LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosova dhe Serbia pas Berlinit e para Parisit

  3 Maj, 2019

  Ramush Vejseli ThaciKryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, tha se udhëheqësit e institucioneve do të jenë të bashkuar në zgjidhjen e çështjeve me Serbinë dhe asnjëherë nuk do të ketë diskutime për shtetin dhe sovranitetin.

  Ai i bëri këto komente pas takimit të udhëheqësve të institucioneve të Kosovës dhe delegacionit shtetëror për bisedime me Serbinë, për të diskutuar zhvillimet ...

 • Seibert: Takimi vijues më 1 korrik

  2 Maj, 2019

  SeibertZëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert, konfirmoi se më 1 korrik do të zhvillohet takimi i ardhshëm Gjermani, Francë, Serbi, Kosovë.

  Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, duan t’i japin një impuls të ri procesit të normalizimit ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, prandaj edhe do të takohen edhe në të ardhmen me krerët e Serbisë dhe Kosovës, konfirmoi zëdhënësi ...

 • Si vlerësohet në Kosovë samiti i Berlinit

  2 Maj, 2019

  ThaciKosova nuk i beson krejtësisht BE për dialogun me Serbinë, kërkon përfshirje të SHBA-së në proces. Për presidentin e Kosovës, perspektiva e premtuar e BE-së për Kosovën është vetëm një “frazë”, por jo diçka konkrete.

  Dy udhëheqësit më të lartë të Kosovës që morën pjesë në takimin e Berlinit, presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj, nuk duken shumë të ...

 • Reagimet nga Serbia pas samitit të Berlinit

  2 Maj, 2019

  VucicPas samitit të djeshëm në Berlin, ku në fokus ishte konflikti mes Kosovës dhe Serbisë si presidenti serb, Aleksandar Vuçiq edhe ministri i Jashtëm, Ivica Daçiq kanë kometuar në Beograd zhvillimin e tij.

  Pas samitit të Berlinit të zhvilluar të hënën më 29 Prill, një iniciativë e përbashkët gjermano-franceze, politikanët kryesorë serbë e kanë komentuar atë në Beograd. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ...

 • A do t’i mbijetojë taksa doganore Samitit të Berlinit?

  25 Prill, 2019

  efekti i takses serbiseTakimi i radhës i liderëve të Ballkanit Perëndimor që do të mbahet më 29 prill në Berlin, po shihet edhe si një mundësi e mirë që vendet e këtij rajoni të përfitojnë nga projektet e përbashkëta që do të mbështeten nga shtetet më të fuqishme të Bashkimit Evropian, kryesuar nga Gjermania.

  Po ashtu, ...

 • Çka presin Kosova dhe Serbia nga takimi i Berlinit

  18 Prill, 2019

  MerkelPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk presin që në takimin e Berlinit me (29.04) të ketë ndonjë marrëveshje finale Kosovë-Serbi.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk pret që në takimin e Berlinit për Ballkanin Perëndimor, që mbahet me datën 29 të  këtij muaji nën organizimin e Kancelares gjermane Angela Merkel dhe Presidentit francez Emmanuel ...

 • “Der Standard”: Në Berlin “varroset” ideja e shkëmbimit të territoreve – Merkel propozon status të veçantë për veriun e Kosovës

  17 Prill, 2019

  MerkelMë 29 prill, kancelarja gjermane është nikoqire e një samiti të Ballkanit në Berlin. Dhe siç shkruan mediumi austriak Der Standard, “diskutimi rreth ndryshimeve të kufijve sipas kritereve etnike duhet të varroset aty”.

  Më 29 prill, në Berlin do të mbahet një “Samit i Ballkanit Perëndimor” me iniciativën e kancelares Angela Merkel dhe presidentit francez Emmanuel Macron.

  Të ftuar janë të ...

 • Europa ime: Beteja e fundit e Merkelit zhvillohet në Ballkan

  15 Prill, 2019

  BodoNë konfliktin mes Kosovës dhe Serbisë është në lojë trashëgimia e kancelares Merkel në politikën e jashtme, stabiliteti i Europës, por edhe e ardhmja e aleancës perëndimore, mendon Bodo Weber.

  Në negociatat e drejtuara nga Bashkimi Europian mes Kosovës dhe Serbisë për një marrëveshje gjithëpërfshirëse e përfundimitare për normalizimin e plotë të marrëdhënies  së dyanshme vihet re që nga fillimi ...

 • Simboli i eksodit: Nëna me foshnjen “e vdekur” në gji

  12 Prill, 2019

  Nena me foshnjen ne gjiFotografia e nënës nga Kosova, me foshnjen në duar, e shkrepur në vitin 1999 zuri vend në mediat më të mëdha botërore. Nëna me vajzën “e vdekur” u shndërruan në simbol të luftës dhe sakrificës.

  Ivajë, Kaçanik, 3 shtator 1998. Lufta në Kosovë kishte marrë përmasa të jashtëzakonshme. Një pjesë e madhe e burrave ishte bashkuar ...

 • Kosovë: Më 19 maj zgjedhje të jashtëzakonshme në veri

  9 Prill, 2019

  Kosova veriorePresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shpalli zgjedhje të jashtëzakonshme në katër komuna në veri. Kryetarët e këtyre komunave patën dhënë dorëheqjen për shkak të taksës së Prishtinës ndaj mallrave serbe.

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, shpalli 19 majin datën e mbajtjes së zgjedhjeve të jashtëzakonshme në katër komunat e veriut të Kosovës të banuar me shumicë serbe. Katër kryetarët ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"