LAJMET NGA KOSOVA

 • Prishtina nuk e heq tarifën doganore ndaj Serbisë

  12 Dhjetor, 2018

  qeveria e ksMinistri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas tha, që “Kosova duhet të anulojë ose të paktën të pezullojë tarifën prej 100 për qind ndaj mallrave serbe”. Por Prishtina diskuton mundësinë e masave të tjera ndaj Serbisë.

  Qeveria e Kosovës nuk e ka ndërmend ta haqë tarifën doganore për mallrat e Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës, megjithë thirrjet e vazhdueshme ...

 • Haradinaj: Ushtria e Kosovës do të votohet me 14 dhjetor

  8 Dhjetor, 2018

  RamushNë Kosovë kryeministri, Ramush Haradinaj, tha të premten se nuk ka asnjë mëdyshje që ushtria e Kosovës do të votohet me 14 dhjetor. Komentet e tij pasuan mbështetjen që ambasadori amerikan në Kosovë u dha këtyre planeve, në të njëjtën ditë kur Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, paralajmëroi pasoja për Kosovën nëse ajo vazhdon me planet për votimin e ...

 • Stoltenberg: Prishtina përballet me pasoja serioze nëse e krijon ushtrinë

  6 Dhjetor, 2018

  Stoltenberg NATOSekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e paralajmëroi Prishtinën zyrtare se do të “përballet me pasoja serioze nëse vazhdon me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri të Kosovës”.

  Sipas Stoltenbergut, ky proces po udhëhiqet “në një moment mjaft të papërshtatshëm, pa u respektuar procedurat”.

  Këto deklarata, kreu i Aleancës Veriatlantike i bëri ...

 • Liberalizimi i vizave për Kosovën – Fajon: po humbasim shumë kohë

  4 Dhjetor, 2018

  FajonRaportuesja e Parlamentit Evropian për Liberalizmin e Vizave Tanja Fajon u shpreh në Bruksel, se: “pasi Kosova i ka përmbushur kushtet… qytetarët e Kosovës e meritojnë liberalizmin e vizave”.

  Raportuesja e Parlamentit Evropian për Liberalizmin e Vizave Tanja Fajon, të martën (4.12) u ndje e zhgënjyer lidhur me mungesën e vullnetit për liberalizmin e vizave për kosovarët dhe kërkoi nga ...

 • Johanes Hahn nuk e bind Prishtinën për heqjen e taksës

  3 Dhjetor, 2018

  HahnKryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj thotë, se taksa për mallrat e Serbisë hiqet kur Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës. Ndërkohë Vuçiq thotë, se nuk dialogon me Prishtinën, pa e hequr taksën ndaj produkteve serbe.

  Komisionari i BE-së për zgjerimin Johanes Hahn, u përcolli udhëheqësve politik kosovar mesazhin që Bashkimi Evropian synon që rajoni i Ballkanit të jetë një treg ...

 • Publikohen rezultatet e sondazhit të 28 nëntorit nga Pyper

  29 Nentor, 2018

  ALBKS

  Dëshira për t’u quajtur shqiptar lidhet ngushtë me dëshirën për ta pasur një komb, kurse 37.70 për qind e konsiderojnë 28 nëntorin ditë të thjeshtë pushimi, ani pse 87.80% mendojnë se duhet të jetë festë zyrtare.

  Pyper është platformë e avansuar teknologjike për realizimin e hulumtimeve dhe grumbullimit të të dhënave. Merrni pjesë në pyetësorë duke fituar bonuse që mund t’i ...

 • Sholtes: BE të mbajë premtimin për vizat – taksa komplikon situatën

  29 Nentor, 2018

  PE Kosova ReportParlamenti Evropian ka votuar rezolutën e përgatitur nga raportuesi për Kosovën, Igor Sholtes. BE duhet të mbajë premtimin për liberalizimin e vizave për Kosovën, por shprehet edhe shqetësimi për korrupsionin në vend.

  Parlamenti Evropian ka mirëpritur raportin e Komisionit Evropian dhe ka theksuar se është jetësore që kosovarëve t’u mundësohet udhëtimi pa viza”, thuhet në rezolutën e PE-së ...

 • Gjermania kundër bllokimit nga Serbia si dhe taksës 100%

  29 Nentor, 2018

  Steffen SeibertZëdhënësi i qeverisë gjermane ka kritikuar Serbinë dhe Kosovën për hapat e fundit. Serbia kritikohet për bllokadë e Kosova për taksa.

  Qeveria gjermane, sikur edhe shumë vende të tjera të Evropës, është e shqetësuar me zhvilimet e fundit në Ballkanin Perëndimor – në veçanti për shkak të acarimit të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë. Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen ...

 • Ekskluzive/ Rexhep Qosja: Jam pro shkëmbimit të territoreve me Serbinë, kundër ndarjes

  29 Nentor, 2018

  rexhep_qosjaNë një analizë të shkruar ekskluzivisht për GAZETA SHQIPTARE, ai sqaron se merret vetëm me konceptin (pra jo me detajet që u takojnë ekspertëve). Akademiku thotë se ideja ka qenë e intelektualëve më parë se të bëhej e politikës dhe se në bisedime duhet përjashtuar Aleksandër Vuçiç për shkak të lidhjeve të tij me Sheshel.

 • Thaçi: Nuk ka marrëveshje me Serbinë pa përcaktimin e kufirit

  29 Nentor, 2018

  thaciPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi është duke vazhduar vizitën zyrtare në Uashington gjatë së cilës u takua me dy zyrtarë të lartë të administratës së presidentit Trump, këshilltarin për Sigurinë Kombëtare John Bolton dhe Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, presidenti Thaçi tha se arritja e një marrëveshjeje përfundimtare me Serbinë, që do ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"