LAJMET NGA KOSOVA

 • Shumë të arrestuar dhe të plagosur në veri të Kosovës

  28 Maj, 2019

  Policia e ksGjatë një aksioni të Policisë së Kosovës në veri të vendit dhe ne Drenicë, janë arrestuar shumë persona. Policia njofton për të plagosur me armë zjarri.

  Një operacion në shkallë të gjërë zhvilloi sot (28.05.2019) Policia e Kosovës në veri të vendit dhe në Drenicë, duke arrestuar rreth 20 zyrtarë doganorë, zyrtarë të policisë dhe qytetarë që dyshohet ...

 • Rezultatet e zgjedhjeve evropiane – sfiduese për Kosovën

  27 Maj, 2019

  PrishtinaPërfundimi i zgjedhjeve për Parlamentin Evropian dhe rezultatet e tyre lanë të hapura debatet se si mund të pasqyrohen ato në aspiratat integruese të vendeve të Ballkanit Perëndimor, përfshirë edhe Kosovën.

  Njohës të çështjeve të integrimeve evropiane në Kosovë thonë se me gjithë rezultatet pozitive të partive që mbështesin Bashkimin Evropian si tërësi, çështja e integrimeve për vendet e Ballkanit ...

 • Kosovë: Veseli mohon pretendimet për përfshirje në veprime kriminale

  23 Maj, 2019

  VeseliKryetari i kuvendit të Kosovës mohoi përfshirje në akte kriminale pas publikimit të një videoje, ku shihen disa persona duke numëruar para dhe ku lakohet emri i tij. Vetëvendosja kërkon dorëheqjen e kreut të kuvendit.

  Kryetari i kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, hodhi poshtë çdo mundësi për përfshirjen e tij në ndonjë rast të krimit të organizuar dhe keqpërdorimit. Në ...

 • Zgjedhje të qeta në veri të Kosovës: Lista Serbe fiton katër komunat

  20 Maj, 2019

  zgjedhje ne veri te kosovesSubjekti politik Lista Serbe që ka mbështetjen e Beogradit, ka fituar në katër komunat në veriun e Kosovës, Mitrovicë të Veriut, Zvecan, Leposaviq dhe Zubin Potok.

  Zgjedhje normale dhe të qeta u zhvilluan të dielën në katër komunat veriore të Kosovës, Mitrovicë të Veriut, Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok, komuna këto të banuara me shumicë serbe. ...

 • SHBA: Nuk ka viza për ata që janë të përfshirë në korrupsion në Kosovë

  16 Maj, 2019
  SHBA
 • Kosovë, komisioni hetimor për dëbimin e shtetasve turq përfundoi raportin

  15 Maj, 2019

  shtetasit turqKomisioni parlamentar që po heton operacionin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq, një vit më parë, miratoi të mërkurën projekt raportin mbi operacionin dhe bëri thirrje që çështja të trajtohet nga prokuroria e posaçme e Kosovës.

  Kryesuesi i këtij komisioni, Xhelal Sveçla, tha se komisioni ka konstatuar dhjetëra shkelje nga institucionet e vendit ndërsa, sipas tij, urdhrin për ...

 • Kur është i mundur liberalizimi i vizave për Kosovën?

  15 Maj, 2019

  SchengenNdërkohë që kryeministri i Kosovës, Haradinaj shprehet optimist për mundësinë e liberalizimit të vizave me Kosovën në Bruksel askush nuk flet për datën e heqjes së vizave për kosovarët. Por si realizohet ky proces në BE?

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka dhënë një parashikim se regjimi i vizave për kosovarët për udhëtim në vendet Shengen mund të hiqet në ...

 • Ahrens: “Nuk kishte interes për çështjen shqiptare”

  12 Maj, 2019

  AhrensKonferenca, negociata, në fund luftë. Diplomati i njohur gjerman Geert-Hinrich Ahrens negociatori kryesor për Kosovën në Konferencat e Jugosllavisë në vitet 90-të rrëfen për DW kujtimet personale për një kohë të trazuar.

  Deutsche Welle: Zoti Ahrens, ju ishit nga shtatori 1991 deri në mars 1996 negociatori kryesor për çështjen e Kosovës në Konferencat e Jugosllavisë së atëhershme, në ...

 • Pompeo në Berlin diskuton edhe për Serbinë e Kosovën

  7 Maj, 2019

  PompeoMinistri i Jashtëm i SHBA Mike Pompeo do të qëndrojë sot për një vizitë të parë në Berlin. Në qendër të bisedimeve me mikpritësit gjermanë do të jenë konfliktet aktuale në botë.

  Ministri i Jashtëm i SHBA Mike Pompeo do të qëndrojë sot për një vizitë të parë në Berlin. Në qendër të bisedimeve me homologun e tij gjerman, Heiko ...

 • Kosovë: Zyrtarët serbë që mohojnë krimet e luftës do të shpallen persona non-grata

  7 Maj, 2019

  parlamenti ksKreu i diplomacisë kosovare ka marrë vendim që t’ia ndalojë hyrjen në Kosovë çdo zyrtari të Serbisë që mohon krimet e luftës në Kosovë. Kurse Kuvendi i Kosovës merr nismën për krijimin e Tribunalit për krimet serbe.

  Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, tha se ka marrë vendim që të shpallen persona non-grata, të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"