LAJMET NGA KOSOVA

 • Kryeministri Kurti takoi ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe Shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë

  26 Janar, 2024

  quintKryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i parë, Besnik Bislimi, takoi ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe Shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë.

   

  Takimi u zhvillua kuadër të takimeve të rregullta me ambasadorët, në qëllim të informimit, diskutimit dhe koordinimit mbi temat të ndryshme aktuale.

  Ndër çështjet kryesore të diskutimit ishte ajo rreth Rregullores ...

 • Mosmarrëveshje mbi vendimin e Kosovës për dinarin serb

  25 Janar, 2024

  dinar serbBanka Qendrore e Kosovës miratoi një rregullore për operacionet me para të gatshme që parasheh euron si monedhën e vetme për kryerjen e transaksioneve. Serbia dhe komuniteti ndërkombëtar reagojnë pas këtij miratimi.

   

  Bashkimi Evropian i kërkon Kosovës sqarime shtesë për një vendim të Bankës Qendrore të Kosovës, i cili nga Serbia po interpretohet si vendim që e ndalon përdorimin e dinarit serb në ...

 • Peach: E ardhmja e Kosovës është një republikë shumetnike

  25 Janar, 2024

  PeachI dërguari i Britanisë së Madhe për Ballkanin Perëndimor, Lord Stuart Peach, ka thënë se e ardhmja e Kosovës është e një republike shumetnike. Ai ka shprehur mbështetje për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, nga i cili, do të përfitonte i gjithë rajoni.

   

  Peach ka theksuar se është i vetëdijshëm që rajoni i Ballkanit Perëndimor mund të jetë vatër e ...

 • Vuçiç: Kosova po armatoset në mënyrë të paligjshme

  25 Janar, 2024

  VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, akuzoi fuqitë perëndimore për armatosjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe opozitën e mediat pro opozitës në Serbi se janë në shërbim të këtyre fuqive.

   

  Gjatë një veprimtarie në Beograd, ai tha se është duke menduar se “si të fillojnë hetime për armatosjen e të ashtuquajturës Forca e Sigurisë së Kosovës dhe atyre që ...

 • BE: Rruga evropiane e Kosovës varet nga dialogu për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë

  25 Janar, 2024

  Peter-StanoKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kërkoi që procesi i integrimit të Kosovës në Bashkimin Evropian të ndahet nga procesi i normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë. Lidhur më këtë kërkesë të Kurtit, zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka bërë të ditur se procesi integrues i Kosovës lidhet drejtpërdrejt me procesin e dialogut.

   

  “Politika e BE-së ka qenë e qartë me ...

 • Kurti kërkon heqjen e sanksioneve nga BE-ja

  24 Janar, 2024

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian për të hequr sanksionet që janë vendosur ndaj Kosovës.  Kurti e ka akuzuar Brukselin për qasje të butë ndaj Serbisë, në një kohë kur rajoni është i mbushur me tensione të larta.

   

  Për “Politico, kryeministri Albin Kurti ka theksuar padrejtësinë e trajtimit të Kosovës nga BE-ja, duke veçuar veprimet e vitit të ...

 • Kryeministrit Kurti në konferencën për media pas takimit dhe diskutimit të liderëve të Ballkanit Perëndimor rreth Planit të Rritjes

  23 Janar, 2024

  AlbinTë nderuar përfaqësues të mediave,

  Të dashur qytetarë, 

  Sot jemi në Shkup në formatin e Ballkanit Perëndimor Gjashtë me ftesën e Kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, për të diskutuar për Planin e Rritjes së Bashkimit Evropian.

  Plani i Rritjes synon që të na ofrojë neve, Ballkanit Perëndimor Gjashtë, me Bashkimin Evropian për integrim e anëtarësim aty nëpërmjet përfitimeve të Tregut ...

 • Mblidhen nënshkrimet për largimin e kryetarëve shqiptarë

  23 Janar, 2024

  eu VucicPërfundoi mbledhja e nënshkrimeve që do t’i hapë rrugën shkarkimit të kryetarëve shqiptarë në katër komunat e veriut të Kosovës. Peticioni me nënshkrimet është nënshkruar edhe nga përfaqësuesit e Listës Srpska.

   

  Në katër komunat në veri të Kosovës, rajon ky i banuar me shumicë serbe, ka përfunduar mbledhja e nënshkrimeve që do t’i hapë rrugën shkarkimit të kryetarëve shqiptarë. Në prill ...

 • Hasani: Siguria e qëndrueshmëria në Ballkan më të kërcënuarat në dekadën e fundit

  16 Janar, 2024

  Hasani GervallaMinistrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla tha se tashmë është radha e ndërmjetësuesve të Bashkimit Evropian që t’a ulin Serbinë në tryezën e bisedimeve me një qasje konstruktive për të nënshkruar marrëveshjet.

   

  “Bashkimi Evropian duhet të mendojë mirë se cila është rrugë në të ardhmen, si do veprojë jo vetëm me marrëveshjet e ndryshme mes Kosovës dhe Serbisë, ...

 • Ta zhvatësh Kosovën është si t’i ushqesh fëmijët me gjakun e të rënëve për lirinë e saj!

  16 Janar, 2024

  kimSot bëhen 25 vite nga Masakra e Reçakut, nga ky krim mizorë që shpërfaq ‘projektin’ shekullorë serbë: spastrimin etnik të Kosovës.

   

  Andaj kurrë nuk duhet harruar ditët e shkuara kur vrasësit serb e kanë përgjakur Kosovën, sepse ai që njëherë t’i vret fëmijët, është i gatshëm atë ta bëjë sa herë që t’i jepet rasti.

  Madje nuk duhet të shtiremi se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"