LAJMET NGA KOSOVA

 • Pas dorëheqjes së Haradinaj, Kosova shkon në zgjedhje në 8 Shtator

  22 Korrik, 2019

  RamushPas dorëheqjes së Kryeministrit Ramush Haradinaj mësohet se Kosova do të shkojë në zgjedhje të parakohshme në datën 8 shtator.

  Sipas ligjit, zgjedhjet e parakohshme duhet të mbahen jo më herët se 30 ditë dhe jo më vonë se 45 ditë. Për këtë arsye, burime të RTK-së bëjnë me dije se Presidenti Thaçi ka vendosur që, në përputhje me afatet ...

 • Ramush Haradinaj jep dorëheqjen

  19 Korrik, 2019

  Ramush HKryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, paraqiti dorëheqjen pasi ka marrë ftesë për t’u marrë në pyetje në Hagë.

  Ai tha se është thirrur në Prokurorinë e Posaçme për krime lufte në Hagë ku do të paraqitet javën që vjen.

  Zoti Haradinaj tha se nuk mund të lejonte që të paraqitej atje në cilësinë e kryeministrit dhe për këtë arsye ...

 • Ramush Haradinaj jep dorëheqje, ftohet nga Specialja

  19 Korrik, 2019

  RamushRamush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit të Kosovës. Shkaku Specialja.

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga posti i ti. Në një konferencë bukur emocionale, Haradinaj tha sej vendimi e ka marrë pas njjë thirrje nga Specialja si i dyshuar për krime lufte.

  Haradinaj e ka lexuar letrën e dorëheqjes në përfundimin e mbledhjes ...

 • Jehona e vizitës së presidentit francez në Beograd

  16 Korrik, 2019

  Macron VucicPresidenti francez, Emmanuel Macron, përmbylli vizitën dyditëshe në Beograd, duke paralajmëruar një nismë të re për ripërtëritjen e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Ai tha gjatë qëndrimit në Beograd se do të organizojë një takim në Paris ndërmjet palëve bashkë me kancelaren gjermane Angeka Merkle, dy javë pasi që një nismë e tillë e të ...

 • Ballkani Thaçi: Zaev shfajësohet për deklaratat për ndryshim kufijsh

  12 Korrik, 2019

  ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha, se kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i ka telefonuar për t’i kërkuar falje lidhur me deklaratat, ku ai e përmend presidentin Thaçi në një plan për ndryshim kufijsh.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i ka kërkuar falje për disa deklarata që u bënë ...

 • Përse Kosova refuzon pjesëmarrjen në samitin e Sarajevës?

  10 Korrik, 2019

  PrishtinaKosova nuk po merr pjesë në Samitin rajonal që po zhvillohet (09.07) në Sarajevë, sepse ftesa për Kosovën ishte bërë me fusnotë dhe jo si për të gjitha shtetet e tjera të rajonit.

  Presidenti i Kosovës thotë, se Kosova nuk merr pjesë në Samitin e Sarajevës përderisa nuk trajtohet e barabartë me shtetet e rajonit. Millorad Dodik thotë, se formati ...

 • Ulen tarifat e romingut midis vendeve të Ballkanit Perëndimor

  2 Korrik, 2019

  romingKa filluar zbatimi i Marrëveshjes së romingut për vendet e Ballkanit Perëndimor, që mundëson thirrje telefonike më të lira midis operatorëve të këtyre vendeve.

  Lajmin e ka bërë të ditur, ministri i Zhvillimit Ekonomik, në Qeverinë e Kosovës, Valdrin Lluka.

  Ai tha se në bazë të Marrëveshjes, çmimet do të ...

 • Dita e dytë e mbylljes së dyqaneve në veriun e Kosovës

  2 Korrik, 2019

  Mitrovica e veriutPër të dytën ditë me radhë, në veriun e Kosovës të banuar më shumicë serbe, janë mbyllur të gjitha dyqanet e ushqimeve dhe në shenjë solidarizimi, nuk funksionojnë as veprimtaritë tjera afariste.

  Mbyllja e dyqaneve është pjesë e protestës ndaj tarifave prej 100 për qind, që qeveria e Kosovës u vuri mallrave serbe në nëntor të vitit të ...

 • Produktet e Kosovës në tregjet evropiane

  21 Qershor, 2019

  Made in KosovaJo shumë biznese nga Kosova arritën që përmes lehtësirave që krijoi Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit (MSA) të depërtojnë në tregun e gjerë të Bashkimit Evropian. Afaristë nga Kosova thonë se konkurrimi i produkteve nga Kosova me produktet e shteteve të zhvilluara, nuk është proces i lehtë.

  MSA-ja, si marrëveshja e parë kontraktuale ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, ka hyrë ...

 • Trafiku njerëzor, DASH: Shqipëria dhe Kosova ende në nivel të dytë

  21 Qershor, 2019

  Raporti trafiku i njerezveNjë raport vjetor i Departamentit amerikan të Shtetit për trafikun e qënieve njerëzore i publikuar të enjten, e klasifikon përsëri Shqipërinë si vend të nivelit të dytë, duke thënë se Qeveria e Shqipërisë nuk i përmbush plotësisht standardet minimale për eliminimin e trafikimit, por po bën përpjekje të konsiderueshme për këtë qëllim.

  Qeveria, thuhet në raport, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"