LAJMET NGA KOSOVA

 • Vdes edhe një pacient me COVID-19 në Klinikën Infektive, shkon në 20 numri i përgjithshëm

  25 Prill, 2020

  Klinika InfektiveKlinika Infektive e QKUK-së njofton se sonte në mbrëmje (25. 04. 2020) në këtë klinikë ka ndërruar jetë pacientja F.G. (1947), nga Komuna e Shtimes.

  Ajo ishte e hospitalizuar në Klinikën Ifnektive prej datës 20.04.2020 dhe krahas infeksionit COVID-19 ka qenë e diagnostikuar edhe me sëmundje të tjera kronike.

  Sipas njoftimit nga Klinika Infektive, kjo është vdekja e 15-të në ...

 • Kurti: Presidenti Thaçi dëshiron që Kosova ta ketë një kryeministër të dobët

  24 Prill, 2020

  Albin KurtiKryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti tha se presidenti, Hashim Thaçi po synon që Kosova të ketë një kryeministër të dobët, i cili do t’i mundësonte atij më shumë kompetenca dhe pushtet. Gjatë një konference për media në Prishtinë, Kurti tha se presidenti po bën shkelje të rënda të kushtetutës, duke pretenduar që t’i jap mandatin Lidhjes ...

 • Takim në distancë për Kosovën në Këshillin e Sigurimit

  24 Prill, 2020

  Salla e SigurimitSot, më 24 prill, Këshilli i Sigurimit të OKB mban një takim në distancë për Kosovën. Takimi informues është i pari për këtë vit. Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Antonio Guterres ka përgatitur raportin gjashtëmujor.

  Anëtarët e Këshillit kanë marrë më parë raportin e Sekretarit të Përgjithshëm, Antonio Guterres, për punën UNMIK-ut këta gjashtë muajt e fundit, më ...

 • Kryeministri në detyrë Kurti priti në takim ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë

  23 Prill, 2020

  Albini me QUINTKryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin në detyrë të Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi, sot gjatë ditës kanë pritur në takim ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, përkatësisht ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, z. Philip Kosnett, ambasadorin e Gjermanisë, z. Christian ...

 • Kosovë: Diplomatët perëndimorë nuk mbështesin asnjë pozicion politik

  23 Prill, 2020

  PrishtinaAmbasadat e Shteteve të Bashkuara, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, thanë të enjten se takimet e tyre me udhëheqës politikë dhe institucional nuk nënkuptojnë mbështetje për ndonjë pozicion të caktuar.

  Në një deklaratë të përbashkët, këto ambasada thanë se dëshirojnë të njoftojnë që “ne bëjmë takime me udhëheqës politikë dhe institucionalë që t’i dëgjojmë pikëpamjet e tyre dhe ...

 • Kurti i kërkon Gjykatës Kushtetuese që të respektojë legjislacionin në fuqi

  23 Prill, 2020

  qeveriaKryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i ka dërguar sot Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Kosovës një parashtresë përmes të cilës ka theksuar shqetësimet e Qeverisë në lidhje me procedurat që po zhvillohen pranë kësaj Gjykate pas kërkesës së dorëzuar nga disa deputetë të Kuvendit të Kosovës.

  Kryeministri në detyrë ka theksuar rëndësinë e respektimit dhe zbatimit ...

 • Albin Kurti mbi takimin e presidentit Thaçi me partitë politike në Kosovë

  23 Prill, 2020

  Albin KurtiPas thirrjes për moszbatim të vendimeve të qeverisë, kjo e sotmja është përpjekja më e egër e Presidentit për të shthurur rendin kushtetues të Republikës së Kosovës.

  Vullnetin e shprehur me votë nga qytetarët po përpiqet që ta mbyllë me një dekret antikushtetues ku do të përjashtojë partinë e parë fituese të zgjedhjeve. Nga roli unifikues dhe nga kompetencat ...

 • LDK pajtohet që Avdullah Hoti të jetë kryeministër i Kosovës

  23 Prill, 2020

  AvdullahPresidenti Hashim Thaçi tashmë është deklaruar se do t’i japë mandatin secilës parti që krijon shumicën parlamentare. Vetëvendosja e Albin Kurtit këtë veprim e quan antikushtetues.

  Vetëm pak orë më parë presidenti Hashim Thaçi, bëhet e ditur se i ka kërkuar zyrtarisht LDK-së, që t’ia dërgoi atij emrin e mandatarit për krijimin e qeverisë pasi LDK garanton që e ka ...

 • Thaçi letër Kurtit: Do të këshillohem me partitë për formimin e qeverisë

  22 Prill, 2020

  Albin Kurti -ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i shkroi sërish të mërkurën kryeministrit në detyrë Albin Kurti, njëherësh kryetar i lëvizjes Vetëvendosje duke paralajmëruar këshillimet me partitë politike për formimin e qeverisë së re.

  Presidenti Thaçi, i kërkoi disa herë gjatë këtij muaji zotit Kurti që të dërgojë propozimin e tij për emrin e mandatarit për formimin e qeverisë së ...

 • LIDHJA QYTETARE BËN THIRRJE PRESIDENTIT TRUMP QË TA LIROJË AMBASADORIN GRENELL NGA DETYRAT E TIJA SI I DËRGUARI SPECIAL PËR DIALOGUN KOSOVË-SERBI

  22 Prill, 2020
  Albanian_American_Civic_LeagueDeklarata Publike nga Lidhja Qytetare Shqiptaro Amerikane

  Prill 2020

  Ne, anëtarët e Bordit të Lidhjes Qytetare Shqiptaro Amerikane, jemi shumë të shqetësuar për situatën e rrezikshme në Republikën e Kosovës pas rënies së qeverisë së Kryeministrit Albin Kurti të zgjedhur në mënyrë demokratike.

  Rënia ishte si rezultat i një lëvizjeje të paprecedentë të orkestruar nga disa anëtarë të elitës politike të Kosovës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"