LAJMET NGA KOSOVA

 • Çfarë përmban marrëveshja e nënshkruar në Uashington?

  4 Shtator, 2020

  Nënshkrimi i marrëveshjes për normalizim ekonomik nga kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti në Uashington, 4 shtator.Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë nënshkruar të premten, marrëveshje për normalizim ekonomik në Shtëpinë e Bardhë, në prani të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

  Më poshtë janë pikat e ...

 • Kosova dhe Serbia nënshkruan marrëveshje në Shtëpinë e Bardhë

  4 Shtator, 2020

  Trump Vucic HotiPresidenti amerikan, Donald Trump, tha se Serbia dhe Kosova ranë dakort që të normalizojnë marrëdhëniet ekonomike, duke e cilësuar këtë si “një tjetër angazhim historik”, thuhet në deklaratën për shtyp të Presidentit Trump pas nënshkrimit të marrëveshjes.

  “Pas një historie të dhunshme dhe tragjike dhe vitesh negociatash të dështuara, administrata ime propozoi një mënyrë të re për të ...

 • IKShPK : prej 474 mostrave 119 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 187 të shëruar!

  4 Shtator, 2020
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 474 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 119 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes ...
 • IKShPK : prej 459 mostrave 78 raste pozitive, 9 të vdekur dhe 190 të shëruar!

  3 Shtator, 2020
  Ambulanca per koronavirusGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 459 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 78 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 9 raste ...
 • Engel: Rifillimi i dialogut Kosovë-Serbi në Uashington, pozitiv por duhet një zgjidhje politike

  3 Shtator, 2020

  Eliot EngelKryetari demokrat i Komisionit  Dhomës  Përfaqësuesve për Marrëdhënie me Jashtë tha se një zgjidhje përfundimtare e konfliktitShtëpia e Bardhë: Jo plan sekret amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi 3 Shtator, 2020

  Shtepia e BardheShtëpia e Bardhë tha se mirëpret takimin mes udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë. Këshilltari i Presidentit Trump për Sigurinë Kombëtare, Robert O’Brien nënvizoi rëndësinë e bisedimeve për të çuar përpara paqen përmes bashkëpunimit ekonomik. Shtëpia e Bardhë ka thënë se bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington të enjten dhe të premten do të përqendrohen tek çështjet ...

 • IKShPK : prej 488 mostrave 112 raste pozitive, 6 të vdekur dhe 131 të shëruar!

  2 Shtator, 2020
  masat kunder covidGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 488 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 112 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve ...
 • Shtëpia e Bardhë: Takimi Kosovë-Serbi në Shtëpinë e Bardhë, për çështje ekonomike. SHBA nuk ka plan sekret

  2 Shtator, 2020

  Shtepia e BardheNjë këshilltar i posaçëm i Presidentit Donald Trump tha të martën se bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë këtë javë do të përqendrohen tek zhvillimi i bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve, si një stimul për t’i shtyrë politikanët e dy vendeve të zgjidhin problemet mes Prishtinës dhe Beogradit.

  Këshilltari që foli me gazetarët me kusht që të mos identifikohej tha se ...

 • Kosova – shpresa të mëdha për takimin në Shtëpinë e Bardhë

  1 Shtator, 2020

  Shtepia e BardheKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti e cilëson të një rëndësie të lartë shtetërore takimin e Uashingtonit Kosovë-Serbi. Sipas tij, njohja reciproke Kosovë-Serbi, është qëllimi i vetëm i Kosovës në kuadër të dialogut.

  Një delegacion me përbërje të madhe i Kosovës merr pjesë në takimin e datës (04.09) në Shtëpinë e Bardhë në Uashington në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi. Delegacioni i ...

 • Takimi Kosovë-Serbi: A do të realizohet ambicia e Trumpit?

  1 Shtator, 2020

  GrenellPara takimit Kosovë-Serbi në Uashington palët paraqiten me pritshmëri të kundërta. Takimi mund të zhvillohet edhe në praninë e presidentit amerikan, Donald Trump.

  Delegacionet e Serbisë dhe të Kosovës shkojnë në Uashington në takimet e organizuara nga administrata amerikane. Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç pret „ide të reja” dhe „surpriza”. Takimi i delegacioneve të Beogradit dhe Prishtinës i paralajmëruar prej kohësh do ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"