LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë – koronavirusi: presidenti kërkon “gjendje të jashtëzakonshme” – qeveria kundër

  18 Mars, 2020

  PrishtinaPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të martën pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare se është vendosur që t’i dërgohet për miratim parlamentit, dekreti për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të koronavirusit.

  Ai tha se propozimi do të hidhet të mërkurën për miratim në parlament, i cili sipas Kushtetutës së Kosovës “jep pëlqimin për dekretin e Presidentit ...

 • Kosovë: shkon në nëntë numri i të prekurve me koronavirus

  15 Mars, 2020

  PrishtinaAutoritetet në Kosovë konfirmuan të dielën edhe katër raste të reja të infektuara me koronavirus, kështu që numri i përgjithshëm i të infektuarve u rrit në  nëntë .

  Ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Arben Vitia, shkroi se tri raste janë nga komuna e Malishevës dhe që të tre janë persona që ishin në kontakt më një paciente që ishte diagnostikuar ...

 • Tre të infektuar me koronavirus në Kosovë

  14 Mars, 2020

  Covid 19Të shtunën ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Arben Vitia, konfirmoi se numri i të infektuarve me koronavirus ka arritur në tre. I prekuri është një 39 vjeçar.

  Të premten autoritetet thanë se janë konfirmuar dy raste të infektimit “një 20 vjeçare shtetase italiane dhe tjetri shtetas i Kosovës i moshës 77 vjeçare”.

  Rasti i tretë është një i afërm i ...

 • Kurti: Ka një marrëveshje të fshehtë Thaçi-Vuçiq

  12 Mars, 2020

  AlbinTarifa 100 për qind ndaj importeve nga Serbia, duhet të zëvendësohet gradualisht me vendosjen e masave të reciprocitetit, ka deklaruar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, duke shprehur bindjen e tij se aktualisht ka një marrëveshje të fshehtë ndërmjet presidentëve të Kosovës dhe Serbisë.

  Këto komente, ai i bëra gjatë seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, ...

 • Qeveria e Kosovës pezullon procesin mësimor për shkak të koronavirusit

  12 Mars, 2020

  KurtiQeveria e Kosovës vendosi të ndërpresë procesin mësimor në të gjitha nivelit si dhe shtimin e masave tjera për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

  Vendimi i qeverisë pasoi deklarimin e koronavirusit si pandemi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti paraqiti në një konferencë për gazetarë, 11 masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

  “Një, ndërprerja e procesit edukativo-mësimor ...

 • Paraburgoset në Budapest një serb i dyshuar për krime lufte në Kosovë

  12 Mars, 2020

  hungariaNjë gjykatë në Hungari i shqiptoi masën e paraburgimit prej 40 ditësh një shtetasi serb nën dyshimet për përfshirje në krime lufte në Kosovë.

  Gjykata në Budapset tha se autoritetet e Kosovës, kanë kërkuar ekstradimin e tij nën dyshimet se në qershor të vitit 1999, në fshatin Videjë të komunës së Klinës në Kosovën qendrore ka rrahur dhe përdhunuar ...

 • Kufizimet ndaj medias, korrupsioni, sulmet ndaj pakicave problemet kryesore në Kosovë

  12 Mars, 2020

  Departament of StateNë kapitullin për Kosovën të raportit të Departamentit të Shtetit për të Drejtat e Njeriut, thuhet se problemet kryesore lidhur me të drejtat e njeriut ishin kufizime ndaj medias, përfshirë dhunë apo kërcënime ndaj gazetarëve; korrupsioni qeveritar dhe pandëshkueshmëria; dhe sulmet kundër anëtarëve të pakicave etnike apo komuniteteve të tjera të margjinalizuara, përfshirë nga Policia e ...

 • Vasfije Krasniqi shpërthen në lot: Duhet me ju ardh turp gjithë shoqërisë kosovare

  9 Mars, 2020

  Vasfije KrasniqiE mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë Vasfije Krasniqi-Goodman, është përlotur në fjalimin që po mban para Parlamentin e Kosovës. Krasniqi shpërtheu në lot teksa po fliste se shumë gra të dhunuara gjatë luftës në Kosovë, përballen me mospërkrahje familjare, e ofendime.

  Ajo gjithashtu tha që duhet pasur kujdes së si flitet edhe në foltoren e Kuvendit ...

 • Serbia sfidon kërcënimin me sanksione amerikane për shkak të armëve ruse

  6 Mars, 2020

  arme ruseMinistri serb i Mbrojtjes, tha të premten se Serbia do të vazhdojë të blejë armë nga “shtetet mike” pavarësisht kërcënimeve me sanksione amerikane në rast se Beogradi vazhdon të pranojë dërgesa armësh nga Rusia.

  “Serbia nuk është koloni” dhe do të vendosë vetë për “fuqizimin dhe pajisjen e forcave të saj të armatosura“, deklaroi ministri serb Aleksandër Vulin.

  Zyrtarët amerikanë ...

 • Thaçi, Kurti dhe LDK pa qëndrime unike

  5 Mars, 2020

  Kurti ThaciPresidenti Hashim Thaçi thotë se takimi me Vuçiqin në Shtëpinë e Bardhë, paraqet moment kthese në dialog. Vuçiqi pohon se nuk do të ketë marrëveshje së shpejti me Kosovën. Kurti u shkruan letër krerëve të BE-së.

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi pas kthimit të tij nga SHBA-së tha se takimi i tij me Presidentin serb Alaksandar Vuçiq në Shtëpinë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"