LAJMET NGA KOSOVA

 • Ballkani dhe hija e Luftës I Botërore

  3 Nentor, 2018

  Paqja e ParisitMë 11 nëntor udhëheqës botërorë do të mblidhen në Paris për të kujtuar 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore, një ndër konfliktet më të përgjakshme që ka njohur njerëzimi dhe që la gjurmë të thella në pejsazhin gjeopolitik të globit për dekada me radhë. Kolegia Ardita Dunellari bisedoi me dy historianë mbi trashëgiminë kryesore ...

 • Parlamenti debaton në Prishtinë – Thaçi bisedon me Serbinë në Bjellorusi

  1 Nentor, 2018

  kuvendi ksPartitë politike në parlamentin e Kosovës dështuan të enjten të harmonizojnë një rezolutë rreth bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, rreth së cilës diskutuan gjatë tërë ditës së mërkurë.

  Në tekstin e rezolutës së propozuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës e cila mori 50 vota dhe rrjedhimisht nuk u miratua, thuhet se “Kuvendi i Kosovës rithekson se kushtetuta ...

 • FSK forcë shumëetnike – Beogradi apel serbëve t’i qendrojnë larg kësaj trupe

  1 Nentor, 2018

  fskSHBA-ja dhe Gjermania kritikojnë thirrjen e Presidentit serb Aleksandër Vuҁiq dejtuar serbëve të që mos të marrin pjesë në Forcën e Sigurisë së Kosovës.

  Autoritetet e Prishtinës dhe përfaqësues ndërkombëtar thonë se Forca e Sigurisë së Kosovës, (FSK) do të jetë forcë shumëetnike, ndërsa kritikojnë rolin e Beogradit, i cili po u bën thirrje hapur serbëve që të largohen nga ...

 • Kryeprokurori i Posaçëm për Kosovën, viziton Prishtinën

  30 Tetor, 2018

  Jack Smith 1Kryeprokurorit në Dhomat e Specializuara, siç quhet Gjykata e Posaçme që do të trajtojë pretendimet për krime të luftës dhe të pasluftës në Kosovë, Jack Smith, po qëndron në vizitën e tij të parë në Kosovë, që kur mori këtë post.

  Të martën ai u takua me ministrin e Drejtësisë së Kosovës, Abelard Tahiri si dhe me ...

 • Prokurori i Gjykatës Speciale në Kosovë

  30 Tetor, 2018

  Jack SmithPrishtina i ka kërkuar prokurorit të Gjykatës Speciale Smith që qytetarët, të cilët potencialisht mund të jenë subjekt i gjykatës të trajtohen në përputhje me normat dhe standardet më të larta të të drejtave të njeriut.

  Prokurori i Gjykatës Speciale për Kosovën, apo siç njihet me emrin zyrtar, “Prokurori i Specializuar”, Jack Smith, qëndroi në Kosovë  (30.10) për t’u ...

 • Rreth 37 mijë persona marrin pensionin e veteranit aktualisht

  27 Tetor, 2018

  uckHetime e gjykime vazhdojnë edhe pas 20 vjet të përfundimit të luftës, ndërkohë nuk dihet saktë numri i atyre që morën pjesë si luftëtarë. Teksa të gjithë flasin për këtë çështje, rreth 37 mijë persona marrin pension si veteranë, e të gjithë krerët e vendit deklarojnë se ishin vetëm, rreth 15 mijë luftëtarë.

  Thuhet shifra të ndryshme kur kërkohet numri ...

 • Beyer: “Nuk ka BE pa njohjen e pavarësisë së Kosovës”

  25 Tetor, 2018

  Peter BeyerDeputeti gjerman Peter Beyer ka kërkuar publikisht në Beograd që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës. Ndryshe nuk do të ketë anëtarësim në BE. Deklarata ka shkaktuar habi të madhe në Serbi.

  Deputeti i partisë CDU (partia e kancelares Angela Merkel), Peter Beyer ka qenë gjatë vizitës së tij në Beograd dhe Prishtinë shumë i qartë: Gjermania ...

 • Transformimi i FSK-së në ushtri mund të zgjasë deri në shtatë vjet

  23 Tetor, 2018
  Gjeneral KastratiForcës së Sigurisë së Kosovës i nevojiten të paktën shtatë vite për të ngritur kapacitetet operacionale dhe për transformimin e saj në Ushtri të Kosovës. Kështu tha për Radio Kosovën ish komandanti i FSK, gjeneral Kadri Kastrati. Ai tha se vendimi i institucioneve të Kosovës për shndërrimin e FSK-së në ushtri, është bërë në koordinim me ...
 • Çavuşoğlu: Kosova të dëbojë pjesëtarët e “Organizatës FETO”

  20 Tetor, 2018

  Cavusoglu ThaciMinistri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, gjatë një vizite të shkurtër në Prishtinë u kërkoi autoriteteve kosovare të dëbojnë në Turqi pjesëtarët e organizatës “Feto”, organizatë terroriste për Turqinë.

  Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu u ka kërkuar autoriteteve kosovare kthimin në Turqi të pjesëtarëve të organizatës “Feto”, që Turqia e cilëson si ...

 • Palmer: “Konflikti i ngrirë” Kosovë – Serbi, paraqet rrezik

  19 Tetor, 2018

  PalmerZëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Matthew Palmer, u bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit që të mos e humbin “mundësinë historike” për të arritur një marrëveshje nga e cila “të dyja palët do të dilnin fituese”.

  “Nëse dikush është fitues dhe tjetri humbës, atëherë askush nuk fiton”, tha zoti Palmer në Beograd gjatë punimeve të Forumit të Sigurisë, me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"