LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK : prej 460 mostrave 119 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 118 të shëruar!

  30 Gusht, 2020
  parandalimi covid 19Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 460 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 119 raste pozitive.
  Brenda 24 ...
 • Vuçiq: Pres befasi nga takimi në Uashington

  29 Gusht, 2020

  VuciqPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Serbia ka pranuar agjendën zyrtare për negociatat me Kosovën në Uashington, më 4 shtator, dhe se në të është vetëm një “pikë që është e papranueshme”.

  Presidenti i Serbisë nuk specifikoi se për çfarë bëhet fjalë, por vlerësoi se pret befasi dhe negociata të vështira.

  “Tema e vetme e bashkësisë ndërkombëtare, kur bëhet fjalë ...

 • IKShPK : prej 466 mostrave 115 raste pozitive, 9 të vdekur dhe 116 të shëruar!

  29 Gusht, 2020
  Ambulanca per koronavirusInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 466 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 115 raste ...
 • IKShPK : prej 480 mostrave 119 raste pozitive, 1 të vdekur dhe 154 të shëruar!

  28 Gusht, 2020
  Covid-19-Klinika-Infektive-PrishtineInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 480 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 119 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve është ...
 • IKShPK : prej 534 mostrave 141 raste pozitive, 6 të vdekur dhe 143 të shëruar!

  27 Gusht, 2020
  covid kosove
  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 534 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të ...
 • IKShPK : prej 511 mostrave 157 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 154 të shëruar!

  26 Gusht, 2020
  Ambulanca per koronavirusInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 511 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 157 raste pozitive. Brenda ...
 • Presidenti Thaçi i kërkon parlamentit të Kosovës të zgjasë mandatin e Gjykatës Speciale

  25 Gusht, 2020

  ThaciGjykata Speciale për krime lufte në Kosovë u themelua në vitin 2015. Ajo vepron në bazë të ligjeve të Kosovës, financohet nga BE-ja dhe është komplet me personel ndërkombëtar.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi u kërkoi deputetëve të Kuvendit të Kosovës që t’ia zgjasin mandatin Gjykatës Speciale, apo siç njihet me emrin zyrtar, Dhomat e Specializuara në Hagë. Këtë kërkesë presidenti e ...

 • IKShPK : prej 471 mostrave 136 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 131 të shëruar!

  25 Gusht, 2020
  IKSHPKInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 471 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 136 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë ...
 • IKShPK : prej 406 mostrave 99 raste pozitive, 13 të vdekur dhe 152 të shëruar!

  24 Gusht, 2020
  Ambulanca per koronavirusInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 406 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 99 raste pozitive. Brenda 24 ...
 • IKShPK : prej 448 mostrave 111 raste pozitive, 10 të vdekur dhe 159 të shëruar!

  23 Gusht, 2020
  Covid-19-Klinika-Infektive-PrishtineInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 448 mostra të marra nga ShSKUK, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren dhe laboratorët private, prej të cilëve rezultojnë 111 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"