LAJMET NGA KOSOVA

 • 142 vjet nga formimi i Lidhjes së Prizrenit

  10 Qershor, 2020

  lidhja e prizrenitSot mbushen 142 vjet që kur më 10 qershor 1878 filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

  Është kjo njëherësh një ndër Lidhjet më të organizuara politike gjithëkombëtare pas Lidhjes dhe themelimit të Kuvendit të Lezhës të marsit të vitit 1444, nën organizimin e Gjergj Kastriotit Skënderbeu dhe udhëheqësve të principatave, përkatësisht të princave ...

 • ASHAK: Të shfrytëzohet vëmendja e SHBA-ve për marrëveshjen me Serbinë

  9 Qershor, 2020

  ASHAKAkademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës vlerëson se duhet të shfrytëzohet “vëmendja e shtuar e bashkësisë ndërkombëtare, veçmas e Shteteve të Bashkuara për nxitjen e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë”.

  Në një publikim mbi bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në të cilin u bëhet një analizë të gjitha marrëveshjeve të arritura në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi ...

 • Vuçiq për REL: Po e pres propozimin për Kosovën

  9 Qershor, 2020

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se heqja e masave të reciprocitetit krijon hapësirë për dialogun me Kosovën. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ai tha se po e pret ardhjen e përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, Mirosllav Lajçak, në Beograd dhe Prishtinë pas zgjedhjeve të 21 qershorit në Serbi. Vuçiq po ashtu ...

 • Ministrat serbë takohen me ambasadorin Kosnett, premtojnë se do të jenë konstruktivë në Qeverinë e re

  8 Qershor, 2020

  KosnettAmbasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett është takuar sot me zëvendëskryeministrin e Kosovës, Goran Rakiq dhe ministrin për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtiq, me të cilët biseduan për zhvillimin ekonomik, luftën kundër korrupsionit, dialogun dhe mbrojtjen e të drejtave të komuniteteve jo shumicë në Kosovë.

  Sipas njoftimit të Ministrisë së Pushtetit Lokal, gjatë këtij takimi Rakiq dhe Jevtiq kanë thënë se do ...

 • Fragmente nga Ukshin Hoti

  7 Qershor, 2020
  ukshin hoti“Edhe nëse ky qe fati im, unë pajtohem me të, pavarësisht nga çmimi që mund ta paguaj, sepse fëmijët e mi dhe jo unë vetë, janë kuptimi i jetës sime. Atdheu e fiton kuptimin me ta dhe jo pa ta, pasi që për atdheun mund të luftohet vetëm në emër ...
 • S’jemi t’barabart as me skjaun!

  6 Qershor, 2020

  Çun LajçiE hoqën reprocitetin
  Ju mos e nemni Dardaninë
  Kan ndrrua kohnat duhet ndrrua fara
  E druej se trolli s’e duron tjetrën
  E për shartime tepër vonë
  Mos e nemni Dardaninë bimën po
  Kopilua qenka n’sytë e shterun
  Prejeni sa s’asht rritë në nyjen e dytë
  Se pastaj dy herë bahet kopile
  E s’hahet prej idhtësimit
  Koha s’ka ndryshua po Nik ...

 • Serbia kërcënon Marin Memën për dokumentarin mbi përvetësimin e historisë

  6 Qershor, 2020

  Marin MemaEmisioni hulumtues “Gjurmë Shqiptare” i Marin Memës ka realizuar 6 ditë më parë një dokumentar i titulluar “Mashtrimi serb me objektet e kultit të krishterë në Kosovë”, ku tregohej sesi serbët kishin përvetësuar kishat iliro-arbërore. Mirëpo ky dokumentar, ku pasqyrohen qartë disa fakte historike ka ngritur në këmbë gjithë shtetin serb.

  Reagime të shumta, kanë ardhur nga Serbia, si nga politikanë, ...

 • Qeveria e Kosovës hoqi reciprocitetin ndaj Serbisë

  6 Qershor, 2020

  HotiQeveria e Kosovës vendosi të shtunën shfuqizimin e vendimeve të ish qeverisë së Albin Kurtit për masat e reciprocitetit ndaj Serbisë, duke hapur kësisoj rrugën për rifillimin e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë të pezulluara që nga nëntori i vitit 2018.

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, e cilësoi votimin e sotëm si një veprim të bashkërenduar me partnerët ndërkombëtarë ndërsa ...

 • “Der Spiegel”: Lufta për pushtet vendosi Avdullah Hotin kryeministër të ri të qeverisë së Kosovës

  5 Qershor, 2020

  Kosovo New GovernmentKryeministri i mëparshëm Kurti humbi në një mocion votëbesimi, tani Kosova ka një kryeministër të ri të qeverisë: konservatori Avdullah Hoti u zgjodh me një shumicë të ngushtë në parlament.

  Avdullah Hoti kryeministri i ri i qeverisë në Kosovë. Parlamenti zgjodhi politikanin konservator si Kryeministër me një shumicë të ngushtë prej 61 deputetëve nga gjithsejtë 120 deputetë. Ai zëvendëson Albin ...

 • Avdullah Hoti, kryeministër i ri i Kosovës

  3 Qershor, 2020

  New GovermentParlamenti i Kosovës me 61 vota miratoi përbërjen e qeverisë së re të koalicionit të Lidhjes Demokratike, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Nismës Socialdemokrate dhe partive të pakicave.

  Qeveria e re që do të ketë katër zëvendëskryeministra dhe 16 ministri, përbëhet nga koalicioni i Lidhjes Demokratike, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Nismës Socialdemokrate dhe partive të pakicave.

  Seanca u bojkotua ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"