LAJMET NGA KOSOVA

 • Thaçi: Nuk ka marrëveshje me Serbinë pa përcaktimin e kufirit

  29 Nentor, 2018

  thaciPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi është duke vazhduar vizitën zyrtare në Uashington gjatë së cilës u takua me dy zyrtarë të lartë të administratës së presidentit Trump, këshilltarin për Sigurinë Kombëtare John Bolton dhe Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, presidenti Thaçi tha se arritja e një marrëveshjeje përfundimtare me Serbinë, që do ...

 • Komunat veriore të Kosovës shkëpusin komunikimin me Prishtinën

  27 Nentor, 2018

  MitrovicaKryetarët e komunave të Mitrovicës së Veriut, Leposaviqit, Zubin Potokut dhe Zveçanit, të banuara me shumicë serbe, dhanë dorëheqje nga postet e tyre dhe shpallën shkëputjen e të gjitha komunikimeve me Prishtinën.

  Ata nënshkruan një deklaratë të përbashkët në të cilën theksuan ...

 • Efekti i heqjes së barrierave tregtare Shqipëri – Kosovë

  27 Nentor, 2018

  ramaMbyllja e tregut të Kosovës për mallra nga Serbia krijon potenciale të mëdha për Shqipërinë për të eksportuar produktet agro-industriale drejt Kosovës. Por a mund të shpaloset ky potencial kaq shpejt?

  Mbyllja e tregut të Kosovës për mallra nga Serbia krijon mundësi që Shqipëria të rrisë eksportin e saj drejt Kosovës. Niveli i tanishëm i eksportit të mallrave nga Shqipëria ...

 • Kush është Milan Radojiçiq, i kërkuari për vrasjen e Ivanoviqit?

  26 Nentor, 2018

  IvanovicMinistria e Brendshme e Serbisë tha se policia, me kërkesë të Prokurorisë për Krim të Organizuar, ka intervistuar M.R, në lidhje me njohuritë e tij për vrasjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviq, në Mitrovicën Veriore.

  “Policia ka marrë deklaratë nga M.R. në përputhje me kërkesën për të mbledhur informacionet e nevojshme për hetimet e vrasjes së ...

 • Zero taksë për shqiptarët, efektet në ekonominë e Shqipërisë dhe të Kosovës

  26 Nentor, 2018

  Importet e KSVendimi i Kosovës për të taksuar me 100 për qind importet nga Serbia pritet të sjellë ndryshime të rëndësishme në flukset tregtare të rajonit. Por, a e orienton taksimi i produkteve serbe, tregtinë e jashtme të Kosovës drejt Shqipërisë?

  Top Channel analizoi flukset tregtare mes 3 shteteve. Sipas të dhënave zyrtare në vitin 2017, Kosova importoi 450 milionë ...

 • Çfarë nënshkruan qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës?

  26 Nentor, 2018

  Rama RamushiKosova dhe Shqipëria kanë nënshkruar në Pejë disa marrëveshje me të cilat brenda gjashtë muajve unifiohen doganat, hiqet romingu dhe parashikohen masa të tjera.

  Me disa marrëveshje të nënshkruara dhe me një fotografi të përbashkët me shenja duarsh që simbolizon shqiponjën, përfundoi mbledhja e përbashkët e qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë, e cila u mbajt në qytetin ...

 • Rama: Taksa e Kosovës ndaj Serbisë – përgjigje politike

  26 Nentor, 2018

  Rama RamushKryeministri i Shqipërisë Edi Rama, tha të hënën se taksa e Kosovës ndaj mallrave serbe është përgjigje politike ndaj veprimeve të Serbisë, ndërsa kritikoi Bashkimin Evropian për qasjen ndaj Kosovës.

  Ai i bëri këto komente në mbledhjen e përbashkët të qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë që u mbajt në Pejë, rreth 80 kilometra në perëndim të Prishtinës. Të dy ...

 • Katër të arrestuar në veriun e Kosovës

  23 Nentor, 2018

  MitrovicaPolicia e Kosovës arrestoi sot katër veta në veriun e Mitrovicës, një zonë e banuar me shumicë serbe në kuadër të hetimeve për vrasjen e politikanit lokal serb Oliver Ivanoviç.

  Policia tha se ka kryer kontrolle në katër vende dhe ka arrestuar tre persona që lidhen me hetimet dhe një tjetër për pengim të punës së zyrtarëve policorë.

  Udhëheqësi i nismës ...

 • Kosova rrit taksën doganore për Serbinë dhe Bosnjën në 100 për qind

  21 Nentor, 2018

  qeveria e ksQeveria e Kosovës ka marrë vendim që të rrisë në 100 për qind taksën doganore për produktet e importuara nga Serbia dhe Bosnja.

  Rritja e taksës, pason vendimin paraprak të Qeverisë për vendosjen e një takse prej 10 për qind për prodhimet nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, e cila ishte përcjellë me reagime ...

 • Kosovë: ngritje 100% e taksave doganore për produktet e Serbisë

  21 Nentor, 2018

  RHQeveria e Kosovës vendosi të mërkurën të rritë taksën doganore për 100% për të gjitha produktet e Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës që importohen në Kosovë.

  Vendimi u mor sot në një mbledhje të qeverisë, vetëm disa ditë pasi që qeveria pati vendosur taksën prej 10% për produktet e Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës, vendim ky që ishte ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"