LAJMET NGA KOSOVA

 • Abbott: Kosova dhe Britania do të mbesin partnerë dhe aleatë

  19 Shkurt, 2024

  AbbottAmbasori i Britanisë së Madhe, Nicholas Abbott, i cili tashmë është në përfundim të mandatit të tij në Kosovë, tha se në Kosovë kishte një eksperiencë e veçantë.

   

  Abbott, nëpërmjet të një videoje, në Facebook, thotë se mirëpritja e ngrohtë e popullit këtu ka bërë që puna dhe jetesa këtu  të jetë ndryshe nga çdo gjë tjetër që kam bërë ...

 • “Kosova dhe Serbia duhet ta çojnë përpara zbatimin e Ohrit”

  19 Shkurt, 2024

  Manuel SarrazinNë kuadrin e Konferencës së Sigurisë në Mynih, i ngarkuari i qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, thekson për DW: Qëllimi është integrimi i suksesshëm i Ballkanit Perëndimor në BE.

   

  DW: Në Konferencën e Sigurisë në Mynih kësaj radhe të binte në sy, që në programin zyrtar nuk kishte asgjë për Ballkanin Perëndimor. Ndonëse pati dy evente anësore, ...

 • Presidenti Biden i bën thirrje Kosovës të përmbushë detyrimet që dalin nga bisedimet me Serbinë

  16 Shkurt, 2024

  BidenPresidenti amerikan, Joe Biden, u bëri thirrje autoriteteve në Kosovë të përmbushin detyrimet që dalin nga dialogu për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, duke theksuar se marrëveshja gjithëpërfshirëse do të jetë një hap i rëndësishëm drejt njohjes së ndërsjellë.

  Thirrjet janë pjesë e në urimi dërguar presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani me rastin e përvjetorit të pavarësisë që kremtohet të ...

 • Konflikti i ri në Kosovë: Dinar versus euro

  16 Shkurt, 2024

  dinar serbEuro është valuta kombëtare në Kosovë. Dinari ende përdoret vetëm në zonat e banuara nga serbët. Por qeveria në Prishtinë dëshiron ta ndryshojë këtë dhe të vendosë të njëjtën monedhë kudo.

   

   

  Nga fillimi i shkurtit 2024, dinari serb nuk mund të përdoret më si mjet pagese në Kosovë. Kështu vendosi Banka Qendrore në Prishtinë. Në vend të kësaj, vetëm euro ...

 • Blinken: Bisedimet e ndërmjetësuara nga BE, rruga e vetme për Kosovën e Serbinë

  15 Shkurt, 2024

  Blinken KosovaSekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha të enjten në Tiranë se bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, janë rruga e duhur për përparimin e Kosovës dhe Serbisë.

   

  Sekretari Blinken tha se Shtetet e Bashkuara nuk duan të shohin përsëritjen e asaj çfarë ka ndodhur në vitet e 90-ta në rajonin e Ballkanit, fillimisht në Bosnjë e pastaj edhe ...

 • Hovenier thotë se çështja e dinarit ka prekur partneritetin Kosovë-SHBA

  15 Shkurt, 2024

  HovenierAmbasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Republikën e Kosovës, Jeffrey M. Hovenier, edhe sot në një konferencë për media, ka folur rreth deklaratës të ndihmës sekretarit amerikan të Shtetit James O’Brien dhe rregullores së BQK-së, që ka ngjallur reagime të shumta për përdorim të dinarit.

   

  Ai citoi gjuhën që përdori ndihmëssekretari James O’Brien. “Jim O”brien ka folur për ...

 • “Kurti bëri gabime”, Joseph: SHBA është një mik i fortë dhe më i mirë i Kosovës

  15 Shkurt, 2024

  josephProfesori i Universitetit, Johns Hopkins në SHBA, Edward P. Joseph, i ka bërë një analizë momentit ku ndodhet rajoni dhe marrëdhëniet e Kosovës me aleatët.

   

  Duke folur lidhur me zhvillimet e fundit në dialogun Kosovë –Serbi, dhe nëse ky proces ka ngecur dhe ndërmjetësuesit e Bashkimit Evropian nuk po e bëjnë punën siç duhet, Joseph mendon se çdo palë ka ...

 • Rama: Shqipëria qëndron pranë Kosovës nëse do të përdoren armët

  15 Shkurt, 2024

  edi-rama-ushtriaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se vendi amë do të qëndrojë në mbrojtje të Kosovës nëse shteren opsionet diplomatike dhe fillojnë të përdoren armët.

   

  Rama në një intervistë për ATV-në ka thënë se ai lutet që opsioni i përdorimit të armëve të mos vijë në shprehje, por që, sipas tij, nëse ndodh padyshim se Shqipëria do të qëndrojë ...

 • Profesori në Johns Hopkins: Veprimet e Kurtit bëjnë që të gjithë ta harrojnë Banjskën

  14 Shkurt, 2024

  KurtiDavid Kanin, profesor i Studimeve Evropiane në Universitetin Johns Hopkins në SHBA, thotë se veprimet e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, po “e ndihmojnë Serbinë” dhe “po bëjnë që të gjithë të harrojnë për Banjskën”.

   

  Kanin i referohet vendimit që e ndalon përdorimin e dinarit serb në Kosovë, si dhe atij për vendosjen e kryetarëve shqiptarë në komunat me shumicë serbe ...

 • Klingbeil: Kurti një “njeri me arsye të shëndoshë”

  13 Shkurt, 2024

  KlingbeilKryetari i SPD gjermane, Lars Klingbeil qëndroi së fundi në Ballkanin Perëndimor. Kryeministrin e Kosovës Kurti ai e cilëson si “njeri me arsye të shëndoshë”, por që duhet të hedhë hapa të mëtejshëm.

   

  Kryetari i Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë (SPD), Lars Klingbeil vizitoi së fundi Ballkanin Perëndimor, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut. Në udhëtim ai u takua me liderët e partive socialdemokrate ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"