruar!

  13 Tetor, 2020
  komuna kovid 19
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 685 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 98 raste pozitive.
 • Famà: Pa koncesione nuk ka marrëveshje finale Kosovë-Serbi

  13 Tetor, 2020

  ICGBashkimi Evropian duhet të shikojë mundësinë që në platformën dialoguese Kosovë-Serbi, ta përcaktojë se marrëveshja finale duhet të përfshijë njohjen e ndërsjellë, sugjeron Grupi Ndërkombëtar i Krizave në raportin e fundit vjeshtor. Kjo organizatë e pavarur, që analizon konfliktet në botë, megjithatë parashikon se zgjidhja finale do të përfshijë koncesione të mëdha, duke përfshirë autonomi të gjerë për komunat ...

 • Lajçak në Kosovë, në përpjekje “për të zhbllokuar çështjen e Asociacionit”

  13 Tetor, 2020

  Mirosllav LajçakPërfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, qëndron sot në Kosovë.

  Në Bruksel konfirmuan se Lajçak do të vizitojë edhe Serbinë, për, siç u tha, “zhbllokimin e çështjes së Asociacionit të komunave me shumicë serbe”.

  Kjo çështje duket se ka shkaktuar ngecje në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

  Kosova thotë se nuk dëshiron ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"