LAJMET NGA KOSOVA

 • COVID-19: 207 RASTE TË REJA, 8 TË VDEKUR DHE 32 TË SHËRUAR

  10 Korrik, 2020

  IKSHPKInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se më 09 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 401 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 207 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive është 4.307 ...

 • Thaçi të hënën intervistohet në Hagë nga Prokuroria Speciale

  9 Korrik, 2020

  thaciPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi, nga Prokuroria Speciale me Seli në Hagë akuzohet për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Kjo akuzë ende nuk është konfirmuar nga Gjykata Speciale.

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, njoftoi të merkurën (08.07) në mbrëmje se është ftuar për t’u intervistuar nga Prokuroria Speciale për krime lufte më Seli në Hagë. Nëpërmjet një postimi nga profili i ...

 • COVID-19: 214 RASTE TË REJA, 4 TË VDEKUR DHE 60 TË SHËRUAR

  8 Korrik, 2020

  IKSHPKInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se më 08 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 413 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 214 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive ...

 • Lajçak konsultohet në Berlin për dialogun

  8 Korrik, 2020

  LajçakNë prag të vazhdimit të dialogut Kosovë-Serbi, i ngarkuari i BE Mirsolav Lajçak është takuar në Berlin me autoritetet gjermane. Berlini kërkon marrëveshje gjithëpërfshirëse mes Kosovës dhe Serbisë.

  “Për stabilitet të përhershëm kërkohet një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe e qëndrueshme mes Kosovës dhe Serbisë. Ky është parakushti kyç për realizimin e perspektivës së këtyre dy vendeve drejt Bashkimit Evropian ”, shkruan në një ...

 • Grenell: Asnjëherë nuk kemi besuar në marrëveshje të shpejtë Kosovë – Serbi

  8 Korrik, 2020

  GrenellAmbasadori Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet e paqes Kosovë – Serbi, tha se Shtetet e Bashkuara asnjëherë nuk kanë besuar në një marrëveshje të shpejtë midis Kosovës dhe Serbisë.

  Përmes një deklarate të shpërndarë në rrjetin social twitter, ai u shprehu mbështetje synimeve evropiane për rifillimin e bisedimeve ndërmjet të dyja palëve.

  Jemi të kënaqur të ...

 • COVID-19: 183 RASTE TË REJA, 3 TË VDEKUR DHE 57 TË SHËRUAR

  7 Korrik, 2020

  IKSHPKSot më 07 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 365 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 195 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive 3.886 raste nga 26.039 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 82 raste të vdekjes të ...

 • SHBA-të kërkojnë drejtësi për vëllezërit Bytyçi

  7 Korrik, 2020

  Vëllezërit BytyçiAmbasada amerikane në Beograd tha të martën se drejtësia për tre vëllezërit Bytyçi, shtetas amerikanë, të vrarë në vitin 1999, është përparësi në marrëdhëniet dypalëshe me Serbinë dhe Shtetet e Bashkuara nuk do të harrojnë vrasjen e tyre.

  Në një komunikatë të kësaj ambasade thuhet se “8 korriku është përvjetori i vrasjes së Ylli, Agron, dhe Mehmet Bytyçit. Ndonëse kanë kaluar ...

 • Presidenti Macron priti kryeministrin e Kosovës

  7 Korrik, 2020

  MacronPresidenti francez, Emmanuel Macron, priti sot në Paris kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, takimi i parë në kuadër të zhvillimeve të kësaj jave që pritet të shënojë rifillimin e bisedimeve Kosovë – Serbi, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

  Në një postim në rrjetet sociale, kryeministri Hoti shkroi se “marrëdhëniet e Kosovës me Francën janë të shkëlqyera, ndërsa Franca ka luajtur rol kyç ...

 • COVID-19: 195 RASTE TË REJA DHE 44 TË SHËRUAR

  6 Korrik, 2020

  Sot më 06 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 429 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 195 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive 3.703 raste nga 25.674 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 79 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese

  Sot më 06 ...

 • Takimi Hoti-Vuçiç në Bruksel më 12 korrik

  6 Korrik, 2020

  EUBashkimi Evropian do të ndërmjetësojë të dielën më 12 korrik takimin e parë të nivelit të lartë Kosovë – Serbi, që nga nëntori i vitit 2018.

  Të hënën zëdhënësi i Komisionit Evropian, Peter Stano tha se kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do të takohen me ndërmjetësimin e shefit të politikës së Jashtme të BE-së Josep Borrell ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"