LAJMET NGA KOSOVA

 • Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në KFOR

  10 Prill, 2020

  KFORTë premten është konfirmuar rasti i parë i testimit pozitiv të COVID-19 midis personelit të KFOR-it në Kosovë.

  “KFOR-i do të vazhdojë të kryejë misionin e tij të mandatuar nga Kombet e Bashkuara për të kontribuar në ruajtjen e një mjedisi të qetë dhe të sigurt dhe lirisë së ...

 • Kurti: Aleanca me SHBA-në është e thellë, zgjedhje pas pandemisë

  9 Prill, 2020

  Albin relKryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se nuk do t’i përgjigjet menjëherë kërkesës së presidentit, Hashim Thaçi për dërgimin e emrit të mandatarit për formimin e qeverisë, sepse qeveria e tij është shumë e zënë në luftimin e pandemisë me koronavirus. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Kurti ka thënë se sapo të ...

 • Albin Kurti zhvillon bisedë telefonike me presidentin Macron

  9 Prill, 2020

  Albin KurtiKryeministri i Kosovës në detyrë, Albin Kurti, ështe shprehur, se presidenti francez, Emmanuel Macron i ka premtuar atij rritjen e rolit të Francës dhe të atij vetë në lehtësimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Kryeministri i Kosovës në detyrë Albin Kurti, njoftoi se ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, i cili ka premtuar ...

 • Banka Botërore paralajmëron pasoja të rënda ekonomike në Kosovë nëse pandemia vazhdon

  9 Prill, 2020

  BBBanka Botërore bën të ditur se është duke përfunduar një program në vlerë prej rreth 120 milionë eurosh për të ndihmuar Kosovën në menaxhimin dhe zbutjen e ndikimit të krizës së shkaktuar nga koronavirusi.

  Një raport i kësaj banke vë në pah se Kosova, ngjashëm me vendet e tjera të rajonit, do të pësojë tkurrje ekonomike në vitin 2020, si ...

 • Shkon në 184 numri i të prekurve nga COVID-19

  8 Prill, 2020

  IKSHPKInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi se të martën,  më 07 prill 2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 259 mostra të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore. Nga mostrat e marra për testim në virusin ...

 • Amelika Amelika

  8 Prill, 2020

  “Politikanët shqiptarë kur tashmë kanë devijuar apo tradhtuar, kur janë shitur e korruptuar, kur janë nënshtruar e dorëzuar, flasin se si Amerika vendos, se si historia e popullit, idealet dhe morali në politikë, janë çështje të dorës së dytë a të tretë.

  Si ta dëgjoni një politikan shqiptar duke thënë “Amelika, Amelika!”, dijeni që është korruptuar. Ata përpiqen që krimin e korrupsionin e tyre, pasurimin e paligjshëm e të pandershëm, ta ...

 • James Pardew: Diplomacia amerikane favorizon sot Serbinë

  7 Prill, 2020

  James PardewIsh-diplomati amerikan, James Pardew në shkrimin me titull: “Ndërkohë që Covid ka përfshirë botën, Uashingtoni merret me lojra të fëlliqura në Ballkan” i kërkon Grenellit të mos merret me Ballkanin, se nuk ka kompetencë.

  The Hill, një gazetë interneti botoi dje të dielën, më 5 prill, një shkrim të James Pardew me titull: “Ndërkohë që Covid ka përfshirë botën, ...

 • Ku është VETNDËRGJEGJËSIMI…..”Kukamçefti’ është loja që NE po bëjmë me Covid-19.

  6 Prill, 2020

  Tritan Kalo“Ku është VETNDËRGJEGJËSIMI…..”Kukamçefti’ është loja që NE po bëjmë me Covid-19. Dyndemi rrugëve për 8 orë midis orëve 05:00 – 13:00, dhe më pas NE vijojmë dhe e gënjejmë veten, se po i fshihemi rrezikut të infektimit prej tij, duke qëndruar të mbyllur në shtëpi deri të nesërmen, kur tia mësyjmë sërisht rrugëve të qyteteve tona….Për fatin tonë ...

 • BE-ja emëron zyrtarisht të dërguarin e posaçëm për bisedimet Kosovë – Serbi

  3 Prill, 2020

  LajcakKëshilli Evropian emëroi të premten edhe zyrtarisht diplomatin sllovak Miroslav Lajçak si të dërguarin e saj të Posaçëm për bisedimet ndërmjet Prishtinë dhe Beogradit dhe çështje tjera të Ballkanit Perëndimor.

  Në një njoftim të Këshillit Evropian thuhet se “detyrat e përfaqësuesit të ri të Posaçëm të Bashkimit Evropian, do të jenë normalizimi gjithëpërfshirës i marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, përmirësimi ...

 • LVV-së i kërkohet një mandatar i ri për krijimin e qeverisë

  3 Prill, 2020

  Albin KurtiTë gjitha partitë politike, pos Vetëvendosjes, janë deklaruar për krijimin e një qeverie të re në Kosovë. Vetëvendosja kërkon zgjedhje të reja

  Kryeministri i Kosovës në detyrë, Albin Kurti, tha se presidenti nuk po e kryen funksionin e tij neutral, por ka synim politik dhe personal. Këtë reagim Kurti e bëri pasi që presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi zyrtarisht ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"