LAJMET NGA KOSOVA

 • A janë opsion real zgjedhjet e parakohshme?

  6 Mars, 2019

  zgjedhjetZgjedhjet e parakohshme po shihen nga partitë më të mëdha opozitare, jo vetëm si opsion për realizimin e ambicieve të tyre për të marrë pushtetin, por edhe për rritjen e efikasitetit dhe vendimmarrjes në institucionet e Kosovës.

  Ndërkohë që koalicioni aktual qeverisës, me gjithë mospajtimet e brendshme rreth disa çështjeve, po e vazhdon punën duke mos i marrë parasysh zgjedhjet ...

 • Përpjekje për marrëveshje. I dërguari amerikan në Beograd dhe Prishtinë për të nxitur palët

  5 Mars, 2019

  David-HaleZëvendës sekretari amerikan i shtetit, David Hale, do të qëndrojë më 8 dhe 9 mars në Beograd dhe në Prishtinë për të nxitur te dyja palët që të ulen në tryezën e bisedimeve për të arritur një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve.

  Në një njoftim të Departamentit Amerikan të Shtetit thuhet se “në Beograd ai do të zhvilloje bisedime me ...

 • Kosovë, manifestime për 20 vjetorin e fillimit të luftës

  5 Mars, 2019

  Në Kosovë u mbajtën të martën manifestimet për të shënuar fillimin e luftës gati dy vjeçare që u kurorëzua me pavarësinë e vendit. Njëmbëdhjetë vjet pas pavarësisë së arritur me përkrahjen e partnerëve të saj: Shtetet e Bashkuara dhe vendet më të rëndësishme të Bashkimit Evropian, vendosja e tarifave ndaj Serbisë ka bërë që marrëdhëniet me aleatët të bien nivelin më të ulët. Kjo ka çuar ne përplasje brenda udhëheqjes ...

 • McAllister: Qeveria e Kosovës ta pezullojë taksën ndaj Serbisë

  4 Mars, 2019

  Mcallister RamushKryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian, David McAllister, tha në Prishtinë se Parlamenti Evropian e do Kosovën dhe Serbinë shumëetnike.

  Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian, David McAllister, së bashku me një grup eurodeputetësh që po qëndrojnë në Kosovë, i bëri thirrje qeverisë së Kosovës që ta pezullojë taksën ndaj produkteve ...

 • Kritikohet ashpër platforma e Prishtinës për dialog me Serbinë

  27 Shkurt, 2019

  parlamenti ksKomisioni për Punë të Jashtme i Kuvendit të Kosovës, përkundër opozitës, procedoi platformën për dialog me Serbinë. Ndërkohë një deklaratë e ministrit të Jashtëm gjerman Heiko Mass, gëzon Haradinajn e nervozon Vuciqin.

  Kritika të ashpra i janë bërë  platformës së dialogut  me Serbinë në Komisionin për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës, platformë kjo që megjithatë pa përkrahjen ...

 • Florian Hahn: Nuk ka pse të refuzohet marrëveshja e ndryshimit të kufirit Kosovë-Serbi

  27 Shkurt, 2019

  HahnNë intervistë ekskluzive me DW, zëdhënësi i grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestag për politikat evropiane, Florian Hahn, për gjendjen aktuale në Shqipëri dhe dialogun Kosovë-Serbi

  Deutsche Welle: Zoti Hahn, disa ditë më parë, ju patët  një deklaratë për Shqipërinë, ku kritikonit hapin e opozitës për dorëzimin e mandateve. Cilat ishin reagimet që morët nga partia partnere ...

 • Haradinaj: Tarifat ndaj mallrave serbe pengojnë formalizimin e ndarjes së Kosovës

  25 Shkurt, 2019

  HajredinajKryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha të hënën se tarifat ndaj mallrave serbe po e pengojnë formalizimin e ndarjes së Kosovës, ndërsa kritikoi një pjesë të politikanëve në Kosovë e Bruksel se e kanë shndërruar dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë në atë për territore.

  Ai i bëri këto komente gjatë një akademie përkujtimore kushtuar veprimtarit shqiptar për ...

 • Kosovë-Serbi, mund të ketë destabilizim të rajonit

  20 Shkurt, 2019

  Instituti RIDEANë konferencën e organizuar në Prishtinë nga Instituti RIDEA u tha se 62 % e qytetarëve të Kosovës e mbështesin dialogun Kosovë-Serbi. Por politikanët patën dallime në qëndrime lidhur me dialogun me Serbinë.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha të mërkurën, se “mund të ketë destabilizim të rajonit, nëse nuk ka marrëveshje me Serbinë”. Prandaj presidenti  tërhoqi  vërejtjen se ...

 • Mogherini: Nuk do të ketë bisedime pa u hequr tarifat ndaj Serbisë

  19 Shkurt, 2019

  MogheriniShefja e politikës së Jashtme e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha të hënën se nuk do të thërras raund të ri bisedimesh ndërmjet Prishtinës e Beogradit derisa autoritetet në Kosovë nuk i heqin apo pezullojnë tarifat ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

  Ajo i bëri këto komente në Bruksel gjatë një konference për gazetarë, gjatë së cilës ...

 • Prishtina del me platformë zyrtare për dialog me Serbinë

  16 Shkurt, 2019

  PlatformaPrishtina zyrtare në platformën e saj për dialogun kërkon garanci paraprake të delegacionit serb se e ka autoritetin për njohjen e shtetit të Kosovës. Ky është kushti para uljes në tryezën e bisedimeve me Serbinë.

  11 vjetori i shpalljes së pavarësisë e gjen Kosovën nën një presion të pashembullt ndërkombëtar që të ulet për dialog me Serbinë me synimin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"