LAJMET NGA KOSOVA

 • CEFTA – Peng i mosmarrëveshjeve Kosovë, Bosnje-Hercegovinë e Serbi

  19 Nentor, 2018

  CeftaTakimi i së martës (20.11) në Prishtinë i grupeve të punës të marrëveshjes së tregtisë së lirë CEFTA duket se do të mbahet pa pjesëmarrjen e përfaqësuesve nga Bosnje-Hercegovina dhe Serbia. Ata kanë paralajmëruar bojkotim të aktiviteteve të Prishtinës, për sa kohë mbetet në fuqi taksa prej 10 për qind për produktet e këtyre dy vendeve.

  Të martën (20.11) Prishtina mirëpret ...

 • Kosova diskutohet sot në Këshillin e Sigurimit

  14 Nentor, 2018

  KSKëshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të merret sot, të mërkurën, me Kosovën. Pritet modifikim i misionit të UN në Kosovë.

  Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të merret sot, të mërkurën, me Kosovën. Ndërkohë është publikuar raporti i Sekretarit të Përgjithshëm Guterres, për zhvillimet në Kosovë, në bazë të të cilit zhvillohen diskutimet. Raporti, që ...

 • Reagime të ashpra pas takimit Thaçi-Putin

  13 Nentor, 2018

  putin thaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do ti njoftojë udhëheqësit e institucioneve të Kosovës për takimin që zhvilloi në Paris me Presidentin e Rusisë Vlladimir Putin. Opozita reagon ashpër.

  Në Prishtinë partitë politike opozitare nuk e kanë pritur mirë takimin e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi me presidentin e Rusisë Vlladimir Putin. Të dy presidentët Thaçi dhe Putin u takuan ...

 • Sërish pa rezultate konkrete takimi Thaçi-Vuçiq në Bruksel

  9 Nentor, 2018

  Vucic Mogherini ThaciSërish pa rezultate konkrete takimi Thaçi-Vuçiq në Bruksel. Ndërmjetësuesja e BE-së Federica Mogherini ka kërkuar që palët të sigurojnë një ambijent të mirë për dialog dhe të përmbahen nga fjalori.

  Dialogu i nivelit të lartë mes presidentit  të Kosovës Hashin Thaçi dhe Presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq nuk duket se ka sjellë ndonjë rezultat drejt qëllimit të normalizimit ...

 • Të enjten raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

  7 Nentor, 2018

  Vucic Mogherini ThaciShefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka ftuar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në një takim të ri të enjten më 8 nëntor.

  Në një njoftim të zyrës së zonjës Mogherini, thuhet se “në takim pritet që të dy presidentët të konfirmojnë gatishmërinë e tyre për intensifikimin e ...

 • Reagon BE pas konfliktit të ri tregtar Kosovë – Serbi

  7 Nentor, 2018

  BEPas ngritjes nga Kosova të tarifës së importit për Serbinë, zëdhënësja e BE-së ka kërkuar sqarim urgjent dhe tërheqje të vendimit të qeverisë së Kosovës për të shtuar taksat për mallrat serbe.

  Zëdhënësja e BE-së për Çështjet e Politikës së Jashtme, Maja Kocijančič, ka kërkuar sqarim urgjent dhe tërheqje të vendimit të së martës të qeverisë së Kosovës, për futjen e ...

 • Kosova rrit taksat për mallrat serbe

  7 Nentor, 2018

  kembimoreQeveria e Kosovës u vendosi taksa shtesë mallrave të Serbisë. Reagon BE dhe Beogradi, i cili thotë se veprimi i qeverisë së Kosovës pamundëson dialogun.

  Vendimi i qeverisë së Kosovës për taksë shtesë për mallrat serbe, për BE-në është “shkelje e obligimeve të Kosovës” sipas marrëveshjes së CEFTA-s. Beogradi thotë se veprimi i qeverisë së Kosovës pamundëson dialogun.

  Qeveria e Kosovës ...

 • Kurz: Serbia mund të hyjë në BE vetëm nëse Beogradi dhe Prishtina gjejnë një zgjidhje

  6 Nentor, 2018

  Kurz VucicKancelari austriak Sebastian Kurz tha të hënën se Serbia nuk do të mund të hyjë në Bashkim Evropian pa gjetur një zgjidhje me Kosovën dhe kjo sipas tij është kushti kryesor drejt kësaj rruge.

  Ai i bëri këto komente një ...

 • Kurz në Ballkan: Austria do të japë votën për Kosovën në Interpol

  6 Nentor, 2018

  Kurz VucicHistoria të mbetet histori! Kancelari austriak, Sebastian Kurz që ndodhet për vizitë në Ballkan bën thirrje në Beograd për lënien pas të së shkuarës në emër të paqes e stabilitetit. Të martën ai qëndron në Kosovë.

  Para vizitës në Kosovë, kancelari austriak, Sebastian Kurz, ka bërë të ditur se Austria do të japë votën pro Kosovës për t’u bërë ...

 • Kancelari austriak Sebastian Kurz viziton Ballkanin

  5 Nentor, 2018

  KurzKancelari austriak, Sebastian Kurz viziton të hënën Beogradin, ndërsa të martën qëndron në Kosovë, ku priten takime me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministrin Ramush Haradinaj.

  Të hënën (05.11) kancelari austriak, Sebastian Kurz viziton Beogradin, ku ai takohet me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministren, Ana Brnabic. Një ndër temat kryesore të bisedimeve si në Boegrad edhe në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"