LAJMET NGA KOSOVA

 • Vetëvrasje në karantinë/ Polemika në Kosovë për vdekjen e 26-vjeçarit nga Gjilani

  4 Maj, 2020

  Prishtina26-vjeçari që i dha fund jetës në Qendrën e Studentëve vetëm një ditë pas riatdhesimit nga Gjermania, nuk kishte pasur asnjë dokument që tregonte se kishte probleme shëndetësore për t’ia mundësuar lirimi nga karantinimi.

  Sipas zyrtarëve të Ministrisë së Shëndetësisë, të ndjerit me inicialet A.M i ishin bërë kontrollet nga ekipet mjekësore dhe gjendja shëndetësore e tij ka qenë e ...

 • Kryeministri në detyrë Kurti i dërgon kërkesë për opinion Komisionit të Venedikut në lidhje me kompetencat e Presidentit për propozimin e mandatarit

  2 Maj, 2020

  AlbinDje, me datën 1 Maj 2020, Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka dërguar kërkesë për opinion në Komisionin e Venedikut në lidhje me kompetencat e Presidentit të Kosovës në shpërndarjen e Kuvendit dhe në kompetencat e tij për propozimin e mandatarit për Kryeministër të vendit, pas mocionit të suksesshëm të mos-besimit.

  Në linjë me situatën e ...

 • Kurti: Vendimi i Kushtetueses nuk prejudikon vendimin përfundimtar, mos të entuziazmohemi

  1 Maj, 2020

  AlbinKryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese lidhur me pezullimin e dekretit të presidentit Hashim Thaçi ndaj mandatarit Avdullah Hoti.

  Sipas tij, qeveria konsideron që vendosja e masës së përkohshme është në interesin publik dhe gjithashtu i shërben administrimit të drejtësisë.

  Megjithatë, sipas Kurtit, është e nevojshme të kujtojmë që ky pezullim nuk ...

 • Gjykata Kushtetuese pezullon dekretin e Thaçit për qeverinë

  1 Maj, 2020

  Gjykata Kushtetuese 2Gjykata Kushtetuese në Kosovë ka vendosur në favor të kërkesës së Lëvizjes Vetëvendosje për të pezulluar zbatimin e dekretit të presidentit Hashim Thaçi deri më 29 maj, derisa të shqyrtojë lëndën e dërguar nga kjo parti, lidhur me kushtetutshmërinë e vendimit të presidentit.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi më 30 prill ka njoftuar se ka dekretuar kandidatin e ...

 • Gjykata Kushtetuese do të trajtojë me përparësi dekretin për mandatarin e ri

  1 Maj, 2020

  Gjykata KushtetueseGjykata Kushtetuese e Kosovës tha të premten se do të shqyrtojë me urgjencë kërkesën e lëvizjes Vetëvendosje për vlerësimin e kushtetutshmërisë së dekretit të presidentit Hashim Thaçi që i propozon parlamentit të Kosovës, Avdullah Hotin nga Lidhja Demokratike mandatar për formimin e qeverisë së re të Kosovës.

  Lëvizja Vetëvendosje kërkoi nga Gjykata edhe vendosjen e masës ...

 • Kosovë: Presidenti dekreton mandatarin për formimin e qeverisë së re

  30 Prill, 2020

  ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shpalli të enjten dekretin me të cilin i propozon parlamentit të Kosovës, Avdullah Hotin nga Lidhja Demokratike për formimin e qeverisë së re të Kosovës.

  Në dekret thuhet se zoti Hoti ka 15 ditë afat për të paraqitur përbërjen e qeverisë së re dhe të kërkojë miratimin e saj në parlamentin e Kosovës.

  Presidenti Thaçi e ...

 • Presidenti Thaçi dekretoi Hotin për postin e kryeministrit

  30 Prill, 2020

  HotiPresidenti Hashim Thaçi e ka mandatuar edhe zyrtarisht Avdullah Hotin për ta formuar Qeverinë e re.

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi thotë se askush nuk duhet të pretendojë se mund ta marrë ose ta mbajë pushtetin në mënyrë jodemokratike. Ai pohon se LDK e ka siguruar se i ka votat e mjaftueshme për krijimin e qeverisë së re ...

 • Osmani takon ambasadorët e QUINT-it, i njofton me hapat që do t’i ndërmarr në mbrojtje të integritetit institucional të Kuvendit

  30 Prill, 2020

  Kryetarja-e-Kuvendit-priti-ambasadorët-e-Kuintit-dhe-të-Zyrës-së-BEKryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, priti sot ambasadorët e pesë vendeve të QUINT-it, dhe shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova.

  Në njoftimin për media thuhet se ajo po ashtu i informoi ata për hapat që do t’i ndërmarrë ajo si kryetare e Kuvendit për mbrojtjen e integritetit institucional të Kuvendit, mbrojtjen e stabilitetit dhe të ...

 • LDK dhe AAK nënshkruajnë marrëveshjen e koalicionit

  29 Prill, 2020

  ramush isaLidhja Demokratike e Kosovës ka finalizuar marrëveshjen e koalicionit me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës për formimin e qeverisë së re.

  Marrëveshja është nënshkruar gjatë një takimi të zhvilluar mes kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa dhe liderit të AAK-së Ramush Haradinaj, ku ishte i pranishëm edhe kandidati për kryeministër, Avdullah Hoti.

  “Sapo përmbyllëm një takim me ...

 • COVID-19/ Shqipëria dhe Kosova, vendet me më pak teste në Ballkan!

  29 Prill, 2020

  Autoritetet shëndetësore në Kosovë janë kritikuar disa herë për numër të vogël të testimeve për personat e dyshuar me koronavirusin e ri.

  Por, ata që merren me luftimin e pandemisë thonë se nuk kanë teste për të testuar të gjithë qytetarët si të dyshuar.Nga 8 shkurti i këtij viti rreth 7,000 persona në Kosovë janë testuar si të dyshuar me koronavirusin e ri. Disa nga vendet e Ballkanit Perëndimor, duket se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"