LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti: Radoiçiç po përgatit sulme të tjera ndaj Kosovës

  24 Dhjetor, 2023

  ikjaKryeministri i Kosovës Albin Kurti tha të shtunën se ish nënkryetari i Listës Serbe Milan Radoiçiç që mori përgjegjësinë për sulmin e 24 shtatorit, po përgatit sulme të reja ndaj Kosovës.

   

  “Pas sulmit terrorist e kriminal, Milan Radoiçiç u lirua nga gjykata serbe në kohë rekorde. Ai tash po vazhdon përgatitjet për sulme të tjera në vendin tonë bashkë me ...

 • Sekretari i NATO-s: Ruajtja e sigurisë në Kosovë, kyç për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor

  21 Dhjetor, 2023

  NatoSekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi të mërkurën se ruajtja e një ambienti të sigurtë në Kosovë është “kyç për stabilitetin e rajonit të Ballkanit Perëndimor.”

   

  Në një urim të fundvitit ushtarëve të aleancës, Sekretari Stoltenberg tha se “bota në të cilën jetojmë është më e rrezikshme” dhe se për t’iu përgjigjur kësaj situate NATO-ja kanë ndërmarrë hapa ...

 • Gjenerali gjerman: Situata e sigurisë në Kosovë po përkeqësohet

  21 Dhjetor, 2023

  Gjeneral RalfGjeneral brigade Bundeswehr-it Ralf Hammerstein, ka thënë se siguria në Kosovë po përkeqësohet dukshëm dhe NATO po e shton praninë e saj në pranverë, edhe me ndihmën e Bundeswehr-it – forcat e armatosura të Gjermanisë.

   

  Gjeneral brigade Bundeswehr-it Ralf Hammerstein, ka thënë për Die Welt se si nacionalistët po mobilizohen në Serbi dhe se situata e paqëndrueshme në Ballkanin Perëndimor ...

 • Panserbizmin “do ta ndalte zgjerimi i NATO-s” në Ballkan

  20 Dhjetor, 2023

  VucicMillorad Dodik, Andrija Mandiq dhe Aleksandar Vuçiq. Maj 2019

   

  Fitorja e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është negative dhe e rrezikshme, në radhë të parë për stabilitetin e Bosnje dhe Hercegovinës, por edhe të Malit të Zi dhe Kosovës, sepse ai, përmes aleatëve të tij në këto vende, do ta prezantojë veten dhe Serbinë si lojtarë të vetos ...

 • BE e shqetësuar – Serbia nuk e zbaton marrëveshjen e Ohrit

  19 Dhjetor, 2023

  BEShqetësim në BE pas qëndrimit të Beogradit, se nuk do të zbatojë pika të Marrëveshjes së Ohrit që u arrit në kuadër të dialogut me Kosovën. Prishtina i kërkon BE-së të “heqë dorë nga politika e zbutjes së Serbisë”.

   

  Letra e autoriteteve serbe drejtuar Bashkimit Evropian,se Serbia nuk do ta njohë de facto Kosovën, ashtu siç i kërkohet, se nuk e respekton integritetin e saj ...

 • Ministrat e BE-së i dërgojnë Këshillit Evropian përfundimet rreth paketës së zgjerimit, kërkojnë zbatimin e marrëveshjes Kosovë – Serbi

  13 Dhjetor, 2023

  BEBashkimi Evropian pritet t’u kërkojë Kosovës dhe Serbisë zbatimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve të arritur më herët gjatë këtij viti në Bruksel dhe në Ohër, ndërsa synon ta shndërrojë atë në pjesë të kuadrit negociues të Serbisë për anëtarësim në bllok dhe të hapave të Kosovës drejt integrimeve.

   

  Në përfundimet e miratuara nga ministrat për çështje evropiane të ...

 • Kërkohet heqja e masave ndaj Kosovës dhe hetim për sulmin në Banjskë

  13 Dhjetor, 2023

  Alicia KearnsKryetarët e Komisioneve të Jashtme Parlamentare të disa vendeve i kanë shkruar shefit të Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell dhe ndërmjetësit të dialogut, Miroslav Lajçak.

   

  Kryesuesja e komitetit për punë të jashtme të parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar, Alicia Kearns, ka shkruar në platformën ‘X’, se sot 13 kryetarë të komisioneve parlamentare në të gjithë Evropën ...

 • Hovenier: Asociacioni s’duhet të ketë kompetenca ekzekutive

  13 Dhjetor, 2023

  HovenierAmbasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jefrey Hovenier, ka thënë se SHBA-ja vazhdon të ketë qëndrim të njëjtë lidhur me Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë.

   

  Ai tha se formimi i Asociacionit është një obligim dhe shtoi se edhe Bashkimi Evropian e pret këtë gjë nga Qeveria e Kosovës.

  “Qëndrimi i Shteteve të Bashkuara ka qenë ...

 • Mesazh nga Berlini: Vuçiq ka bërë pak

  13 Dhjetor, 2023

  Nils SchmidNë një intervistë për DW, eksperti i politikës së jashtme të SPD-së, Nils Schmid, kritikon politikën e presidentit serb. Po pse?

   

  DW: Zoti Schmid, Gjermania është në krizë, qeveria federale është në krizë, partia në pushtet është në krizë. Kongresi i SPD-së ndiqet me vëmendje edhe jashtë vendit, veçanërisht për shkak të frikës se edhe Gjermania mund të hyjë në një fazë të ...

 • Fushata zgjedhore në Serbi: Kosova sjell pikë, BE jo

  7 Dhjetor, 2023

  VucicBE ka një imazh gjithnjë e më të keq në Serbi, ndaj “rruga evropiane” nuk është më moto e partive në fushatë. Kosova është sërish një nga temat kryesore.

   

  Dy javë para zgjedhjeve, është e qartë se çështja e “rrugës evropiane” të Serbisë nuk luan pothuajse asnjë rol në fushatë. Nga ana tjetër, tema e Kosovës është në krye të prioriteteve dhe as autoritetet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"