LAJMET NGA KOSOVA

 • Koment: Partia e Vuçiqit fitoi zgjedhjet në Serbi

  22 Qershor, 2020

  VucicPartia e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, Partia Përparimtare Serbe, SNS, ka marrë 63 përqind të votave në zgjedhjet e djeshme në Serbi. Norbert Mappes Niediek komenton këtë rezultat në prag të takimit Vuçiq -Thaçi.

  Duke i dhënë 63 përqind të votave partisë së Presidentit, duket se serbët kanë votuar sidomos për stabilitetin e vendit. Në zemër të Ballkanit sundon qetësia dhe kënaqësia, ...

 • Zgjedhjet në Serbi/ Alternativa Demokratike Shqiptare merr katër mandate

  21 Qershor, 2020

  ADSH CakajSipas projeksioneve të para të Ipsos dhe Cesid në rezultatet e bazuara në 44.1 për qind të mostrës së përpunuar del se partia e presidentit aktual Aleksandar Vuçiq SNS ka fituar 63.4 për qind të votave në zgjedhjeve e sotme parlamentare në Serbi.

  Alternativa Demokratike Shqiptare ka marrë katër mandate. Partia e Vuçiqit ka marrë 180 mandate, SPS e Ivica Daçiqit ...

 • Rexhepi e quan ofendim iniciativën për shkarkim të Osmanit, Avdyli kërkon largimin e Mustafës

  20 Qershor, 2020

  Fatmir Rexhepi, dhe Haxhi Avdyli,Deputetët e LDK-së, Fatmir Rexhepi, dhe Haxhi Avdyli, kanë reaguar ashpër ndaj propozimit të kreut të kësaj partie, Isa Mustafa, për shkarkimin e Vjosa Osmanit nga pozita e nënkryetares në parti.

  Teksa Rexhepi e ka cilësuar veprim të pavend dhe ofendues për LDK-në, Avdyli ka thënë se ai që duhet të shkarkohet është vetë Mustafa.

  “Jam befasuar. Ishte veprim ...

 • Mustafa propozon shkarkimin e Vjosa Osmanit nga pozitat në LDK

  20 Qershor, 2020

  Mustafa OsmaniKryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka kërkuar që të shkarkohet Vjosa Osmani nga posti i nënkryetares dhe anëtares së Kryesisë së LDK-së.

  Ai në një letër drejtuar Këshillit të Përgjithshëm të partisë, ka kërkuar që Avdullah Hoti të marrë pozicionin e Osmanit, raporton KOHA.

  Ai ka thënë se në seancën e Kuvendit, në të cilën u votua mosbesimi ndaj Qeverisë Kurti, Osmani ...

 • Zgjedhjet në Serbi – fituesi dihet!

  20 Qershor, 2020

  zgjedhjet

  Ende nuk dihet vetëm një gjë: Nëse Partia Përparimtare Serbe (SNS) e presidentit Aleksandar Vuçiq do të fitojë dy të tretat e mandateve dhe kush do të futet në parlament. Një pjesë e opozitës do t’i bojkojtojë zgjedhjet.

  Nuk ka fije dyshimi se kush do t’i fitojë zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Serbi, të cilat mbahen ditën e dielë, me 21 qershor. Partia ...

 • Zgjedhjet parlamentare të Serbisë mbahen edhe në Kosovë

  20 Qershor, 2020

  metlaAutoritetet e Kosovës nuk ndihmojnë mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në vendbanimet me shumicë serbe. Mbarëvajtjen e procesit dhe grumbullimin e votave do ta bëjë misioni i OSBE-së në Kosovë.

  Në Kosovë në vendbanimet me shumicë serbe do të zhvillohet procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare të Serbisë që zhvillohen të dielën me 21 qershor. Autoritet e Kosovës nuk ndihmojnë në këto ...

 • BARTJA E MASKAVE MBETET OBLIGATIVE!

  19 Qershor, 2020

  IKSHPKInstitutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike i drejtohet qytetarëve me një apel:

  Si pasojë e mos bartjes së maskave nga ju, qytetarë të nderuar, po rrezikohet shëndeti i juaj dhe i qytetarëve të tjerë dhe po rëndohet situata e përgjithshme epidemiologjike që po mbahet nën kontroll me mund të madh të ekipeve të profesionistëve të Institutit Kombëtar.

  Pakujdesia e juaj shton rrezikun e përhapjes ...

 • Vuçiç: Pa lëshime ndaj Kosovës heqim dorë prej BE-së

  19 Qershor, 2020

  LavrovGjatë takimit në Beograd me kreun e diplomacisë ruse Sergej Lavrov, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç kërkoi lëshime ndaj Serbisë. Lavrov: Moska duhet të miratojë çfarëdolloj marrëveshjeje mes Serbisë dhe Kosovës.

  Gjatë takimit në Beograd me kreun e diplomacisë ruse Sergej Lavrov, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç kërkoi lëshime. Nëse është vetëm antarësia në BE oferta për njohjen e Kosovës, vendi im ...

 • Grenell për bisedimet Kosovë – Serbi: SHBA-të do të përqendrohen në ekonomi – BE-ja në politikë

  19 Qershor, 2020

  grenellI dërguari i posaçëm i presidentit amerikan, Donald Tump për bisedimet e paqes Kosovë – Serbi, Richard Grenell, tha të mërkurën në një intervistë me Gazetën Express se takimi i udhëheqësve të të dyja vendeve me 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë, do të jetë i përqendruar vetëm në çështjet ekonomike.

  Ai tha se ka shumë thashetheme për këto bisedime ...

 • “Sa bukur me ditë me rrejt”

  19 Qershor, 2020

  Çun LajçiDua me shkrua e kurgja mos me thanë
  me folë e kurkush vesh mos me m’marrë
  si ai që foli mbramë
  me pa e kurgja mos me kqyrë
  zani n’vesh me hi e mos me dalë
  me pasë gojë jo ftyrë
  me mbushë lugën kurgja e m’u ngi
  barku m’u fry m’u shfry
  n’gjumë me ra
  Me thanë shumë dua ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"