LAJMET NGA KOSOVA

 • Borrell: Kosova dhe Serbia mund të arrijnë marrëveshje brenda muajsh

  12 Tetor, 2020

  BorellShefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të hënën se beson që arritja e një marrëveshjeje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është çështje muajsh dhe jo vitesh, nëse të dyja palët angazhohen në mënyrë konstruktive.

  Ai i bëri këto komente pas takimit të ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian, të cilët diskutuan një sërë çështjesh, përfshirë ...

 • IKShPK : prej 702 mostrave 68 raste pozitive 1 të vdekur dhe 33 të shëruar!

  12 Tetor, 2020
  komunat covid
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 702 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 68 raste pozitive.
  Brenda ...
 • IKShPK : prej 764 mostrave 79 raste pozitive tre të vdekur dhe 61 të shëruar!

  9 Tetor, 2020
  komunat-covid19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 764 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 79 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve ...
 • Várhelyi në Kosovë: Kam sjellë lajme të mira – për ekonominë

  8 Tetor, 2020

  Olivér Várhelyi HotiKomisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi i Bashkimit Evropian, Olivér Várhelyi, tha në Prishtinë se BE do të punojë me vendet në rajon që të rikthejë kredibilitetin në Ballkanin Perëndimor.

  Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi i Bashkimit Evropian Olivér Várhelyi, tha në Prishtinë se BE-ja ka ndarë 9 miliardë euro grante për Kosovën dhe rajonin, shumë kjo që pritet ...

 • IKShPK : prej 711 mostrave 33 raste pozitive dhe 46 të shëruar!

  8 Tetor, 2020
  komunat covid19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 711 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 33 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë rast i ...
 • IKShPK : prej 509 mostrave 49 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 92 të shëruar!

  7 Tetor, 2020
  komunat covid19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 509 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 49 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të ...
 • IKShPK : prej 483 mostrave 34 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 122 të shëruar!

  6 Tetor, 2020
  komunatGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 483 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 34 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të ...
 • “Serbia i ka kidnapuar këta njerëz, i ka humbur pa gjurmë”

  5 Tetor, 2020

  te zhdukurit te kidnapuarit prej serbeveSelami Hoti nga fshati Krushë e Madhe e Rahovecit thotë se nuk është befasuar kur ka dëgjuar ministrin e Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq, derisa kërcënonte serbët që mund të tregojnë vendndodhjen e varrezave masive në Serbi.

  Hoti thotë se Daçiq, si përfaqësues i shtetit serb, shfaq mosgatishmërinë e Serbisë që ...

 • IKShPK : prej 654 mostrave 41 raste pozitive dhe 73 të shëruar!

  5 Tetor, 2020
  covid komunatGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 654 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 41 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar dy raste të vdekjes ...
 • Kosova në agjendën e Këshillit të Sigurimit më 21 tetor

  5 Tetor, 2020

  KBKëshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të mbajë takimin informues të radhës për Kosovën më 21 tetor. Është ky takimi i dytë për këtë vit, pas atij të mbajtur më 24 prill.

  Rusia drejton aktualisht presidencën mujore të Këshillit të Sigurimit. Ambasadori rus pranë OKB, Vassily Nebenzia, shpjegoi se më 8 tetor Këshilli i Sigurimit do të mblidhet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"