LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK : prej 634 mostrave 63 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 126 të shëruar!

  19 Shtator, 2020
  riskGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 634 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 63 raste pozitive.
  Brenda ...
 • QUINT i kërkon Kosovës të mos dëmtojë misionin e Gjykatës Speciale

  19 Shtator, 2020

  drejtesiaPasi për herë të dytë pranë zyrave të OVL të UÇK-së u lanë qindra dosje sekrete të Gjykatës Speciale, vendet e QUINT-it i kërkojnë Kosovës të mos dëmtojë misionin e kësaj gjykate.

  Ambasadorët e vendeve më të industrializuara, Gjermanisë, Francës, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, u kërkuan institucioneve të Kosovës që të kundërshtojnë ...

 • IKShPK : prej 664 mostrave 43 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 239 të shëruar!

  17 Shtator, 2020
  Ndalo covid 19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 664 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 43 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar 3 ...
 • IKShPK : prej 538 mostrave 76 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 165 të shëruar!

  16 Shtator, 2020
  masat kunder covidGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 538 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 76 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar 3 ...
 • IKShPK : prej 608 mostrave 71 raste pozitive, 1 të vdekur dhe 199 të shëruar!

  15 Shtator, 2020
  Covid-19-Klinika-Infektive-Prishtine
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 608 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 71 raste pozitive.
  Brenda 24 ...
 • IKShPK : prej 574 mostrave 55 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 150 të shëruar!

  14 Shtator, 2020
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 574 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 55 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve ...
 • Kosovë, fillon procesi i pjesshëm mësimor

  14 Shtator, 2020

  Shkolla KSNjë pjesë e nxënësve të shkollave fillore dhe të mesme të Kosovës të hënën vitin e ri shkollor, mes masash për frenimin e zgjerimit të pandemisë së COVID-19.

  Në hyrje të shkollës çdo nxënësi po i matej temperatura ndërsa të gjithë janë të detyruar të mbajnë maska gjatë orarit të mësimit.

  Zëvendësdrejtoresha e shkollës fillore, Naim Frashëri në Prishtinë, Drita ...

 • IKShPK : prej 612 mostrave 71 raste pozitive, 7 të vdekur dhe 163 të shëruar!

  13 Shtator, 2020
  Covid-19-Klinika-Infektive-PrishtineGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 612 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 71 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar 7 raste të vdekjes ...
 • Grenell-Kurti shkëmbejnë replika në distancë për marrëveshjen e Uashingtonit

  13 Shtator, 2020

  grenell kurtiLideri i Vetëvendosjes Kurti paralajmëron, se nëse rikthehet në qeveri, nuk do ta zbatojë marrëveshjen Kosovë-Serbi të nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë. Grennell kundërpërgjigjet, se Albin Kurti është kundër SHBA-së.

  Po zhvillohen replika në distancë ndërmjet të ngarkuarit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell dhe liderit të lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti. Ky i fundit e qeverisi Kosovën vetëm 50 ...

 • Florian Bieber: Serbia do të fitojë avantazhe edhe pa njohjen e Kosovës

  13 Shtator, 2020

  Florian BieberA ndodhet BE më nën presion pas marrëveshjes së Uashingtonit? A i vendos ajo Kosovën dhe Serbinë në dilemë mes SHBA dhe BE-së? Prof. Florian Bieber analizon impaktin e marrëveshjes dhe ka edhe një porosi për BE.

  Deutsche Welle: Në Kosovë e në Shqipëri marrëveshja ekonomike e Uashingtonit u përshëndet më së shumti si një hap i rëndësishëm drejt ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"