LAJMET NGA KOSOVA

 • Qeveria e Kosovës e zgjeron taksën për mallrat nga Serbia

  31 Dhjetor, 2018

  qeveria e ksZyra e BE-së në Prishtinë i bën thirrje qeverisë së Kosovës që ta rishqyrtojë vendimin e saj të ri për ta zgjeruar taksën 100% edhe për markat ndërkombëtare që prodhohen në Serbi. Reagon edhe Serbia.

  Bashkimi Evropian i ka bërë thirrje qeverisë së Kosovës që ta rishqyrtojë vendimin për zgjerimin e tarifës 100 për qind edhe ndaj produkteve ...

 • Kosova, taksa 100% edhe për markat ndërkombëtare që hyjnë nga Serbia e Bosnja

  28 Dhjetor, 2018

  RamushQeveria e Kosovës ka vendosur tarifë doganore 100 për qind edhe për markat ndërkombëtare që prodhohen në Serbi dhe Bosnje-Hercegovinë, e nga këto shtete hyjnë në Kosovë.

  Në vendimin e 21 nëntorit, kur qeveria vendosi tarifë 100 për qind për produktet më origjinë nga Serbia dhe Bosnje-Hercegovina, kishte lejuar që për 9 marka ndërkombëtare të mos të zbatohet tarifa.

  Ministri ...

 • Opozita letër Mogherinit: ”Grupi negociator i Kosovës nuk e përfaqëson shumicën”

  26 Dhjetor, 2018

  mogherini isaPartitë opozitare e kundërshtojnë ekipin negociator të Kosovës, të miratuar pa votën e opozitës. Nesër mbahet seancë e jashtëzakonshme për të diskutuar një dokument të qeverisë që parasheh kornizat e dialogut me Serbinë.

  Qeveria e Kosovës procedoi për në parlament projektligjin që përcakton përgjegjësitë e delegacionit të Kosovës për në procesin e dialogut me Serbinë, me synim arritjen e ...

 • Ekipi negociator i Kosovës ftohet më 8 janar në Bruksel

  26 Dhjetor, 2018

  Grupi negociatorGrupi negociator i Kosovës në dialogun me Serbinë u mblodh për herë të parë në takim me udhëheqësit më të lartë të shtetit. Në takim u tha se dialogu do të jetë transparent me njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia.

  Grupi negociator i Kosovës u takua për herë të parë me udhëheqësit më të lartë të shtetit, për ...

 • Ish-këshilltari i Departamentit të Shtetit ngre alarmin: Territoret shqiptare janë të synuara nga Rusia, veçanërisht Kosova

  20 Dhjetor, 2018

  Putin-Rusia është e hidhëruar nga ndikimi gjithnjë në rritje i Perëndimit në Ballkan dhe veçanërisht në Kosovë. Pavarësisht nga lidhjet historike ndërmjet Rusisë dhe Serbisë dhe një trashëgimie të përbashkët sllave dhe ortodokse, Rusia ishte shumë e dobët ekonomikisht dhe ushtarakisht për të kundërshtuar ndërhyrjen e NATO-s ...

 • Ndalohet hyrja në SHBA e të dyshuarit serb për vrasjen e vëllezërve Bytyçi

  20 Dhjetor, 2018

  Goran RadosvalevicDepartamenti amerikan i shtetit i ka ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ish gjeneralit të policisë serbe, Goran Radosvaleviç, i njohur si Guri, për shkak të përfshirjes së tij në vrasjen e tre shqiptaro amerikanëve në vitin 1999.

  Vendimi është marrë në bazë të një ligji që i mundëson sekretarit të shtetit që kur ...

 • Ushtria e Kosovës dhe Donald Trump

  20 Dhjetor, 2018

  Hashim ThaciAjo që në dukje është ashpërsim i konfliktit, në fakt shënon vetëm hapin tjetër të shkëputjes përfundimtare të Kosovës nga Serbia. SHBA-ja dhe Rusia po pozicionohen. BE-ja duhet të jetë më aktive, mendon Adelheid Feilcke

  Ajo që tani po ndodh me Kosovën, po ndjek logjikën e rendit të ri botëror, të rendit botëror të Donald Trumpit ose të Vladimir ...

 • Trump: Koha për një marrëveshje Kosovë – Serbi

  18 Dhjetor, 2018

  letra trumpPresidenti amerikan, Donald Trump, ka bërë thirrje që Kosova dhe Serbia të shfrytëzojnë kohën e duhur për të arritur një marrëveshje pajtimi ndërmjet tyre.

  Në një letër drejtuar presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, që mban datën 14 dhjetor, presidenti Trump përmend takimin në Paris gjatë shënimit të 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore.

  “Kosova është një partner ...

 • Kosova bëhet me Ushtri, forcohet sovraniteti

  15 Dhjetor, 2018

  Ushtria-e-kosovesKosova do të ketë një ushtri të re profesioniste nën emrin “Forca e Sigurisë së Kosovës”. Me mbi 100 vota të të gjitha partive politike, përveç atyre të Listës Serbe, deputetët e Kuvendit votuan të premten tri projektligje që lejojnë transformimin e forcave të mëparshme në një ushtri me kapacitete ushtarake me të njëjtën sigël

  Seanca e së premtes nisi ...

 • Kosovë: Reagime pas miratimit të ligjeve për ushtrinë

  15 Dhjetor, 2018

  ushtria e KSMiratimi i ligjeve nga parlamenti i Kosovës që i hapin rrugë themelimit të ushtrisë, u prit me zemërim në veriun e vendit dhe kremtime në Prishtinë. Ekspertët e sigurisë thonë së pas votimit të sotëm fillon sfida e vërtetë e ngritjes së ushtrisë për të cilën është e domosdoshme mbështetja e aleatëve të Kosovës.

  Përfundimi i votimit të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"