LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK : prej 670 mostrave 54 raste pozitive dhe 72 të shëruar!

  29 Shtator, 2020
  covid komunat72 TË SHËRUAR DHE 54 RASTE ME COVID-19!
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 670 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të ...
 • Gjermania: Marrëveshja për Asociacionin e Komunave serbe të jetë në harmoni me të drejtën kosovare

  29 Shtator, 2020

  zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen SeibertMarrëveshja për Asociacionin e Komunave serbe në Kosovë duhet të jetë mbi bazën e marrëveshjeve të arritura në vitin 2013 dhe 2015, ka thënë zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert.

  Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert, tha të hënën (28.09.2020) në Berlin, se në dialogun mes Serbisë dhe Kosovës, që po zhvillohet nën drejtimin e BE duhet të shqyrtohen ...

 • Prokuroria e Posaçme në Hagë intervistoi ish komandantin e UÇK-së, Agim Çeku

  28 Shtator, 2020

  CekuAgim Çeku, ish-komandant i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është intervistuar të hënën në Hagë nga zyra e Prokurorit të Posaçëm, që trajton pretendimet për krime të luftës dhe të pasluftës në Kosovë.

  Avokati i tij Artan Qerkini tha se intervista përfundoi pas mesditës, por nuk dha ndonjë hollësi tjetër. Zoti Çeku më herët kishte pohuar se ...

 • IKShPK : prej 645 mostrave 48 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 142 të shëruar!

  28 Shtator, 2020
  kovid komuna
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 645 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 48 raste pozitive.
  Brenda 24 ...
 • Arrestohet kreu i OVL të UÇK-së, Hysni Gucati, dhe nënkryetari i saj, Nasim Haradinaj

  25 Shtator, 2020

  Pjesëtarë të EULEX-it në zyrat e OVL të UÇK-së.

  Kreu i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, është arrestuar të premten në zyrat e kësaj organizate në Prishtinë nga pjesëtarë të Zyrës së prokurorit të Specializuar në Hagë dhe Misionit Evropian për Sundimin e Rendit dhe Ligjit (EULEX).

  Kosovë: Arrestohen kryetari dhe nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të luftës së UÇK-së 25 Shtator, 2020

  Hysni GucatiNjësitë e policisë së Misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit, arrestuan të premten kryetarin e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati.

  Avokati i kësaj organizate, Tomë Gashi, në një postim në rrjetet sociale tha se zoti Gucati do të dërgohet në Hagë.

  Në orët e pasdites, njësitë e policisë së EULEX-it, të ...

 • IKShPK : prej 664 mostrave 46 raste pozitive, 1 të vdekur dhe 101 të shëruar!

  25 Shtator, 2020
  masat kunder covidGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 664 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 46 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve është raportuar një rast ...
 • Prokuroria e Specializuar kryen arrestimin e parë në Kosovë – publikohet akuza

  24 Shtator, 2020

  HaagProkuroria e Posaçme e Kosovës me seli në Hagë, tha të enjten se është arrestuar Sali Mustafa, në bazë të një urdhër arresti të saj dhe akuzës së konfirmuar nga një gjykatës i procedurës paraprake të Gjykatës së Posaçme.

  Në njoftimin e prokurorisë thuhet e zoti Mustafa është transferuar në njësitë e paraburgimit të Dhomave ...

 • Gjykata Speciale nis arrestimet në Kosovë

  24 Shtator, 2020

  Den HaagProkuroria e Specializuar me seli në Hagë bëri arrestimin e parë në Kosovë. Personi i arrestuar është ish-shefi i shërbimit sekret të Forcës së Sigurisë së Kosovës, Sali Mustafa.

  Prokuroria Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krime Lufte me seli në Hagë bëri të ditur se është arrestuar në Kosovë, Sali Mustafa, në bazë të një urdhërarresti të saj dhe akuzës ...

 • Ekskluzive/ Dosja e Hagës! Akt-akuza e detajuar ndaj Hashim Thaçit

  24 Shtator, 2020

  1-5 125 faqe të dosjes së Hagës i kushtohet asaj që prokurorët e kanë quajtur “përgjegjësia kriminale e të akuzuarve.  Gazetari Top Channel Muhamed Veliu duke iu referuar kësaj dosje, thotë se: Akt-akuza ngrihet mbi atë që njihet si  “Joint criminal enterprise” Sipërmarrje e përbashkët kriminale”  për të cilën prokurorët special mbërrin në këtë përfundim.

  “Të akuzuarit u përfshinë këtë sipërmarrje të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"