LAJMET NGA KOSOVA

 • Presidenti Thaçi në ditën e katërt të intervistimit në Hagë

  16 Korrik, 2020

  HTHPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, po vazhdon për të katërtën ditë me radhë intervistimin në Prokurorinë e Posaçme në Hagë, që trajton pretendimet për krime të luftës dhe të pas luftës në Kosovë.

  Prokuroria e Posaçme më 24 qershor publikoi njoftimin për ngritjen e akuzave ende të pakonfirmuara ndaj tij dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Kadri Veseli, si të dyshuar për krime ...

 • COVID-19: 132 RASTE TË REJA, 6 TË VDEKUR DHE 83 TË SHËRUAR

  16 Korrik, 2020

  IKSHPKInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se më datë 15 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 486 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 132 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive është 5.369 raste nga 29.546 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, ...

 • Intervistimi i presidentit Thaçi vazhdon të mërkurën

  15 Korrik, 2020

  thaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, doli pas gjashtë orësh të intervistimit të tij në Prokurorinë e Posaçme në Hagë që trajton pretendimet për krime të luftës dhe të pas luftës në Kosovë.

  Ai nuk bëri ndonjë koment derisa doli nga ndërtesa e Prokurorisë ku do të kthehet të mërkurën për të vazhduar ditën e tretë të intervistimit.

  Ai nuk bëri ndonjë koment as ...

 • Dita e dytë e intervistimit të presidentit Thaçi në Hagë

  14 Korrik, 2020

  HTHPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, rreth orës 13 për të dytën ditë me radhë hyri në Prokurorinë e Posaçme në Hagë që trajton pretendimet për krime të luftës dhe të pas luftës në Kosovë.

  Ai nuk bëri ndonjë koment derisa hyri në ndërtesën e Prokurorisë ku një ditë më parë qëndroi për gjashtë orë. Në fund të ditës së parë ai tha ...

 • COVID-19: 187 RASTE TË REJA, 6 TË VDEKUR DHE 103 TË SHËRUAR

  13 Korrik, 2020

  IKSHPKSot më 13 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 424 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 187 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive është 5.118 raste nga 28.640 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 108 raste të vdekjes të ...

 • IKSHPK: Qytetarët e Malit të Zi, Bosnjë e Hercegovinës, Maqedonisë së Veriut obligohen të kenë test RT-PCR negativ në Sars COV-2

  13 Korrik, 2020

  Maska• Bartja e maskave mbrojtëse është obligative
  • Mbajta e distancës prej 2 m obligative
  • Institucionet obligohen të mbajnë dezinfektues dhe maska në vende të qasshme
  • Qytetarët mbi 65 vjeç dhe qytetarët me sëmundje kronike mund të dalin në ambiente publike vetëm në orët e hershme të mëngjesit (prej 05:00 deri 10:00) dhe orët e mbrëmjes (prej 18:00 deri ...

 • Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi intervistohet në Hagë

  13 Korrik, 2020
  HTH
 • Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi intervistohet nga Prokuroria Speciale në Hagë

  13 Korrik, 2020

  Hashim ThaçiPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi në një aktakuzë ende të pakonfirmuar akuzohet nga Prokuroria Speciale me seli në Hagë “për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit”.

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi udhëtoi për në Hagë ku të hënën me (13.07) ai intervistohet nga Prokuroria Speciale e cila funksionon në kuadër të Dhomave të Specializuara. Presidenti Thaçi, akuzohet nga Prokuroria Speciale për Krime ...

 • COVID-19: 216 RASTE TË REJA, 1 TË VDEKUR DHE 40 TË SHËRUAR

  12 Korrik, 2020

  IKSHPKInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se më sot, më 12 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 493 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 216 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive është 4.931 raste nga 28.216 persona të dyshimtë në virusin ...

 • Takimi virtual Hoti-Vuçiq shënon vazhdimin e dialogut

  12 Korrik, 2020

  Joseph BorellShërbimi Evropian për Punë të Jashtme (EEAS) ka organizuar një video-konferencë mes kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq.

  Dialogu Beograd-Prishtinë i lehtësuar nga Bashkimi Evropian ka rifilluar sot në Bruksel, me një video-konferencë. Ky është takimi i parë i nivelit të lartë, pas ndërprerjes së dialogut në vitin 2018. Ndërsa takimi i drejtpërdrejt i nivelit të lartë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"