LAJMET NGA KOSOVA

 • Grenell për bisedimet Kosovë – Serbi: SHBA-të do të përqendrohen në ekonomi – BE-ja në politikë

  19 Qershor, 2020

  grenellI dërguari i posaçëm i presidentit amerikan, Donald Tump për bisedimet e paqes Kosovë – Serbi, Richard Grenell, tha të mërkurën në një intervistë me Gazetën Express se takimi i udhëheqësve të të dyja vendeve me 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë, do të jetë i përqendruar vetëm në çështjet ekonomike.

  Ai tha se ka shumë thashetheme për këto bisedime ...

 • “Sa bukur me ditë me rrejt”

  19 Qershor, 2020

  Çun LajçiDua me shkrua e kurgja mos me thanë
  me folë e kurkush vesh mos me m’marrë
  si ai që foli mbramë
  me pa e kurgja mos me kqyrë
  zani n’vesh me hi e mos me dalë
  me pasë gojë jo ftyrë
  me mbushë lugën kurgja e m’u ngi
  barku m’u fry m’u shfry
  n’gjumë me ra
  Me thanë shumë dua ...

 • Maas: Zgjidhjet politike në konfliktin Kosovë-Serbi duhet të jenë zgjidhje edhe me BE

  18 Qershor, 2020

  Heiko MaasMinistri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas për DW thekson, se vendet e Ballkanit Perëndimor, që duan perspektivë europiane, duhet edhe për zgjidhjet politike, veçanërisht në konfliktin Kosovë-Serbi, të gjejnë zgjidhje me BE.

  Vendet e Ballkanit Perëndimor duan të gjitha një perspektivë europiane. Nëse e duan këtë atëherë edhe tek zgjidhjet politike, veçanërisht tani në konfliktin Kosovë-Serbi, ato duhet të jenë zgjidhje ...

 • SHTATËDHJETË E SHTATË RASTE ME COVID-19!

  17 Qershor, 2020

  IKSHPKInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se sot më 17 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 437 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

  Me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 77 raste.

  Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 21 (sipas vendbanimit: 20 raste Prishtinë, 1 Hajvali), ...

 • Pikëpamje të ndryshme në Kosovë dhe Serbi rreth takimit në Washington

  17 Qershor, 2020

  Grenell Thaci VucicFtesa e ambasadorit Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet Kosovë – Serbi, për një takim në Shtëpinë e Bardhë më 27 qershor, është shndërruar në temë diskutimesh në Kosovë dhe në Serbi.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë me Zërin e Amerikës tha se pret njohje të ndërsjellë nga ...

 • Shtypi gjerman për Kosovën: SHBA e le mënjanë BE

  17 Qershor, 2020

  shtypi gjermanSHBA do të pajtojë Kosovën dhe Serbinë! Shtypi gjermanishtfolës i kushton vëmendje takimit të pritshëm mes përfaqësuesve të Kosovës e Serbisë në Shtëpinë e Bardhë më 27 qershor për zgjidhjen e konfliktit mes dy vendeve.

  Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” në artikullin e saj me titull “Të fitosh pikë në Ballkan” thekson, se një takim ballkanik në Shtëpinë e Bardhë, sipas administratës ...

 • O’Brien: Mezi presim diskutimet Kosovë – Serbi në Shtëpinë e Bardhë

  16 Qershor, 2020

  O BrienKëshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Robert O’Brien tha të martën mbrëma se Shtetet e Bashkuara mezi po presin për takimin e paralajmëruar për 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Në një postim në rrjetin twitter zoti O’Brien shkroi se është i kënaqur “të presë udhëheqësit e Serbisë dhe Kosovës me Richard Grenellin në Shtëpinë e Bardhë. Shtetet ...

 • Lajçak: Dua të përmbyll bisedimet e filluara më 2011

  16 Qershor, 2020

  LajcakI dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi dhe çështjet tjera të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak, tha të martën në Prishtinë se synon përmbylljen e suksesshme të procesit të normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve që filloi në vitin 2011.

  Zoti Lajçak, arriti të martën për një vizitë disaditëshe në Prishtinë pas një rrugëtimi që zgjati më ...

 • NJËQIND E KATËRDHJETË E NJË RASTE ME COVID-19 DHE PESË TË SHËRUAR!

  16 Qershor, 2020

  IKSHPKSot më 16 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 397 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

  Me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 141 raste.

  Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 42 (sipas vendbanimit: 39 raste Prishtinë dhe 2 raste Hajvali dhe 1 rast Barilevë), komuna e Vushtrrisë ...

 • Takimi për dialogun Kosovë-Serbi më 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë

  16 Qershor, 2020

  Thaci VucicRichard Grenell, njoftoi se Kosova dhe Serbia janë pajtuar që të rinisin dialogun dhe takimi mbahet në Shtëpinë e Bardhë.

  I ngarkuari i Shtëpisë së Bardhë për të ndërmjetësuar dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, bëri të ditur se qeveria e Kosovës dhe qeveria e Serbisë janë pajtuar që më 27 qershor të takohen në Shtëpinë e Bardhë në Uashington. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"