LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK : prej 612 mostrave 71 raste pozitive, 7 të vdekur dhe 163 të shëruar!

  13 Shtator, 2020
  Covid-19-Klinika-Infektive-PrishtineGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 612 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 71 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar 7 raste të vdekjes ...
 • Grenell-Kurti shkëmbejnë replika në distancë për marrëveshjen e Uashingtonit

  13 Shtator, 2020

  grenell kurtiLideri i Vetëvendosjes Kurti paralajmëron, se nëse rikthehet në qeveri, nuk do ta zbatojë marrëveshjen Kosovë-Serbi të nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë. Grennell kundërpërgjigjet, se Albin Kurti është kundër SHBA-së.

  Po zhvillohen replika në distancë ndërmjet të ngarkuarit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell dhe liderit të lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti. Ky i fundit e qeverisi Kosovën vetëm 50 ...

 • Florian Bieber: Serbia do të fitojë avantazhe edhe pa njohjen e Kosovës

  13 Shtator, 2020

  Florian BieberA ndodhet BE më nën presion pas marrëveshjes së Uashingtonit? A i vendos ajo Kosovën dhe Serbinë në dilemë mes SHBA dhe BE-së? Prof. Florian Bieber analizon impaktin e marrëveshjes dhe ka edhe një porosi për BE.

  Deutsche Welle: Në Kosovë e në Shqipëri marrëveshja ekonomike e Uashingtonit u përshëndet më së shumti si një hap i rëndësishëm drejt ...

 • Kosovë, të hënën fillon procesi i pjesshëm mësimor

  13 Shtator, 2020

  Ministria e arsimitTë hënën në shkollat fillore dhe të mesme të Kosovës pritet rifillimi i vitit shkollor mes masash për frenimin e zgjerimit të pandemisë së COVID-19.

  Ministria e Arsimit tha se nga e hëna do të fillojë mësimin një grup i nxënësve që do të pasohet me grupin tjetër pas një jave, në mënyrë që të shmangen ...

 • IKShPK : prej 457 mostrave 92 raste pozitive, 7 të vdekur dhe 115 të shëruar!

  6 Shtator, 2020
  Covid-19-Klinika-Infektive-PrishtineGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 457 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 92 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar 7 raste të ...
 • Kosova dhe Serbia pas Shtëpisë së Bardhë, në Bruksel

  6 Shtator, 2020

  Nga takimi Kosovë - Serbi më 16 korrik në BrukselKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, të hënën do të takohen në Bruksel për një raund të ri bisedimesh, vetëm pak ditë pasi në praninë e presidentit amerikan Donald Trump, ranë dakord të normalizojnë marrëdhëniet ekonomike.

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, shkroi të dielën se takimi ...

 • Edward P. Joseph: Grenell hoqi dorë nga njohja e Kosovës

  5 Shtator, 2020

  Edward P. JosephEksperti amerikan për Ballkanin, Edward P. Joseph për Deutsche Wellen shprehet kritik ndaj qasjes aktuale amerikane të konfliktit Kosovë-Serbi të fokusuar tek ekonomia dhe jo tek njohja e Kosovës nga ana e Serbisë.

  Kosova dhe Serbia nënshkruan të premten (04.09) një marrëveshje ekonomike në Uashington në prani të presidentit amerikan, Donald Trump. Takimi i kryeministrit të Kosovës, Avdullah ...

 • Reagime në Prishtinë, rajon dhe BE për marrëveshjen ekonomike Kosovë-Serbi

  5 Shtator, 2020

  Trump Vucic HotiBE reagoi e përmbajtur pas nënshkrimit të marrëveshjes mes Beogradit e Prishtinës në Shtëpinë e Bardhë. Ajo tha, se mirëpret palët në Bruksel për të vazhduar punën për një marrëveshje gjithëpërfshirëse.

  Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që u nënshkrua të premten në Shtëpinë e Bardhë në prani të presidentit, Donald Trump, u mirëprit ...

 • IKShPK : prej 464 mostrave 117 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 131 të shëruar!

  5 Shtator, 2020
  Covid-19-Klinika-Infektive-PrishtineGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 464 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 117 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të ...
 • Çfarë përmban marrëveshja e nënshkruar në Uashington?

  4 Shtator, 2020

  Nënshkrimi i marrëveshjes për normalizim ekonomik nga kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti në Uashington, 4 shtator.Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë nënshkruar të premten, marrëveshje për normalizim ekonomik në Shtëpinë e Bardhë, në prani të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

  Më poshtë janë pikat e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"