LAJMET NGA KOSOVA

 • Thaçi: Nuk do të përfshihem në proceset që udhëhiqen nga Miroslav Lajçak

  26 Maj, 2020

  ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të martën se nuk ka vullnet të përfshihet në procesin e negociatave me Serbinë që udhëhiqen nga i dërguari i Posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi dhe Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak.

  Presidenti Thaçi, tha se pa rolin udhëheqës të Shteteve të Bashkuara nuk mund të zgjidhen çështjet e hapura ndërmjet Kosovës ...

 • Kosovë: Debate në distancë në pritje të vendimit të Kushtetueses për zgjidhjen e krizës politike

  26 Maj, 2020

  Albin HashimKosova ka hyrë në javën që cilësohet vendimtare për situatën politike meqë deri të premten Gjykata Kushtetuese pritet të publikojë vendimin rreth “kushtetutshmërisë” së dekretit të presidentit për mandatarin e ri për formimin e qeverisë së Kosovës.

  Përgjatë debateve që pasuan vendimin e gjykatës për pezullimin e dekretit deri në vendimin përfundimtar, presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri në detyrë, ...

 • Veturat e qeverisë së Kosovës, me qira më shtrenjtë se çmimi i blerjes

  24 Maj, 2020

  makinaPrej më shumë se dy vitesh qeveria e Kosovës po shfrytëzon vetura me qira me çmime që marrin kosto më të lartë se vlera e shitjes së tyre. Kontrata prej rreth 7 milionë euro që nxjerr shkelje në proces të tenderimit dhe humbje për buxhetin së fundi është bërë objekt hetimi i prokurorisë. Kronika u përgatit për “Zërin e ...

 • Gjermania, Franca bëjnë thirrje për rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi

  24 Maj, 2020

  Ministri gjerman dhe francezMinistrat e Jashtëm të Gjermanisë dhe Francës, bënë thirrje të shtunën për rifillimin e menjëhershëm të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nën udhëheqjen e Bashkimit Evropian, por tërhoqën vërejtjen se nuk mund të ketë një rrugë të shkurtër për një marrëveshje të shpejtë ndërmjet palëve.

  Në një shkrim të përbashkët, ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian ...

 • BIK: Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami

  22 Maj, 2020

  Xhamia BIKPër shkak të pandemisë me koronavirus, Fitër Bajrami këtë vit nuk do të falet në xhamitë e Kosovës.

  Sipas njoftimit të Bashkësisë Islame të Kosovës, në kohën e Fitër Bajramit, myftiu i Kosovës, Naim Tërnava do t’i drejtohet opinionit drejtpërdrejt me mesazh për këtë festë.

  “Njoftojmë opinionin se për shkak të pandemisë, Myftiu Naim Tërnava ka anuluar edhe pritjen tradicionale ...

 • Konfirmohen 14 raste të reja me COVID-19 dhe tre të shëruar – shkon mbi njëmijë numri i të prekurve në Kosovë

  20 Maj, 2020

  klinika-infektive-koronavirus-covid19-Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se janë testuar gjithsej 208 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, nga të cilat janë konfirmuar 14 raste me COVID-19.

  Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Prizrenit 8 raste (sipas vendbanimit: 8 raste Prizren) dhe komuna e Rahovecit 6 raste (sipas ...

 • Vazhdon presioni ndaj Gjykatës Kushtetuese

  20 Maj, 2020

  gjykata kushtetuesAnkesa e Gjykatës Kushtetuese se është duke u kërcënuar nga politikanë vendorë është diçka që nuk është parë më herët dhe tregon se sa serioze është situata, ka thënë për Radion Evropa e Lirë, Kadri Kryeziu, ish-gjyqtar i kësaj gjykate.

  Të martën në mbrëmje, Gjykata Kushtetuese ka dënuar ashpër, atë që e ka konsideruar ndërhyrje ...

 • Përplasje rreth organizimit të faljes në sheshin e Prishtinës

  19 Maj, 2020

  falja në sheshin skenderbeDisa të rinj myslimanë në Prishtinë, janë mbledhur të martën në sheshin ‘Skenderbe’ dhe janë falur.

  Këtë e kanë bërë në shenjë proteste për moshapjen e xhamive. Pas lehtësimit të masave të izolimit dhe hapjes së shumë bizneseve, këta besimtarët myslimanë, po kërkojnë edhe hapjen e xhamive, të cilat u mbyllën si pasojë e përhapjes së koronavirusit ...

 • Kryeministri në detyrë Kurti foli sot para studentëve të Universitetit të Harvardit

  18 Maj, 2020

  Albin KurtiKryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, z. Albin Kurti, nëpërmjet një adresimi virtual foli sot para studentëve të Universitetit të Harvardit në kuadër të organizimit “Një Bisedë me Kryeministrin e Republikës së Kosovës Albin Kurti” të bashkëorganizuar dhe bashkësponzoruar nga Shoqata e Studentëve Shqiptarë në Universitetin e Harvardit. Diskutimi u moderua nga Ambasadori Nicholas Burns, Profesor i Praktikës ...

 • Osmani: Edhe zogjtë e dinë që me Kurtin kam qëndrime të përbashkëta

  18 Maj, 2020
  OsmaniVjosa Osmani jo rrallë herë ka treguar se nuk pajtohet me presidentin Hashim Thaçin. Për këtë ajo po thotë se mund të bashkëpunojë kurdoherë me presidentin, por që sipas saj politikisht dihet botërisht sa shumë nuk pajtohet me të.Por të njëjtin mendim nuk e ndan edhe për kryeministrin në detyrë, Albin Kurtin, për të cilin thotë se për qëndrimet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"