LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosova dhe Serbia përplasen edhe rreth futbollit

  19 Shtator, 2019

  Stadiumi Fadil VokriFederata e Futbollit të Kosovës ende nuk ka marrë ndonjë përgjigje nga federatat ndërkombëtare të futbollit, si UEFA dhe FIFA, lidhur me ankesën që u është drejtuar rreth organizimit të garave shtetërore nga Federata serbe, brenda territorit të Kosovës.

  Drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës thonë se janë në kontakte të vazhdueshme me UEFA-n dhe FIFA-n, dhe ...

 • Beogradi fajësohet për nxitje tensionesh te serbët e Kosovës

  16 Shtator, 2019

  Serbet e KosovesBeogradi zyrtar e ka rritur presionin ndaj qytetarëve serbë të Kosovës që në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, ata të votojnë për Listën Serbe, thonë përfaqësuesit e tri subjekteve tjera politike rivale, koalicionit “Liria”, Partisë së Serbëve të Kosovës dhe Partisë së Pavarur Liberale, të cilat i takojnë komunitetit serb të ...

 • BE-ja do të vëzhgojë zgjedhjet në Kosovë

  13 Shtator, 2019

  MogheriniBashkimi Evropian do të vëzhgojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë që mbahen më 6 tetor, duke e cilësuar këtë veprim dëshmi të përkushtimit ndaj proceseve demokratike në Kosovë.

  Shefja e politikës së Jashtme të BE-së nw largim, Federica Mogherini ka emëruar anëtaren e Parlamentit Evropian, Viola von Cramon-Taubadel, shefe të Misionit Vëzhgues.

  Në një njoftim të zyrës së zonjës Mogherini ...

 • Incidenti/ Burri i ministres Shahini sulmon fizikisht zyrtarin e Lëvizjes Vetëvendosje

  12 Shtator, 2019

  shahiniBurri i ministres së Arsimit Besa Shahini, Dardan Molliqaj ka sulmuar fizikisht zyrtarin e Lëvizjes Vetëvendosje Haki Abazi.

  Incidenti ka ndodhur në ambientet e redaksisë së televizionit T7.

  Sipas asaj që raporton Kallxo.com Haki Abazi ka qenë në korridor në dalje të studios pas debatit në T7, bashkë me Rexhep Hotin, dhe Dardan Molliqaj ka shkuar me zë kërcënues, ia ...

 • Senatorët amerikanë: Kosova dhe Serbia duhet të japin e të marrin në bisedime

  7 Shtator, 2019

  Senatoret amerikan dhe VucicSenatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Ron Johnson, thanë të premten në Beograd se Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë sakrifica për të siguruar normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

  Të dy senatorët qëndruan në Beograd, dy ditë pasi kishin vizituar Prishtinën për të dërguar mesazhin se Shtetet e Bashkuara mbështesin rifillimin e bisedimeve dhe arritjen e një marrëveshjeje ...

 • Apeli i studentes Shqiptare nga Novi Pazari

  6 Shtator, 2019

  Apeli i studentes Shqiptare nga Novi Pazari:Shqiptarët e mij leni Turqinë, Arabinë dhe vendet tjera, prej të cilave vetëm asimilim mund të ndillni
  O shqiptarët e mij nga Kosova e nga Maqedonia, leni Turqinë, Arabinë dhe vendet tjera, prej të cilave vetëm asimilim mund të ndillni si që e ndollëm ne në Sanxhak e që tani po e paguajmë çmimin e rëndë. Leni fetë tuaja në shtëpi, ju muslimanë, ...

 • Reagon Beogradi e Prishtina pas incidentit në Urën mbi Ibër

  2 Shtator, 2019

  ura mitroviceNë Mitrovicë një i ri serb plagoset me thikë pas përleshjes me të rinj shqiptarë. Prishtina e quan incidentin mbi lumin Ibër të izoluar, ndërsa, Beogradi zyrtar thotë se ura mbi Ibër nuk duhet të hapet.

  Një 17-vjeçar me përkatësi etnike serbe mori plagë me thikë në mbrëmjen e shkuar gjatë një përleshje me një grup të rinjsh shqiptarë ...

 • LDK dhe Vetëvendosje – ndarazi në zgjedhje

  31 Gusht, 2019

  ZgjedhjetLidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje, diskutuan edhe të premten për një marrëveshje për pjesëmarrje të përbashkët në zgjedhjet e 6 tetorit, por, përpjekjet dështuan për shkak të mospajtimeve rreth kandidaturës për postin e kryeministrit.

  Në mesnatën e së premtes përfundoi afati për regjistrimin e koalicioneve dhe të dyja këto parti sikurse edhe Partia Demokratike e Kosovës, shkojnë në ...

 • Hahn: Kosova të heqë tarifat; Serbia të ndalë fushatën për tërheqjen e njohjeve

  31 Gusht, 2019

  HahnKomisionari i Bashkimit Evropian për fqinjësi dhe negocim të zgjerimit, Johannes Hahn, tha të premten se Kosova duhet të heqë tarifat ndaj mallrave serbe dhe Serbia duhet t’i jap fund fushatës për çnjohjen e pavarësisë së Kosovës.

  Ai i bëri këto komente në Helsinki ku të premten ministrat e BE-së takuan ministrat e jashtëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

  Komisionari Hahn ...

 • Tre subjektet më të mëdha politike garojnë të vetme në zgjedhje

  31 Gusht, 2019

  PrishtinaVendet e QUINT-it, presin që zgjedhjet e parakohshme në Kosovë të jenë të besueshme, por ata u bëjnë thirrje kandidatëve që ta lënë mënjanë retorikën populiste dhe nacionaliste e të ofrojnë programe konkrete.

  Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që mbahen më (06.10) tri partitë politike më të mëdha në Kosovë, LDK, PDK, dhe Vetëvendosja do të garojnë të vetme në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"