LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti: Grenell është drejtpërsëdrejti i përfshirë në krizën politike në Kosovë

  21 Prill, 2020

  Kurti - GrenellKryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti tha se i dërguari i posaçëm i presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, ambasadori Richard Grenell, është i përfshirë drejtpërdrejtë në krizën aktuale politike në Kosovë. Kurse në rast të formimit të qeverisë së re, për çka po insiston presidenti i Kosovës, Hashim ...

 • Këtë javë priten lëvizje në përpjekje për krijimin e qeverisë së re

  20 Prill, 2020

  HashimPresidenti Thaçi paralamëroi se këtë javë do të ndërmarrë hapat kushtetues për të mundësuar një qeveri të re të Kosovës. Deklaratën e Thaçit në twitter e shpërndau i ngarkuari amerikan për dialogun, Richard Grenell.

  I ngarkuari i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, paralajmëroi se tarifa dhe reciprociteti ndaj Serbisë mund të hiqet këtë javë dhe sapo ato të hiqen, ...

 • Shkon 480 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë

  17 Prill, 2020

  covid19Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar për 31 raste të konfirmuara me koronavirusin e ri në 24 orë, si dhe për pesë të shëruar nga ky virus.

  “Rastet pozitive janë raste kontakti, pesëmbëdhjetë (15) raste nga komuna e Ferizajit (sipas vendbanimit: dhjetë (10) raste Ferizaj, tre (3) raste Mirash, një (1) rast Mirosal dhe një (1) rast ...

 • Palmer: SHBA pranë Ballkanit edhe në kohërat e pandemisë

  15 Prill, 2020

  PalmerZv.Ndihmës Sekretari i Shtetit për Europën dhe Euroazinë, Matthew Palmer, ka komentuar për situatën në Ballkanin Perëndimor ndërsa rajoni po përballet me pandeminë e koronavirusit. Në një intervistë me gazetaren Helena Djordjevic të shërbimit serb të Zërit të Amerikës, zoti Palmer nuk pranoi të komentojë për letrën që dy ligjvënës amerikanë i drejtuan Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike ...

 • Ligjvënësit amerikanë: Shqetësim për qasjen e administratës amerikane ndaj Serbisë dhe Kosovës

  15 Prill, 2020

  EngelLigjvënësit Engel dhe Menendez i shkruajnë një letër sekretarit të shtetit për Politikën e Jashtme, Mike Pompeo ku i shprehin shqetësim për qasjen që administrata amerikane ka ndaj Serbisë dhe Kosovës.

  Dy ligjvënës amerikanë, Eliot Engel dhe Bob Menendez i dërguan dy ditë më parë një letër ministrit të Jashtëm amerikan, Mike Pompeo, në të cilën ata shprehin shqetësimin për taktikat e ...

 • Engel dhe Menendez, të shqetësuar me qasjen amerikane ndaj Kosovës dhe Serbisë

  14 Prill, 2020

  usaLigjvënësi Eliot Engel dhe senatori Bob Menendez, u shprehën të hënën të shqetësuar me faktin se Shtetet e Bashkuara ushtruan trysni mbi qeverinë e Kosovës për heqjen e tarifave ndaj mallrave serbe, por nuk po ushtrojnë trysni të duhur mbi Beogradin për të ndalur fushatën e tij kundër pavarësisë së Kosovës.

  Në një letër dërguar Sekretarit të Shtetit, Mike Pompeo, ...

 • Shkon në 8 numri i viktimave nga koronavirusi

  13 Prill, 2020

  Ambulanca CovidKa ndërruar jetë një 39-vjeçare nga Istogu, e cila ishte infektuar nga coronavirusi duke e çuar kështu në 8 numrin e viktimave në Kosovë.

  Lajmin e ka konfirmuar kryetari i Istogut, Haki Rugova.

  “Po sot ka ndërruar jetë”, tha shkurtimisht ai.

  Viktima vuante edhe nga disa sëmundje tjera, ajo ishte transferuar nga Spitali i Përgjithshëm Rajonal i Pejës për ...

 • Albin Kurti i përgjigjet presidentit Hashim Thaçi lidhur me kërkesën e tij për ta dërguar emrin për mandatarin e Qeverisë së re

  13 Prill, 2020

  Albin KurtiRepublika e Kosovës

  Republika Kosova – Republic of Kosovo

  Qeveria – Vlada – Government

  Zyra e Kryeministrit – Ured Premijera – Office of the Prime Minister

  Datë: 13.04.2020

  Ref: 120/2020

  I nderuar President i Republikës së Kosovës,

  Në shkresën tuaj të datës 01.04.2020, si dhe gjatë takimit tonë ndërinstitucional të së njëjtës datë, ju keni theksuar, ritheksuar dhe stërtheksuar vullnetin tuaj për të respektuar në ...

 • Kosovë: Rritje e madhe e numrit të rasteve me Covid-19

  13 Prill, 2020

  ambulancaVetëm në 24 orët e fundit në Kosovë u regjistruan 79 raste të reja të infektuarish me Corona duke e ngritur numrin në gjithsej 362. Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka kërkuar ndihmë financiare nga diaspora kosovare.

  Rritja e rasteve me virusin Corona në Kosovë nuk ka të ndalur. Vetëm në 24 orët e fundit u regjistruan 79 raste të ...

 • Ish-ministrat e Thaçit rrezikojnë deri në 5 vite burg/ Prokuroria ngre aktakuzë për faljen e hidrocentraleve

  10 Prill, 2020

  thaci 2Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë ndaj ish-ministrave të “Qeverisë Thaçi 2”, Besim Beqaj, Mimoza Kusari, Dardan Gashi, Nenad Rashqi, ndaj ish-drejtorit të KEK-ut, Arben Gjuka dhe ndaj disa personave të tjerë.

  Aktakuza është ngritur për faljen e katër hidrocentraleve gjatë privatizimit të rrjetit të distribuimit të KEK-ut, proces ky i zhvilluar gjatë ‘Qeverisë Thaçi 2’. Katër ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"