LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosova heq tarifën 100% ndaj Serbisë – vendos masa reciprociteti tregtar

  2 Prill, 2020

  AlbinKryeministri i Kosovës në detyrë Albin Kurti, pasi hoqi tarifën 100% ndaj mallrave serbe e vendosi reciprocitet tregtar, tha se ky vendim mbetet në fuqi deri më 15 qershor kur do të bëhet një vlerësim i gjithëmbarshëm.

  Që nga mesnata e së martës Kosova hoqi tarifat 100% ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjes e Hercegovinës, tarifa këto të vendosura që ...

 • Vendoset reciprociteti ndaj Serbisë, shfuqizohet taksa

  1 Prill, 2020

  KurtiQeveria në detyrë e Kosovës ka marrë vendim që të shfuqizojë tarifat ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina dhe të fillojë me zbatimin e masës së reciprocitetit ndaj Serbisë.

  Kryeministri në detyrë Albin Kurti ka thënë se vendimi obligon që në marrëdhëniet me Serbinë, emërtimet te certifikatat fitosanitare dhe dokumentet tjera përcjellëse si dhe në certifikatat veterinare ...

 • Kurti flet për “të fortët e LDK-së” dhe “nënshtrimin e tyre ndaj agjendës së presidentit”

  1 Prill, 2020

  https://youtu.be/p5ysj5CSKsk

  Albin Kurti e ka quajtur të pabesueshëm nënshtrimin e disa zyrtarëve të LDK-së ndaj, siç tha ai, agjendës së presidentit Hashim Thaçi.

  Në intervistën dhënë në emisionin “Desku” në KTV, Kurti foli për atë që ngjau para dhe pas mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë që drejton ai.

  Ai foli për disa zyrtarë të LDK-së që nuk garuan në zgjedhje, por që u fuqizuan brenda partisë pas takimit me ambasadorin amerikan Richard Grenell.

  “Për ...

 • “Frankfurter Allgemeine Zeitung”: Në Kosovë, BE-ja nuk po arrin t’i kundërvihet diplomacisë së shantazhit të Grenellit

  1 Prill, 2020
  Albin KurtiGazeta konservatore dhe më proamerikane e Gjermanisë, “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ), thekson në një analizë se rrëzimi i qeverisë së Kosovës e destabilizon rajonin.

  BE-ja përkrahu qeverinë e Albin Kurtit, pasi ai premtoi se do të jetë kryeministri i parë kosovar, i cili seriozisht do të luftonte korrupsionin dhe nepotizmin. Shqetësuese, sipas FAZ, është se Shtetet e Bashkuara ...

 • Cila do të jetë rrugëdalja nga kriza politike në Kosovë?

  30 Mars, 2020

  ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ritheksoi të hënën se vendi ka nevojë për një qeveri të stabilitetit, unitetit dhe të jetë gjithëpërfshirëse.

  Ai i bëri këto komente nëpërmjet një komunikate pas takimit me diplomatët e pesë vendeve kryesore perëndimore dhe shefen e zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë me të cilët, siç thuhet, i ...

 • Kriza politike në Kosovë: Debate për rrugëzgjidhje në kohë pandemie

  30 Mars, 2020

  ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pas rënies së qeverisë Kurti, preferon qeveri gjithpërfshirëse. Kryeministri në detyrë, kërkon të caktohet data e zgjedhjeve të reja, pas pandemisë.

  Në kohën kur edhe Kosova po përballet me pandeminë dhe numri i personave të infektuar me Covid-19 ka arritur në 94, skena politike vazhdon përplasjet se si duhet vepruar pas mosbesimit të qeverisë së Albin Kurtit. ...

 • Engel: SHBA duhet të këtë qasje të drejtpeshuar ndaj Kosovës dhe Serbisë

  28 Mars, 2020

  EngelLigjvënësi amerikan, Eliot L. Engel, kryesues i komisionit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve, tha se ka diçka të gabuar në politikën e Shteteve të Bashkuara ndaj Kosovës dhe kjo duhet të korrigjohet, duke bërë thirrje për një qasje të drejtpeshuar ndaj Kosovës dhe Serbisë.

  “Të thuash se Shtetet e Bashkuara dhe Kosova kanë marrëdhënie të ngrohta dhe ...

 • Serweri rreth qasjes së SHBA-së ndaj Kosovës: Më lehtë të thyhet rezistenca e mikut, sesa e kundërshtarit

  28 Mars, 2020

  Daniel-Serwer

  Serwer, në emisionin “Desku” të KTV-së ka thënë se fakt është që “Thaçi nuk mund ta japë Mitrovicën veriore e as Vuçiqi pjesën më të madhe të Preshevës, nuk e besoj se ka marrëveshje”.

  “Porse çfarë të fortët po bëjnë është që po insistojnë të nxjerrin diçka dhe t’ua fusin me zor të tjerëve, gjë që po bëhet me heqjen ...

 • Është për t’u përshëndetur dhe inkurajues deklarimi i Grenellit kundër planeve për shkëmbim territorial

  27 Mars, 2020

  Albin KurtiËshtë për t’u përshëndetur dhe inkurajues deklarimi i qartë i sotëm i Ambasadorit Grenell kundër planeve për shkëmbim territorial. ka shkruar Albin Kurti në facebook .

  Kurti gjithashtu thotë se asnjëherë nuk i ka thënë Grenellit se do ta largojë tarifën 100 për qind, pa reciprocitet.

  ja shkrimi i plotë:

  “Me ambasadorin amerikan në Berlin, z. Richard Grenell, jam takuar dy ...

 • SHBA: Nuk ka asnjë plan të fshehtë për shkëmbim territoresh Kosovë – Serbi

  27 Mars, 2020

  SHBAShtetet e Bashkuara theksuan të ënjtën se nuk ka asnjë plan të fshehtë për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe se bisedimet ndërmjet të dyja vendeve duhet të çojnë në njohje të ndërsjellë.

  Këto komente u bënë në një deklaratë të përbashkët të ambasadorit Richard Grenell i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"